Bloomberg navodi kako je prošle godine Rusija oborila svjetski rekord u izvozu pšenice star 25 godina. Prema stručnjacima, obujam ruskog izvoza će u idućoj sezoni nastaviti rasti. Rusija bi vrlo lako mogla nadmašiti rekord kojeg su SAD postavile prije četvrt stoljeća.
“Već dugo vremena nijedna zemlja nije isporučila u inozemstvo takve količine pšenice kao i Rusija”, piše Bloomberg.
Prema predviđanjima, žetve će nastaviti rasti, jednako kao i izgledi za izvoz. Prema riječima stručnjaka analitičke tvrtke SovEcon i Instituta za istraživanje poljoprivrednih tržišta “vodeći svjetski izvoznik” će ove sezone inozemstvu isporučiti 36,6 milijuna tona pšenice. Posljednja zemlja koja je isporučila tu količinu su bile SAD prije četvrt stoljeća.
Plodna tla i povećana ulaganja u poljoprivredu su doprinijela snažnom porastu proizvodnje žitarica u Rusiji, tako da je zemlja uspjela preuzeti udio na tržištu najvećih izvoznika, kao što su SAD i Kanada.
Posljednja žetva, nadmašivši sva očekivanja, bila je rezultat povoljnih vremenskih uvjeta u proljeće i ljeto. Kao što navodi Bloomberg, veliki urod i relativno slaba rublja su osigurali konkurentnost ruskog žita, a blaga zima je omogućila da trgovački putovi morem budu otvoreni dulje nego obično.
Prema SovEkonu, nova tržišta će omogućiti Rusiji da vodi evidenciju tempa izvoza pšenice. Jedno takvo tržište je Venezuela, gdje Rusija, od početka isporuke pšenice u zemlju u kolovozu, svaki mjesec šalje brodove.
Kao što je napomenuo Bloomberg, prognoze SovEcona i Instituta za istraživanje poljoprivrednih tržišta premašuju procjene američkog Ministarstva poljoprivrede, prema kojima ruski izvoz neće premašiti količine prethodne sezone od 36 milijuna tona.
“To će i dalje biti najveći rezultat jer je Amerika u sezoni 1992. – 1993. izvezla 36,8 milijuna tona”, piše u Bloomberg.
Ipak, to je daleko manje od američkog izvoza iz sredine ’80-ih, kada su američki izvoznici isporučili 48,2 milijuna tona, iako treba uzeti u obzir činjenicu da je većina isporuka u inozemstvu ovisila o Sovjetskom Savezu.
Budućnost je poljoprivreda – Rusija se uz pomoć žitarica oslobađa nafte
Rusija sankcije pobijedila jednostavnim receptom – Poljoprivredom i realnim sektorom
poslat će več amer neku štetočinu
Je li ovo fake news. Vidi ti Bloomberga. Širi rusku propagandu, gori je od Sputnjika.
Jbt gdje su nestali oni silni ruski hakeri. Imaju kolektivni godišnji, tim bilding u Sibiru, što li……
Eto, s jeseni nam je stiglo i prvo zito a nije s proljecem kao sto to neki tvrde, nije Jer, ko drugome jamu kopa ne cini proljece i da vam kazem nikad ga nece cinit nikad A zito nama treba da narod ima ‘ljeba ili ko sto je to divno jedan nas pjesnik rekao Ajd’ zivio sta se zuti na beskrajnom polju a ako te ko bude pit’o s ponosom mu odgovori to je nase zito Jer mi buducnost ne zacrtavamo planovima nego brazdama traktora a ako imas traktor, vrati kombajn A ne ko neki koji imaju i traktor i kombajn i onaj, onaj kako se zove cirkulator A jos imaju vremena da se bave horom u kulturno umjetnickom drustvu jel’ tako, pa jasno, jasno da jeste i zato, sto mozemo pozel’ti mozemo pozel’ti da nam rodi zito I nek nam rodi zito i iduce godine i nek nam uvijek… Čitaj više »
Treba Rusima uvesti jos vise sankcija .
Šteta što hrvatska nema polja da hrani svoje ljude pa mora uvoziti pšenicu…
Cijeli zapadni sistem bazira se na predviđanjima i pretpostavkama, a to dođe kao golub na grani!
Rusi već više od jedne decenije veoma ozbiljno rade na unapređenju poljoprivrede, odavno već ulažu ogroman novac u genetski potencijala, doradne centre, višegodišnje zasade, naučnu bazu…to je proces započet mnogo pre ovih sankcija, ali sankcije su još pomogle da sve to bude uočljivije, a pun efekat tih mera će se videti za neki 4-5 godina. Rusija ne samo da će biti veliki izvoznik žita i ulja, nego će postati i veliki izvoznik mesa, mleka, voća, vina… Jednostavno potencijal naučni, tehnološki, kadrovski i prirodni imaju, dosta ulažu i to je to…
Tekst je vrlo signifikantan jer slijedi porast izvoza RF-a i na drugim prehrambenim poljima, što je rezultat velikih poljoprivrednih ulaganja posljednja dva decenija.
RF je ozbiljna država, a njihovi su prehrambeni inspektori među najboljima u svijetu: u BiH su uspjeli da kroz 10-ak danâ terenski ustanove kako se roba EU-a nastoji preprodati RF-u.
Ljeta prošle god. su ogromni kamioni dolazili u Srbiju i kupovali voće na imanjima prvih proizvođača, tako izbjegavši složene i skupe državne procedure.
Ko je rekao da Muhammed neće brijegu, ako već neće brijeg njemu.
🙂
Krenimo od cinjenice da se u politici ne dogadja nista slucajno, kako one lokalne/drzavne tako do geopolitike na svjetskoj razini. S tom tezom mozemo zakljucit da se, sa uvodjenjem sankcija u biti pogodovalo Rusiji-i to planski. E sad, kakve koristi ljudi iz sjene, imaju od propasti amerike te sa rastom Rusije, ostaje nan za vidit….
To je direkatna poslijedica koju su amerikenjci uveli Rusiji. Vise sankcija Rusi ce vise izvoziti.