O peršunu ne razmišljamo previše, a trebali bismo. Ova biljka nije samo ukras na vašem tanjiru. Evo deset neočekivanih zdravstvenih koristi peršuna.
Štiti od raka dojke
Peršun može imati posebne zaštitne koristi protiv raka dojke. Sadrži hemijsko jedinjenje zvano apigenin za koje se zna da pomaže u inhibiranju rasta ćelija raka dojke. Neki naučnici vjeruju da apigenin može biti mogući netoksični lijek u budućnosti. Dodajte šaku peršuna ravnog lista u salate i supe za maksimalnu korist.
Bori se sa upalom
Jedan od zabrinjavajućih opštih simptoma – upala – može biti smrtonosna. Peršun pomaže jer sadrži veliku količinu antioksidanata poput vitamina C, A i E, koji mogu ublažiti upalu. Ovo može pomoći u smanjenju rizika od artritisa, upale zglobova. Takođe je odličan izvor flavonoida, antioksidanata koji pomažu u smanjenju rizika od mnogih hroničnih bolesti, uključujući rak, aterosklerozu, Alzheimerovu bolest i Parkinsonovu bolest.
Čini roštilj manje štetnim
„Konzumirajte peršun sa piletinom, ribom i biftekom na žaru, kako biste smanjili efekte heterocikličnih amina koji izazivaju rak. Heterociklični amini se dobijaju kada se proteini kuvaju na visokim temperaturama. Napravite sos chimichurri tako što ćete pomiješati peršun, svjež bijeli luk, so, biber, jabukovo sirće ili crveno vinsko sirće i maslinovo ulje i dodati na pečeno meso.
Sprječava nastanak bora
Jedenje peršuna koristi vašoj koži. Biljka je bogata vitaminom C, a vitamin C stvara kolagen, što koži daje strukturu i snagu. Kolagen pomaže izravnavanju finih borica i bora. Napravite salatu punu vitamina C sa malo zeleniša (uključujući i peršun), komadima narandže, a završite sa sokom od limuna.
Jača kosti
Deset listića peršuna dovoljno je da dostignete svoju dnevnu dozu vitamina K. Unos adekvatne količine vitamina K u vašu ishranu može pomoći u zaštiti od lomova kostiju, jer pomaže u stvaranju proteina u kostima i zgrušavanja krvi.
Pomaže kod probave
Smanjite stomak uz pomoć ove umirujuće biljke. Može pomoći u probavi i smanjiti nadimanje. Sadrži jedinjenja koja omogućavaju izbacivanje gasova iz tijela. U večeru dodajte malo peršunovog lista prije velikog noćnog izlaska.
Osvježava dah
Iako možda ne može da ubije sva ona sumporna jedinjenja koja uzrokuju loš zadah, jedenje ove biljke može pomoći osvježavanju daha i maskiranju bilo kakvih loših mirisa. Peršun djeluje kao prirodni osvježivač daha, posebno nakon konzumiranja bijelog luka ili luka.
Pomaže kod infekcija mokraćnog mjehura
Patite od infekcije urinarnog trakta(UTI)? Razmislite o tome da u prehranu dodate malo peršuna. Homeopatski ljekari koriste ga za liječenje infekcija mokraćnih kanala i izbacivanje kamenca iz bubrega i bešike. Sadrži hemikalije koje uzrokuju kontrakciju mišića u crijevima, mokraćnoj bešici i maternici. Zbog toga su, probavne smetnje, UTI i menstrualni grčevi često liječeni medom ove biljke.
Sprječava srčane bolesti
Sirovi peršun sadrži folat, važan vitamin B, što ga čini kandidatom za sprječavanje srčanih tegoba. Folat je uključen u održavanje normalnih nivoa aminokiseline homocistein, što je važno imajući u vidu da su povišeni nivoi povezani sa kardiovaskularnim bolestima. Kao i vitamin C, folat je osjetljiv na toplotu i najbolje se apsorbuje kada se konzumira svjež peršun.
Štiti oči
Peršun je izvor biljnog vitamina A. „Adekvatni unos vitamina A obezbjeđuje optimalno zdravlje naših očiju, sprječavajući suhoću, noćno sljepilo i kataraktu.
logicno
logicno