Spavanje je bitno za tjelesno i mentalno zdravlje osobe. Nedostatak sna može dovesti do mnogih zdravstvenih problema, uključujući pretilost, kardiovaskularne bolesti i depresiju. Štoviše, veća je vjerojatnost kako će pospana osoba doživjeti nesreću, poput automobilske nesreće ili pada niz stepenice.
Da biste održali tijelo u vrhunskom stanju i spriječili moguće nezgode, iskušajte sljedeće savjete za dobar noćni san:
1. Postavite raspored spavanja
Prilikom kreiranja rasporeda spavanja obavezno slijedite svoj tjelesni sat – poznat i kao cirkadijanski ritam. Ovo je prirodni unutarnji raspored tijela, koji diktira kada se osoba osjeća živahno, pospano i gladno. Na primjer, tijelo počinje proizvoditi kortizol ujutro kako bi probudilo osobu.
Odredite vrijeme za spavanje koje ćete pratiti svaki dan, čak i vikendom. Izbjegavajte popodnevno spavanje što je više moguće. Na ovaj se način tijelo može prilagoditi i prirodno se osjećati letargično kad dođe vrijeme za spavanje.
2. Vježbajte tijekom dana
Jedna od prednosti vježbanja, osim upravljanja težinom, je i bolji san. Ljudi koji vježbaju svaki dan ne samo što imaju veću količinu energije danju, već i spavaju bolje noću.
Vježbanje također poboljšava nesanicu i omogućava tijelu da se bolje obnovi tijekom spavanja. Pokušajte svakodnevno vježbati 20 do 30 minuta.
3. Spavaću sobu koristite samo za spavanje
Stvorite čvrstu povezanost između spavaće sobe i sna. Tako osoba nesvjesno postaje pospana samo tako što je u spavaćoj sobi.
Da biste to učinili, izbjegavajte raditi, baviti se bilo kojim hobijem ili čak vježbati u svojoj spavaćoj sobi. Uz to, elektroničke aparate pospremite u drugu sobu. Ako morate imati telefon u sobi, stavite ga negdje dalje od vašeg noćnog ormarića.
4. Odvojite vrijeme za pripremu za krevet
Prije odlaska u krevet, pokušajte napraviti neke opuštajuće aktivnosti. To uključuje tuširanje toplim tušem, čitanje dobre knjige ili slušanje glazbe. Ovo pomaže tijelu da se smiri i pripremi za san.
5. Poboljšajte okruženje za spavanje
Okolina igra značajnu ulogu u kvalitetnom spavanju. Spavaću sobu držite hladnom, tihom i mračnom. Sve ove karakteristike signaliziraju tijelu da je vrijeme za spavanje.
6. Ispraznite um i napravite vježbe disanja
Osoba pod velikim stresom noću vjerojatno neće dobro spavati. Da biste to riješili, lezite na krevet i polako dišite. Udahnite kroz nos i izdahnite kroz usta. Ponovite ovo nekoliko puta. Pokušajte ne razmišljati o bilo čemu drugom i usredotočite se na disanje.
Da biste uklonili pritisak od toga kako biste trebali zaspati, težite opuštanju, a ne spavanju.
7. Izbjegavajte jesti velike obroke prije spavanja
Najbolje je ne jesti velike obroke dva sata prije spavanja. Težak obrok – posebno začinjena i kisela hrana – može uzrokovati probavne smetnje i žgaravicu. Suzdržite se od jedenja slatke hrane i rafiniranih ugljikohidrata. Ova hrana može vas držati budnim ili vas izvući iz dubokog sna.
8. Ograničite unos alkohola i kofeina noću
Neki piju malu količinu alkohola kako bi im pomogli da se opuste. Međutim, teško je pronaći pravu ravnotežu. Ako to nije učinjeno kako treba, može omesti nečije spavanje i probuditi osobu usred noći.
Kofein je, s druge strane, poznati stimulans. Ovisno o osobi, konzumiranje pića s kofeinom može prouzročiti probleme sa spavanjem i do 12 sati nakon pijenja.
9. Prestanite pušiti
Pušenje ima dugačak popis štetnih učinaka, posebno bolesti dišnog i kardiovaskularnog sustava. Loše spavanje je još jedna stavka na tom popisu. Nikotin je stimulans koji može poremetiti san, a pušenje, posebno prije spavanja, može držati osobu budnom.
10. Pokušajte ostati mirni
Osoba koja teško zaspe trebala bi izbjegavati bacanje i okretanje po krevetu. To samo još više frustrira osobu i može je držati budnom. Najbolje je prvo ustati iz kreveta i napraviti aktivnost koja pomaže tijelu da se opusti.
Spavanje je bitno za čovjekovo fizičko i psihičko zdravlje. Isprobajte ove savjete za bolji san, zajedno s drugim prirodnim načinima odmora.
zdrav život nekada prosto nije dovoljan. jastuci sa magnetima mogu pomoći ako prirodan umor nije dovoljan da imate zdrav san, ali se o tome morate posavetovati sa vašim doktorom.
Poseksajte se prije spavanja. Tu je uključena: tjelovježba, ugodna priprema, vježbe disanja, razonoda prije spavanja, opuštanje.. 😂😘
Za bolji san se može koristiti i spavanje na nakošenom krevetu. Koga zanima neka potraži “inclined bed therapy”. Spavam već 12 mjeseci i ne namjeravam se vraćati na horizontalu.
Ja sam nabavila anatomski magnetni jastuk pro100 i spavam kvalitetnije i bolje.Ne budim se sa ukocenim vratom i mrzovoljna.Srecni su i moji ukucani jer sam se stalno zalila.Jastuk mnogo znaci