Bolnice će možda htjeti razmotriti promjenu svjetla koje koriste u svojim sobama, posebno zbog pacijenta koji imaju srčanih problema. Studija objavljena u časopisu Experimental Neurology otkrila je vezu između izlaganja bijeloj svjetlosti noću, vrste koja obično osvjetljava bolničke sobe ,i upale moždanih stanica te većeg rizika od smrti kod srčanih bolesnika.
Za ovu studiju, neuroznanstvenici sa Sveučilišta West Virginia i Sveučilišta u Teksasu u Austinu stvorili su srčani zastoj na životinjskim modelima. Privremeno su im poremetili mozgu opskrbu kisikom. Zatim su modele podijelili u tri skupine, prema boji svjetla u kojima provode noći, odnosno crvenoj, tamnoj bijeloj i tamnoj.
Nakon sedam dana, istraživači su pregledali zdravlje moždanih stanica modela. Otkrili su kako izlaganje bijeloj svjetlosti noću uzrokuje različite loše rezultate.
Jedan od tih ishoda bio je i povećan rizik od smrti zbog zatajenja srca. Istraživači su otkrili da su životinjski modeli, koji su pripadali skupini bijelog svjetla, imali veću vjerojatnost od smrti zbog zastoja srca. Rizik smrti kod modela u skupini s crvenim svjetlom nije se razlikovao od skupine koja je ostala u tami.
Istraživači su također otkrili kako je izloženost bijeloj svjetlosti noću, povezana s većom odumiranjem stanica u hipokampusu, području mozga odgovornog za formiranje pamćenja i sve agresivnije upale. Čak je i samo jedna slabo osvijetljena noć bila dovoljna da proupalni citokini – mali proteini kritični za imunološki odgovor – porastu.
Vodeća autorica Laura Fonken sugerirala je kako bi promjena boje svjetlosti u sobi bolesnika sa srčanim zastojem, iz bijele u crvenu nijansu, mogla biti korisna za pacijenta.
“Ako se to dogodi i u kliničkoj populaciji, tada bi to bilo važno jer ne bi zahtijevalo komplicirana klinička ispitivanja za pacijente i moglo bi poboljšati oporavak od raznih drugih zdravstvenih problema koji zahtijevaju boravak u bolnici”, rekao je Fonken.
Fonken i njezin tim sada promatraju hoće li bijela svjetlost noću pokrenuti sličan fiziološki odgovor kod ljudi. Njihovu studiju financirali su Nacionalni instituti za zdravstvo (NIH).
Sprječavanje zastoja srca
Zastoj srca je nagli gubitak srčane funkcije kod osoba kojima je možda do tada bila ili uopće nije bila dijagnosticirana srčana bolest. Može nastupiti neočekivano ili kao posljedica drugih simptoma. Ako se pojave simptomi, osoba može osjetiti trkački otkucaj srca ili osjećati vrtoglavicu.
Ovo je stanje često smrtonosno. Stoga je potrebno poduzeti odgovarajuće korake kada se to dogodi.
Za osobe visokog rizika u ovom stanju važno je odmah upravljati čimbenicima rizika. Za ljude koji nemaju poznate čimbenike rizika za iznenadni srčani zastoj, pridržavanje zdravom načinu života može umanjiti rizik za srčane bolesti i druge srčane probleme.