Dodatci cinka smanjuju  rizik od raka jetre

Bolesti jetre
7 komentara

Jedenje više hrane bogate cinkom moglo bi pridonijeti boljem zdravlju jetre, pokazalo je nedavno istraživanje. Istraživači iz japanske bolnice Osaka-Rosai otkrili su da dodatak cinka može pomoći smanjiti rizik od raka jetre i drugih bolesti jetre. Kroz kontrolirano kliničko ispitivanje, njihova otkrića otkrila su da pacijenti s kroničnom bolesti jetre koji su primali dodatke cinka pokazuju bolje zdravlje jetre u usporedbi s pacijentima koji nisu primali dodatke.

Istraživači su svoja otkrića objavili u časopisu Nutrients.

Dodatci cinka mogu pomoći poboljšati cjelokupno zdravlje jetre

Rak jetre može proizaći iz različitih stanja, uključujući dijabetes, cirozu (ožiljci jetre) i pretjerani unos alkohola.

Međutim, osobe koje konzumiraju bezalkoholna pića mogu također patiti od bolesti jetre. Jedna takva bolest je stvaranje masnog tkiva oko jetre ili bezalkoholna bolest masne jetre. Prema medicinskim stručnjacima, to je uzrokovano različitim čimbenicima kao što su pretilost i metabolički sindrom.

S porastom problema povezanih s jetrom među Amerikancima, tim japanskih istraživača pronašao je rješenje: dodatak cinka.

Prema istraživačima, primijetili su da pacijenti s kroničnom bolesti jetre imaju nižu koncentraciju cinka. Te su se razine, kako kažu istraživači, dodatno smanjivale kako je bolest napredovala, što je zahtijevalo istraživanje mogu li suplementi cinka bolesnicima s kroničnom bolesti jetre ublažiti simptome ili ne.

U kontroliranom kliničkom ispitivanju, istraživači su okupili 267 sudionika s kroničnom bolesti jetre. Ti su bolesnici patili od različitih vrsta bolesti povezanih s jetrom, uključujući hepatitis B i C, cirozu zbog unosa alkohola i bezalkoholni steatohepatitis (NASH). Jedna grupa, koju čini 196 pacijenata, primala je dodatke cinka dva puta dnevno. Druga skupina, koja je imala 71 pacijenta, nije. Obje su skupine, međutim, primile druge standardne tretmane, uključujući dodatak aminokiselinama.

Nakon tri godine, rezultati istraživanja potvrdili su ono što su istraživači sumnjali: skupina koja je primala cink pokazala je poboljšanu funkciju jetre i smanjenje markera upale, kao i manji rizik od razvoja karcinoma jetre. U međuvremenu, zdravlje jetre pacijenata koji nisu primali cink pogoršalo se tijekom studije.

Nadalje, istraživači su uspjeli identificirati molekularne mehanizme koji stoje na osnovi učinka cinka. Prema njihovim otkrićima, kada tijelo nema dovoljno cinka, ono uzrokuje aktiviranje stanica specifičnih za jetru, zvane jetrene zvjezdane stanice. To dovodi do peroksidacije lipida. Pokreće lančanu reakciju koja se samo razmnožava, što rezultira nakupljanjem masti u jetri. Prema njihovim nalazima, ta nakupina masti može doprinijeti nekoliko bolesti jetre.

Sveukupno, studija je pokazala kako se konzumacijom više cinka – ili barem zadovoljavanje preporučenog unosa – može spriječiti rak jetre i promovirati cjelokupno zdravlje jetre.

Jedite više hrane bogate cinkom

Osim zdravlja jetre, konzumiranje dovoljno cinka dnevno ima široku lepezu zdravstvenih koristi. Neki od njih uključuju:

  • Reguliranje imunološkog sustava;
  • Ublažavanje simptoma dijareje;
  • Liječenje prehlade;
  • Pojačava kognitivne funkcije (posebno učenje i pamćenje);
  • Sprečava degeneraciju makule povezane s dobi.

Preporučeni dnevni unos cinka je jedanaest mg za muškarce i osam mg za žene.

Neke od namirnica bogatih cinkom uključuju govedinu, lososa ulovljenog u divljini i organska kokošija jaja. Za vegetarijance tu su organski slanutak, indijski  orasi i sjemenke suncokreta.

Suplementi cinka dostupni su i u obliku pastila i kapsula. Ipak, prije uzimanja ovih proizvoda obavezno se posavjetujte s liječnikom, te uvijek slijedite preporučenu dozu.

bolesti jetreCink
Pretplatiti se
Obavijesti o
7 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dr. mafia med
4 godine prije

Protiv studiji lekarske mafije

ja sam
4 godine prije

iz licnog iskustva 15 mg cinka u multivitaminsko-mineralnim suplementima jedna na dan je vrlo dobra odluka ja sam isao do 50 mg tablete, takodje helirani cink, ali ne bih preporucio dugotrajno bez adekvatnog unosa A vitamina koji cink izvlaci iz jetre- konsultovati se bolje. cink se naziva jos i saobracajac, ali kazem nama relativno zdravima je dovoljno iz multi tih 15 miligrama, a treba misliti i o drugim mineralima i oligoelementima, kao sto je selen 100 mikrograma se uzima… u principu, jedna multi i jedan vitamin c-500 ili c-1000 mg, je moj dnevni unos posebno uzimam nekad D, nekad E, nekad kelp [ovde sam naucio da nam treba jod], … pa onda koloide, zlato, srebro, platina, bakar, …silica pa onda turmeric, ginger, … pa hyaluronic acid, kolagen 2 bese imam i neke aminokiseline, ali omatorilo se, kako god, kolena klecaju, zglobovi krckaju, ne moze ni da se potegne kao nekad…… Čitaj više »

Alxx
4 godine prije

Najbolji prirodni suplement cinka je – jetra…

Treba držati na umu da su metabolizmi cinka i bakra povezani…

Suplementacija cinka bez bakra nije poželjna jer je onda nivo bakra smanjen…

Džigerica je idealan suplement cinka i bakra koji su visoko bioraspoloživi… Jedna porcija nedeljno je dovoljna…

Džigerica je takođe jedini izvor pravog A vitamina ( u formi retinola)…

Tu je i D vitamin (i to u više njegovih metabolita)…

Takođe i B6 i B12…

Tako da -> džigerica (goveđa, jagnjeća) jednom nedeljno 🙂

saska
4 godine prije

Prije nekoliko mjeseci pojavila se na nasem trzistu Hericium medicinska gljiva pro100healthy, u narodu pozantija kao lavlja griva, reguliše rad crijeva, poboljšava varenje, jača pet vitalnih organa /jetru, slezinu, pluća, srce, bubreg/. Prevencija tumora – jednjaka, želuca, jetre, crijeva i kancera kože, ova gljiva pokazuje veoma jaku antitumorsku aktivnost kod tumora jetre, vrijedi probati je.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI