Udruženje vlasnika svih cejlonskih pekara (ACBOA) u Šri Lanki upozorilo je u nedjelju, 10. jula, da će hljeb biti ispražnjen s polica pekara u narednim danima zbog velike nestašice hrane u zemlji.
Prema Daily Mirroru, predsjednik ACBOA-e NK Jayawardena rekao je da je na proizvodnju kruha u velikoj mjeri uticala prevladavajuća kriza goriva i nedostatak i povećanje cijena svih sastojaka.
“Uz trenutnu krizu i nesigurnu ekonomsku situaciju, 50 posto proizvodnje pekare je stalo . Ostatak će se vrlo brzo zaustaviti”, rekao je Jayawardena.
On je kritikovao Vladu zbog krize sa gorivom, dodajući da je o tome obavijestio ministra energetike Kanchana Wijesekera, ali da nije dobio odgovor.
„Pekarska proizvodnja takođe spada u kategoriju osnovnih usluga. Ali do sada ništa nije urađeno na spasavanju pekarske industrije”, istakao je predsjednik udruženja.
Još u junu cijene sirovina koje se koriste u pekarskim proizvodima porasle su za preko 300 posto. Jayawardena je tada rekao da je pakovanje od 50 kilograma pšeničnog brašna poraslo za 1000 indijskih rupija i da je u to vrijeme zatvoreno skoro 3.000 pekara .
Predsjednik i premijer Šri Lanke prisiljeni su podnijeti ostavku
Nestašica hrane, kriza goriva i politički haos nastavljaju se u ovoj ostrvskoj zemlji u Južnoj Aziji.
U subotu, 9. jula, ljuti demonstranti iz Šri Lanke upali su u službenu kuću predsjednika Gotabaya Rajapakse. Kasnije su upali i u privatnu rezidenciju premijera Ranila Wickremesinghea i zapalili je.
Rajapaksa treba da se povuče u srijedu, 13. jula, kako je najavljeno nakon hitnog sastanka koji je sazvao predsjednik parlamenta Mahinda Yapa Abeywardena.
“Tokom sastanka stranačkih lidera koji je održan danas, dogovoreno je da je to neophodno kako bi se obezbijedila nova svestranačka vlada u skladu sa Ustavom. Vladajuća stranka je saopštila da su premijer i kabinet spremni da podnesu ostavke kako bi imenovali vladu svih strana”, rekao je Abeywardena.
Wickremesinghe je na Twitteru objavio da također podnosi ostavku “kako bi osigurao nastavak vlade, uključujući sigurnost svih građana”, ali nije precizirao kada.
Parlament će se ponovo sastati 15. jula, a glasati 20. jula , rekao je Abeywardena u saopštenju.
Lideri protestnog pokreta izjavili su da će zauzimati rezidencije predsjednika i premijera u Kolombu dok konačno ne napuste funkciju. Vikend su proveli u kući predsjednika, skočili u bazen, zavalili se na krevet, isprobali traku za trčanje i opustili se na sofama.
“Ne idemo nikuda dok ovaj predsjednik ne ode i imamo vladu koja je prihvatljiva za ljude”, rekao je Jude Hansana, 31-godišnji demonstrant, koji je na protestnom mjestu ispred rezidencije od aprila.
Odluka predsjednika da podnese ostavku može pogoršati političku i ekonomsku nesigurnost zemlje.
Prema Ustavu Šri Lanke, ako predsjednik podnese ostavku, tu ulogu preuzima premijer zemlje. Međutim, sadašnji premijer je rekao da će se i on povući. Trenutna haotična situacija u zemlji mogla bi uticati na pregovore s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o planu spašavanja i prijedlozima za restrukturiranje njenog državnog duga.
Loše ekonomsko upravljanje uzrokuje kolaps Šri Lanke
Analitičari kažu da je ekonomsko loše upravljanje oslabilo javne finansije Šri Lanke , ostavljajući nacionalnu potrošnju iznad prihoda i proizvodnju razmjenjivih dobara i usluga na neadekvatnom nivou, izvještava Channel News Asia . (Povezano: Šri Lanka brzo propada jer vlada obustavlja prodaju goriva, dok od Rusije traži pomoć .)
Baza prihoda zemlje je izbrisana, a turistička industrija je u velikoj mjeri pogođena izolacijom i drugim protokolima o korona virusu iz Wuhana (COVID-19). Radnici u inostranstvu nisu mogli slati doznake, a devizni kursevi su bili u nefleksibilnom stanju.
Vlada Šri Lanke se u velikoj mjeri oslanjala na svoje devizne rezerve kako bi održala svoju ekonomiju na površini, ali je to nagrizlo državnu blagajnu za više od 70 posto u dvije godine.
Nekada viđena kao model za ekonomiju u razvoju, ekonomska država Šri Lanke počela je da opada. Nestašica goriva izazvala je duge redove na benzinskim stanicama, česti su nestanci struje, a bolnice su ostale bez lijekova.
Centralna banka zemlje saopštila je da je inflacija prošlog mjeseca dostigla 54,6 posto i da bi mogla porasti na 70 posto.
Tražeći načine da spasi svoju sve lošiju ekonomiju, Šri Lanka je otvorila pregovore s MMF-om i zatražila pomoć od Indije i Kine, regionalnih supersila koje se tradicionalno bore za utjecaj na strateški lociranom ostrvu.
Uprkos novčanoj pomoći susjednih azijskih zemalja, Šri Lanka je i dalje podlegla ekonomskom krahu.
Ako se ne varam imali su najgore restrikcije za šmrkavicu,tatvaranja,ucjena ako ih netko želi posjetit?! E pa….
Glad dolazi.
To šta se tamo događa, to će sutra biti u kompletnoj Europi!
Je li ovo srbi na logicno pisu Hljeb! ili mozda rusi?
Obitelj Rajapaksa vlada Sri Lankom 30 godina. Svi vazni drzavni sluzbenici su predsjednikovi rodjaci ili njihovi rodjaci i prijatelji. I to sve sluzbeno, i demokratski. Podsjeca me za jednu zemlju zapadnog Balkana, kojom vlada zlocinacka organizacija, isto 30 godina, ali su bili vrlo uvidjavni, okoristili su se i oni koji nisu rodjaci. Ako dobri Bog da, bjezat ce i pripadnici zlocinacke, i to nadam se, ubrzo. Za ono sto su napravili, prosperitetnoj drzavi, mali je izbor kazni. Ali, o tom kada dodje vrijeme. A moglo bi ubrzo.
Hljeb nije srbizam. Hljeb nije ni kruh.
Hljeb je samo oblik koji poprima pečeni kruh.
U Hrvatskoj se nekad češće pri kupnji kruha prodavačici govorilo *Molim Vas hljebčić kruha.
Korak po korak, zemlja po zemlja, narod po narod, ovca po ovca….
Саветник Владимира Зеленског за економију Олег Устенко рекао је да Украјини сада треба 9 милијарди долара месечно од западних земаља да покрије буџетски дефицит, што је скоро дупло више од претходних захтева Кијева, пише Фајненшел тајмс.
Btw, prvi put cujem da tamo jedu kruh a ne rizu…
kod elite po hranu