Hren je moćna biljka povezana sa širokim rasponom zdravstvenih koristi, uključujući njegovu sposobnost da pomogne u gubitku kilograma, snižavanju krvnog pritiska, izgradnji jakih kostiju i poboljšanju imunološkog sistema.
Šta je hren?
Hren je zapravo član porodice Brassicaceae, što znači da je usko povezan sa vasabijem, senfom, kupusom i brokolijem. Sličniji je vasabiju i senfu jer kada se reže debeli, bijeli korijen (aktivni sastojak), raspadom tih biljnih ćelija oslobađaju se enzimi koji razgrađuju sinigrin koji se nalazi u korijenu. Ovo oslobađa ulje gorčice, koje je oštra i nadražujuća hemikalija koja utiče na sinuse. To je razlog zašto se hren toliko popularno koristi kao začinski ukus mnoštva jela ili lagano začinjen dodatak određenim vrstama odrezaka.
Smatra se da je hren porijeklom iz južne Evrope i zapadne Azije, gdje se pominje kroz istoriju. Moć i važnost ovog korijena poznata je hiljadama godina i sada je dostupan širom svijeta. Koristi se uglavnom u kulinarstvu ali ima i ljekovite primjene.
Činjenice o hranjivim vrijednostima hrena
Zdravstvene koristi hrena uglavnom se pripisuju njegovom visokom unosu hranljivih sastojaka i minerala koji uključuju dijetalna vlakna, vitamin C, folnu kiselinu, kalijum, kalcijum, magnezijum, cink i mangan, kao i njegov organski hemijski sastav enzima i ulja, kao npr. sinigrin, moćan glukozinolat. Ove komponente djeluju zajedno kako bi pružile zdravstvene koristi koje su objašnjene u daljem tekstu.
Zdravstvene prednosti hrena
Jača imunitet
Hren je prepun korisnih hranljivih materija i fitokemikalija, od kojih neki daju karakterističan, oštar miris koji je dobro poznat. To je razlog što tako dobro djeluje kao dodatak hrani i sastojak u kuhinjama širom sveta. Neke od ovih hemikalija su različiti oblici izotiocijanata i sinigrina. Otkriveno je da ove komponente imaju antioksidativne karakteristike koje pojačavaju snagu imunološkog sistema i podstiču aktivnost i proizvodnju bijelih krvnih zrnaca, glavne linije odbrane u tijelu. Sadržaj vitamina C u ovom začinskom korijenu je takođe impresivno visok, što pojačava snagu imunološkog sistema i pridružuje se odbrambenim silama protiv slobodnih radikala.
Svojstva protiv raka
Hren može pomoći u povećanju sposobnosti borbe protiv raka i odlaganju širenja metastaza ćelija raka. Otkriveno je da bioaktivna jedinjenja prisutna u hrenu imaju inhibitorni efekat na ćelije raka. Potrebno je još istraživanja o korištenju hrena kao alternativne terapije raka.
Gubitak težine
Hren ima vrlo malo kalorija, samo 6 po obroku i nema nikakve masti. Budući da sadrži mnogo vlakana i bogat je proteinima, može podstaći osjećaj sitosti i može se slobodno koristiti u receptima bez brige o dodavanju nepotrebnih masti ili kalorija. Na ovaj način smanjuje se prejedanje, a pokušaji gubitka kilograma nisu ugroženi.
Snižava krvni pritisak
Kalijum je važan sastojak u tijelu koji reguliše protok ćelijskih tečnosti i napetost krvnih sudova. Nedostatak kalijuma rezultira višim krvnim pritiskom, među nizom drugih negativnih uticaja na zdravlje – što može značiti prijetnju od kardiovaskularnih bolesti i pridruženih stanja. Hren, koji je bogat izvor kalijuma, može pomoći u ispunjavanju dnevnog unosa kalijuma i poboljšanju krvnog pritiska i zdravlja srca tokom vremena.
Poboljšava varenje
Kada se fitokemikalije biljke kombinuju sa sadržajem vlakana u njoj, ona pomaže u nakupljanju stolice i podstiče peristaltično kretanje glatkih crijevnih mišića. Hren može pomoći u ublažavanju probavnih tegoba i regulisanju pokreta crijeva, istovremeno smanjujući pojavu opstipacije i proliva.
Poboljšava zdravlje kostiju
Dodavanje značajne količine kalcijuma u ishranu može održati tijelo snažnim i mladim, a istovremeno će umanjiti i šanse za razvoj oslabljenih stanja poput osteoporoze. Srećom, u hrenu postoji skromna količina kalcijuma koja čini bitan dio zdravlja, rasta i popravljanja kostiju. Uključivanje hrena u ishranu može ojačati kosti!
Pomaže u trudnoći
Visoki nivoi folne kiseline koji se nalaze u hrenu zaštita su za majke i djecu u toku trudnoće; folna kiselina smanjuje šanse za oštećenje neuralne cijevi. Međutim, umjerenost je ključna jer previše ljutog začina može biti opasno za trudnice.
Antibakterijsko sredstvo
Studije su pokazale da snažne, prirodne hemikalije iz hrena mogu biti odlična odbrana protiv mikroba i bakterijskih infekcija, uključujući Listeria, E. coli i stafilokok. Dodavanje hrena u sendvič ili odrezak nudi zaštitu od ovih nepoželjnih bakterija koje nose infekciju. Specifična antibakterijska komponenta u hrenu se naziva alil izotiocijanat.
Diuretska svojstva
Hren ima diuretski učinak koji podstiče mokrenje. To je dobro iz više razloga, uključujući redovno oslobađanje toksina iz tijela, čistoću bubrega i smanjenje težine, jer je 4 procenta urina zapravo sastavljeno od tjelesne masti!
Poboljšava respiratorne puteve
Definirajući miris hrena zbog kojeg se nos trza, a oči suze može pomoći u uklanjanju izlučivanja sluzi u sinusima i respiratornom sistemu. Snažno mirisanje ili udisanje čistog hrena može da ukloni zagušenja nastala usljed prehlade, bolesti ili alergije.
Riječi upozorenja: Hren daje priličan unos natrijuma i šećera. Iako se obično konzumira u malim količinama, ipak je važno upamtiti da natrijum može biti štetan za ljude koji se bore sa hipertenzijom i gojaznošću. Takođe, hren ima blago diuretski učinak, što može pogoršati probleme kod osoba sa bubrežnim poremećajima, a za one sa peptičkim čirevima ili upalnim bolestima crijeva, intenzivna snaga hrena može pogoršati ova stanja.
Izvori:
- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4614-4310-0_30
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/343660/nutrients
- http://cebp.aacrjournals.org/content/7/12/1091.short
- https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf048264i
- http://journals.lww.com/jpgn/Abstract/1999/02000/Diet_and_Chronic_Constipation_in_Children__The.15.aspx
- https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/193937
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24077540
Koliko ja tog hrena moram dnevno pojesti da bih osjetio njegovu ljekovitost?
mogli ste bar pravu sliku postaviti
Kolenice s renom 🙂
Najbolje su kod Macole !
Nedavno sam prvi put pravio domaći, blendao sam ga i ne znajući šta će biti kada otvorim blender i što je najgore udahnem kroz nos….glava me zabolela istog trena od siline, sinusi zaboleli, nos zaboleo a suze konjske.
Dok sam miješao plkao sam kao nikada ali sve se isplatilo, fenomenalna stvar…još jednu turu napravim sa đumbirom, medom, limunom i datulom.