Je li češnjak ključ za poboljšanje kognitivnog zdravlja starijih osoba?

Češnjak
6 komentara

Češnjak je popularni začin koji ima mnoge zdravstvene koristi. Jedna od tih prednosti je mogućnost poboljšanja kognitivnog zdravlja starijih ljudi. Studija na životinjama koju su proveli istraživači sa Sveučilišta u Louisvilleu otkrila je da spoj u češnjaku nazvan alil sulfid može pomoći u sprečavanju gubitka pamćenja, vezanog za starost kod osoba koje boluju od Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Konkretno, spoj pomaže u suzbijanju starosnih promjena u bakterijama crijeva povezanih s problemima pamćenja.

Crijeva sadrže milijarde mikroorganizama koji se zajedno nazivaju mikrobiota crijeva. Zna se da ti mikroorganizmi igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja ljudi. Međutim, nije puno poznato o zdravstvenim učincima povezanim s promjenama mikrobiote crijeva koje dolaze s godinama. Kako osoba stari, raznolikost mikrobiote crijeva opada.

U studiji su istraživači željeli bolje razumjeti kako promjene mikrobiote crijeva utječu na opadanje kognitivnih sposobnosti povezanih s godinama. Da bi to učinili, hranili su alil-sulfidom oralno 24-mjesečne miševe, što je ekvivalentno dobi ljudi između 56 i 69 godina. Zatim su te miševe uspoređivali s miševima starim četiri i 24 mjeseca, koji nisu primali dodatak prehrani alil sulfida.

Istraživači su vidjeli kako stariji miševi koji su primili spoj češnjaka pokazuju bolje dugoročno i kratkotrajno pamćenje, kao i zdravije bakterija u crijevima, u usporedbi sa starijim miševima koji nisu primili tretman. Dvogodišnji miševi koji nisu dobivali smjesu češnjaka također su imali narušenu memoriju.

U dodatnim eksperimentima, istraživači su otkrili da je smanjena ekspresija gena natriuretičkog faktora (NDNF) koja potiče iz neurona u mozgu vjerojatno odgovorna za pad kognitivnog sustava. Ovaj gen, koji su nedavno otkrili istraživači, potreban je za dugoročno i kratkotrajno pamćenje.

Štoviše, tim je otkrio da su miševi koji su primili alil sulfid pokazali više razine ekspresije gena NDNF. Rekombinantna terapija proteinima NDNF u mozgu je također obnovila kognitivnu funkciju starijih miševa koji nisu primili spoj češnjaka. Štoviše, otkrili su da primjena alil sulfida stvara plin vodikov sulfid, koji sprječava upalu u crijevima, u lumenu crijeva.

Uzeti zajedno, nalazi su pokazali da unos češnjaka može poboljšati konsolidaciju pamćenja obnavljanjem bakterija iz crijeva. Tim nastavlja provoditi eksperimente kako bi bolje razumio odnos mikrobiote crijeva i kognitivnog opadanja. Oni također planiraju razmotriti može li se češnjak koristiti za liječenje kognitivnih problema povezanih s godinama, poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Nalazi trenutne studije predstavljeni su na godišnjem sastanku Američkog fiziološkog društva u Orlandu na Floridi.

Ostale blagodati češnjaka

Već tisućama godina češnjak se koristi i u kulinarske i u ljekovite svrhe. I tijekom godina, znanstvenici su otkrili i dokazali njegove zdravstvene koristi, posebno koristi za mozak.

Češnjak može pomoći u prevenciji raka mozga. Sadrži još jedan spoj nazvan razrijeđeni trisulfid (DATS), koji igra ulogu u smanjenju rasta tumora kod osoba s glioblastomom, najsmrtonosnijim oblikom tumora mozga. U studiji objavljenoj u časopisu Journal of Neuro-Oncology, spoj je učinkovito spriječio napredovanje tumora i izazvao apoptozu ili staničnu smrt u aktivnom ljudskom glioblastomu, bez nanošenja štete jetri.

Češnjak također može poboljšati dotok krvi u mozak sprečavanjem stvaranja ugruška u krvi. Krvni ugrušci su masa koja nastaje kada se tečna krv stvrdne. Krvni ugrušak može blokirati arteriju ili venu u srcu, što također može utjecati na vrat ili mozak i dovesti do moždanog udara. Jedenje češnjaka može pomoći jer je učinkovito sredstvo za razrjeđivanje krvi, koje djeluje poput aspirina, a može pomoći u regulaciji cirkulacije krvi.

Osim češnjaka, postoje i mnogi drugi začini koji mogu potaknuti rad mozga. Tu spadaju kurkuma, origano, timijan, ružmarin, kadulja, crni papar, cimet, klinčići, muškatni oraščić i sveti bosiljak.

češnjakpamćenje
Pretplatiti se
Obavijesti o
6 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
preseren3
5 godine prije

Samo starijih?
Češnjak je prirodni antibiotik, na kojeg NIKAD nečeš postati otporan, kao na penicilin…
Nisam imao gripa, ne pamtim…. Ni prehlade. Desetllječima…

Siniša
5 godine prije

Jedan od najboljih videa o bijelom luku….
https://youtu.be/Ul6aN1cwHkY

Lucija
5 godine prije

A postoje i utjecaji češnjaka na – štitnjaču…opet preko crijeva.

Štoviše, na neke stvari treba obratiti pažnju i prije nego se posegne za ‘lijekovima za poremećaje tipa potištenost ili uznemirenost’.
Naime, u crijevima mogu postojati i bakterije koje luče – serotonin.
A kako bi sad trebao, koristit ćemo izraz ‘mozak’, – razlikovati ‘svoj’ i tuđi – serotonin ??

tedi
5 godine prije

Bijeli i crni ili crveni luk,dokazano od kada postoji svijeta najzdravija hrana.Moja baba je samo brinila da ima te dve namirnice u kuci i basti.Zeleno perje luka uvijek u zelenu salatu.
Rekla je jedi,posle izgrizi persina i nece se osijetiti miris bijelog luka.Probao i istina.
Inace za cijelu utrobu i jetru i sve organe ostale kazu strucni da su drugi mozak jer samostalno rade.

dr željko
5 godine prije

češnjak ili luk je skroo pa nezamenljiv u ishrani.. moj mali dodatak je i lavlja griva, reishi u kapsulama i detoxamin za pročišćavanje organizma.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI