Postoji pregršt načina na koje možete uživati u prednostima esencijalnih ulja. Uživanje u luksuznoj aromaterapijskoj kupki ili uživanje u masaži s obiljem ulja su dvije popularne metode. Ulja se mogu raširiti u zraku, možete se mazati uljnim balzamom na pulsnoj točki ili posipati nekoliko kapi ulja na maramicu i duboko udahnuti miris. Evo glavnih načina za uživanje u esencijalnim uljima.
Masaža
Masaža esencijalnim uljem ima dodatnu prednost umirujućeg dodira. Aromaterapeutska masaža divna je poslastica, ali jednako lako možete uživati u masaži koju vam pruži vaš partner ili vježbati samomasažu, što je odličan način njegovanja sebe, što također može postati dio svakodnevnog njegovanja kože i zdravlja – rutina njege.
Esencijalna ulja su koncentrirana, tako da ih je potrebno razrijediti u bazi ili u ulju. Za normalnu kožu pokušajte s laganom osnovom, poput badema, sjemenki grožđa, kokosa, suncokreta ili kanole. Za suhu kožu koristite teža ulja poput avokada, maslinova ulja, argana ili jojobe. Ljekovite baze, poput kalendule, neema ili šipka, pružaju terapeutska svojstva.
Miješanje masažnih mješavina
Za masažu tijela koristite otopinu od 2,5 posto (za osjetljivu ili oštećenu kožu) do 5 posto (za normalnu kožu); za masažu lica koristite otopinu od 1 posto. Da biste postigli dovoljno za masažu cijelog tijela, sipajte oko 2 žlice baznog ulja na tanjurić i dodajte oko 4-6 kapi odabranog esencijalnog ulja ili mješavine ulja.
Masaža pulsnih točki
Pulsne točke su područja u kojima su krvne žile blizu površine. Primjenom esencijalnih ulja na tim točkama ubrzava se apsorpcija ulja.
Kada koristiti
Masaža je idealna za rješavanje problema na velikoj površini, na primjer, bolnih mišića i zglobova, probavnih tegoba i zadržavanja tekućine. Može se koristiti kod kuće, na primjer, masiranjem trbuha za ublažavanje bolnih mjesečnica ili probavnih smetnji.
Terapijska masaža s esencijalnim uljima učinkovita je za stvaranje osjećaja smirenosti i dubokog opuštanja te osjećaja njege.
Da biste olakšali glavobolju, masirajte balzam eteričnog ulja na sljepoočnice. Pokušajte umasirati balzam u pulsne točke na zapešću ili vratu kako biste se lakše opustili.
Inhalacija
Udisanje esencijalnog ulja ili mješavine ulja brz je i jednostavan način uživanja u prednostima ulja te je osnova aromaterapije, budući da se aroma esencijalnog ulja udahne ovisno o načinu nanošenja.
Udisanje ulja s maramice
Najjednostavniji način udisanja esencijalnog ulja je pošpricati 2-3 kapi ulja na maramicu, a zatim duboko udahnuti. Možete staviti maramicu u plastičnu vrećicu i nositi ju sa sobom kako biste je koristili kada želite. Slično, noću poprskajte nekoliko kapi umirujućeg esencijalnog ulja na jastučnicu kako biste se opustili i potaknuli miran san.
Izrada parne inhalacije
Pripremite terapijsku inhalaciju pare dodavanjem oko 4–8 kapi odabranog ulja. Nagnite se nad zdjelu i stavite ručnik preko glave da zadrži paru; zatim, sa zatvorenim očima, duboko udišite i izdišite 10 minuta ili dok ne nestane pare. Alternativno, možete kupiti posebnu posudu za inhalaciju.
Kod osoba s epilepsijom, osoba oboljelih od astme ili s malom djecom, budite oprezni. Umjesto da se nagnete nad zdjelu i pokrivate glavu ručnikom, jednostavno stavite posudu s vrućom vodom u blizini i uhvatite valove pare.
Kada koristiti
Respiratorni uvjeti, poput peludne groznice, prehlade, začepljenih sinusa ili alergijskog kašlja, posebno pogoduju inhalacijama. Inhalacije parom također osvježavaju i pročišćavaju kožu.
Iskušajte inhalaciju kao brzi lijek za smirivanje ili osnaživanje uma ili podizanje raspoloženja.
Kupke
Bilo da uživate u ležernoj toploj kupki ili brzoj plitkoj kupki za ruke, stopala, dodavanje esencijalnih ulja u vodu izuzetno je ugodan i popularan način korištenja istih. Topla voda opušta ili umiruje mišiće, potičući opuštanje, a također otvara pore kako bi esencijalna ulja prodrla kroz kožu i brže ušla u tijelo.
Dodavanje ulja u kadu
Iako će se esencijalna ulja razrijediti u vodi za kupanje, prije nego što ih dodate u kupku, potrebno je ulja umiješati u bazu ili nosač. To pomaže uljima da se rasprše u vodi, a također vlaži kožu. Za kupku prosječne veličine pomiješajte 4–6 kapi odabranog esencijalnog ulja s 1 žlicom laganog baznog ulja, poput suncokreta, koje sadrži vosak koji djeluju poput emulgatora, pomažući da se ulja ravnomjerno rasprše.
Kupite neutralna, vodena disperzijska bazna ulja ili pomiješajte esencijalna ulja s 1 žlicom punomasnog mlijeka – masnoća u mlijeku djeluje na način sličan baznom ulju, pomažući da se ulja ravnomjerno rasprše. Pokušajte se opustiti u kadi barem 15 minuta.
Kupke za ruke i stopala
Kupke za ruke i stopala odličan su način za brzo ciljanje manjih dijelova tijela. Kupka za noge je korisna u liječenju atletskog stopala i djeluje umirujuće kod umornih stopala. Ako su vaši gležnjevi natečeni, pokušajte nakon vruće kupke odmah potopiti noge u hladnu kupku kako biste poboljšali cirkulaciju. Možete koristiti vruće i hladne kupke za bolne, natečene ruke. Posudu ili umivaonik (jedan dovoljno velik da stanu obje noge ili ruke) napunite vrućom vodom, a baznom ulju ili mlijeku dodajte 4–6 kapi odabranog ulja kao za normalnu kupku. Namačite ruke ili noge 10 minuta.
Sjedeća kupka
Sjedeća (plitka) kupka izvrstan je način liječenja stanja poput gljivičnih infekcija, hemoroida i infekcija mokraćnog sustava ili liječenja šavova nakon porođaja. Sjedeća kupka s uljem čajevca je klasičan tretman za gljivice. Da biste napravili kupku, napunite kadu napola toplom vodom. Koristite istu metodu razrjeđivanja kao za veliku kupku i sjedite u vodi 10 minuta.
Kada koristiti
Aromaterapijske kupke duboko opuštaju i oživljavaju. Obavezno si dajte dovoljno vremena za ležanje i uživanje u terapijskom namakanju.
Sjedeća kupka može trenutno olakšati uvjete poput gljivičnih infekcija ili hemoroida, dok je kupka za ruke ili noge najbolja za bolove, natečene ili umorne ruke i stopala ili atletska stopala.
Oblozi
Oblog namočen s terapijskim esencijalnim uljima jednostavan je i učinkovit način liječenja lokalnih tegoba poput modrica, opekotina i pilinga, glavobolje i varikoznih vena.
Vruće ili hladno? Upotreba toplih ili hladnih obloga može ovisiti o vašim željama, ali neki uvjeti zahtijevaju hlađenje dok drugi reagiraju na toplinu. Vrući oblog idealan je za tegobe poput kožnih infekcija, uključujući apscese i kičmu, te probleme s mišićima ili zglobovima, uključujući naprezanje, bolove u leđima, reumu i artritis. Na primjer, vrući oblog s esencijalnim uljima đumbira, čempresa, smreke, bora i lavande izvrsno zagrijava i ublažava bolove u mišićima i zglobovima.
Oblog s hladnom vodom idealan je za uganuće i sportske ozljede, pogotovo ako je područje već vruće i upaljeno, te za glavobolju. Korištenje esencijalnih ulja poput lavande, nerolija, metvice i eukaliptusa pomaže u poboljšanju procesa hlađenja.
Izrada obloga
Dodajte 3–4 kapi esencijalnog ulja u plitku posudu s toplom ili hladnom vodom. Dobro raspršite. Umočite tkaninu ili ručnik, dobro istrljajte i nanesite na odgovarajući dio tijela. Za vrući oblog, nakon što se oblog postavi na bolno mjesto, možete ga prekriti ručnikom ili komadom plastične vrećice ili folije kako biste ga izolirali ako želite. Ovo također sprečava kapanje vode na odjeću. Ostavite krpu na koži dok ne dosegne tjelesnu temperaturu, a zatim ponovite cijeli postupak tri puta. Ako koristite esencijalna ulja koja mogu nadražiti kožu, važno je prije dodavanja ulja u vodu uvijek eterično ulje koristiti u bazi ili u ulju, poput badema ili suncokreta.
Kada koristiti
Pokušajte s vrućim oblogom kako biste ublažili bolne i umorne mišiće nakon vježbanja ili napornih fizičkih aktivnosti.
Hladni oblog djeluje posebno dobro za umirenje očiju kod naprezanja očiju uzrokovano dugotrajnim gledanjem u ekrane računala.
Tuševi i saune
Eterična ulja čine izvrstan dodatak saunama i parnim tuševima. Eksperimentirajte s različitim kombinacijama mješavina i mirisa kako biste prilagodili svojim potrebama u različito vrijeme. Na primjer, ako želite tuš za energiju kako biste bolje započeli dan, odaberite stimulirajuća i osnažujuća ulja kao što su bosiljak i ružmarin. Ako pak želite podići raspoloženje i stvoriti osjećaj pozitivnosti, pokušajte s uljem za podizanje poput bergamota, limuna i ruže.
Korištenje ulja pod tušem
Za parni aromaterapijski tuš, stavite 5–8 kapi esencijalnog ulja ili mješavine ulja na toplu, vlažnu krpu, a zatim krpu stavite u prostor za tuširanje, ali nemojte koristiti krpu da se njome operete. Ako je moguće, objesite krpe na razini lica kako biste u potpunosti uživali u aromi. Provjerite je li tuš dovoljno vruć za proizvodnju pare. Kapi esencijalnog ulja možete dodati i u 2 žlice nepročišćenog gela za tuširanje.
Korištenje ulja u sauni
Vodi koja se koristi za prskanje ugljena u sauni dodajte 20–40 kapi esencijalnog ulja ili mješavine ulja. Eterično ulje čempresa, eukaliptusa i bora djeluje dobro u sauni.
Kada koristiti
Dodavanje esencijalnih ulja u saunu ili tuš sjajan je način čišćenja sinusa, ublažavanja glavobolje od napetosti i umirenja iritantnih peludnih groznica i simptoma alergije. Korištenje ulja u tušu ili sauni također oživljava um i pomaže da se osjećate mirno i opušteno.
Difuzija
Ovaj oblik korištenja esencijalnih ulja postaje sve popularniji jer se raspršuju sićušne molekule tog ulja u finu paru ili maglu.
Tradicionalno se za raspršivanje ulja koriste gorionici za ulje. Danas postoji nekoliko vrsta difuzora, uključujući ultrazvučne, isparivače koji koriste mali ventilator ili toplu vodu, elektroničke aromatne i difuzore trske. Sobni sprejevi se također mogu koristiti za raspršivanje ulja.
Korištenje difuzora, isparivača ili uljnog plamenika
Pri korištenju uljnog plamenika, prije dodavanja kapi ulja ulijte malo tople vode na vruću ploču da ulje ne bi pregorjelo. Da biste koristili elektronske difuzore ili isparivače, dodajte ulja i koristite ih prema uputama proizvođača.
Izrada sobnog spreja
Sobni sprej je vrsta difuzije kojom se vrlo brzo ispušta koncentrirana količinu ulja u zrak. Da biste napravili sobni sprej, kombinirajte 20–30 kapi esencijalnih ulja s dvije žlice mineralne vode i votke, a otopinu prenesite u steriliziranu bocu s raspršivačem.
Većina esencijalnih ulja može se koristiti za miris prostora, ali citrusna ulja su posebno osvježavajuća. Eterična ulja koja imaju antiseptička svojstva, poput cedrovine, eukaliptusa, lavande i čajevca, idealna su za pročišćavanje prostorija, dok se limun, limunska trava i citronela mogu koristiti u spreju za odbijanje insekata.
Kada koristiti
Difuzori mogu deodorizirati ili vlažiti prostoriju ili jednostavno stvoriti posebnu atmosferu.
Sjedenje u blizini plamenika ili isparivača učinkovit je način udisanja isparenja ulja i iskorištavanje njihovih terapijskih svojstava. Pomoću sobnog spreja promijenite raspoloženje u sobi, bilo da stvorite osjećaj smirenosti, živosti ili možda želite dodati malo romantike. Sobni sprejevi su također korisni za dezinfekciju i dezodorizaciju područja poput bolesničke sobe i za odbijanje insekata.
Osobni mirisi
Iako se neka ulja, kao što su lavanda, ruža otto, kamilica, jasmin, vanilija i ylang-ylang, mogu samostalno nositi kao miris, većinu je potrebno razrijediti u bazi – parfemi su obično mješavina mirisnih ulja u alkoholnoj bazi. Upotrijebite jedno ulje ili nekoliko ulja u mješavini kako biste stvorili miris koji može imati različite “note.” Kod jednog mirisa parfema, gornje note su obično prvi miris kojeg osjetite, nakon čega slijede srednje i zatim osnovne note.
Stvaranje mirisa
U osnovi, pokušajte zadržati mješavine na najviše 4–7 ulja, a pokušajte nanijeti jednu mješavinu na dan ili pustiti malo da se taloži kako biste stekli bolji uvid u njegovu pravu aromu.
Kada koristiti
Dodavanje esencijalnih ulja u baznu otopinu izvrstan je način za stvaranje vlastitog osobnog mirisa. Miris možete prilagoditi vašem jedinstvenom stilu i sklonostima te stvoriti dnevne i večernje parfeme.
Vodice za usta i grgljanje
Iako se esencijalna ulja ne bi smjela gutati, ona se mogu razrijediti u vodi ili bazi soka od aloe vere kako bi se postigla učinkovita voda za ispiranje usta ili grgljanje koja se može koristiti za potporu dobrog oralnog zdravlja i higijene.
Domaće sredstvo za ispiranje usta je isplativo i može se prilagoditi vašim potrebama. Također se tako izbjegava niz sintetskih sastojaka koji se često nalaze u komercijalnim vodicama za ispiranje usta.
Izrada vodice za usta
Da biste napravili osnovnu otopinu za ispiranje usta ili grgljanje, razrijedite 4–5 kapi esencijalnog ulja (klinčić, komorač, đumbir, limun, metvica, ružmarin i žalfija dobar je antiseptički odabir) u žlicu baznog ulja. Nadalje razrijedite ovu smjesu u čaši vruće vode i koristite prema potrebi. Ne gutajte smjesu.
Kada koristiti
Ispiranje usta i grgljanje idealni su za čireve na ustima, bolesti desni i infekcije grla te pomažu u borbi protiv lošeg zadaha.
Masti, balzami i kreme
Korištenje ulja i balzama, mastima i kremama pomaže promicanje ozdravljenja kože i njegu kože. Mast se obično temelji na ulju, dok se balzami i kreme sastoje od dodatnih sastojaka za kremastu teksturu. Tretirajte lokalizirana područja, primjenjujući balzam ili mast gdje je to potrebno, kako biste potaknuli zacjeljivanje kože.
Kada koristiti
Koristite za kožna stanja poput ekcema, psorijaze, modrica i varikoznih vena, a nanesite na rane kako bi potaknuli zacjeljivanje. Eterična ulja u kremi mogu biti dio svakodnevnog režima njege kože. Kao sredstva za prvu pomoć koristite masti s čajevcem i manukom.
Njega kose
Kombiniranje esencijalnih ulja s biljnim infuzijama ili stvaranje ulja za održavanje kose miješanjem esencijalnih ulja s hranjivim podlogama kao što je kokosovo ulje odlični su načini za uživanje u režimu njege kose koristeći prirodne proizvode. Proizvodi za esencijalno ulje kose vraćaju sjaj kosi, izbjegavajući tako mnogo dodanih sastojaka u komercijalnim proizvodima.
Kada koristiti
Koristite hranjive tretmane za kosu s esencijalnim uljem kako biste oživjeli suhu i beživotnu kosu.
Veoma informativan članak.. hvala. 😉
moja supruga ekspert za takve isitne, ozbiljno, a ja, ja vjerujem samo u lavandu i maslinu – seljacina!
Poučno, bilo bi dobro da se u dodatnom članku navedena koja ulja koristiti za koje probleme. Ja recimo koristim borova ulja za dišne puteve, od kada ih koristim nebudim se ujutro začepljenog nosa.
Ali me zanima za što koristiti Lavandu i Ružmarin?
Par savjeta:
Herpes simplex možete riješiti jeftino i zauvijek s eteričnim/esencijalnim uljem Čajevca- Melaleuca alternifolia. Kad Vam se pojavi Herpes jednostavno da namažite e.u čajevca i tako do njegovog nestajanja par puta dnevno. Idući put čim osjetite već poznato peckanje kod izbojanja herpesa opet mažite dok se ne povuče….svaki put će simptomi biti manji i manji i nakon 3-4x što ste ga trebali imati više ga ne bude nikada. Eterično ulje čajevca je jedno od 4 e.u koja mogu direktno na kožu bez razrjeđivanja u baznim uljima.
Kad zaradite opekotine prva pomoć je e.u Prava lavanda – Lavandula angustifolia. Tretiranjem opekline ona zarašćuje bez ožiljaka. Još jedno ulje koje može direktno na kožu bez razrjeđivanja. Lavanda može uspješno zamijeniti razna antiseptička sredstva kod ogrebotina, oguljotina i sličnih nezgoda. Za informaciju Prava lavanda je “kriva” za početak aromaterapije…..
Za smirenje i bolji san, dovoljna je jedna kap Rimske kamilice – Chamaemelum nobile na potiljku ispod vlasišta -tamo gdje završava kosa ili na solarni pleksus. Još jedno ulje koje smije direktno na kožu bez razrjeđivanja.
Za tretiranje ozljeda, opeklina i slično koristiti isključivo e.u Prava lavanda – Lavandula angustifolia. Kod nas se uzgaja i prodaje Lavandula x hybrida, a na Hvaru je autohtoni hibrid budrovka. Razlika između lavande i hibrida je u kemijskom sastavu i biološkom djelovanju. Miris je isti kod Prave lavande je mek slatkast cvjetni, a kod hibrida je bockav, oštriji intenzivniji, od hibrida se dobije 2-3x više e.u nego od Prave lavande. Lavandin super koristi se u kozmetici. Prava lavanda djeluje smirujuće, jedna kap na papirnu maramicu stavljena pokraj jastuka za spavanje opušta i smiruje. Hvarski lavandin a i ostali nemaju smirujuće djelovanje zbog kemijskog sastava /različiti kemotipovi/ pogotovo nema smirujuće djelovanje španjolski lavandin.Hvarski lavandin i “domaći” ružmarin kemotip kamfor dobra su kombinacija za tretiranje bolnih mišića……..naravno ovu kombinaciju treba koristiti razrijeđenu u baznom ulju /hladno prešano suncokretovo ulje – pomaže cirkulaciju a time i bolje djelovanje …../ 2,5 – 5% ovisno… Čitaj više »
Eterična ulja: Prava Lavanda, Čajevac, Rimska i Njemačka kamilica te Tanacetum (Tanacetum annuum) su ulja koja se mogu nanositi na kožu bez razrjeđivanja. E.U nikad ne uzimati na usta i progutati jer neka su zbog kamfora u sastavu neurotoksična /od ovih nabrojanih Tanacetum ima u sastavu kamfor/. Jednom kad uđete u svijet eteričnih ulja, upoznate se s njihovim svojstvima i djelovanjem puno industrijskih mirisa i aroma će Vam biti strano. Profesionalno ili kao hobi /nije nimalo jeftin/ treba završiti i školicu, a i kvalitetna ulja nisu jeftina no malo pomalo sve se kompletira i samo nebo je granica. Oni/One koji se odluče upustiti u ovaj mirisni svijet uživaće.