Sjemenke sezama su hrskave s ukusnim orašastim okusom. Često se dodaju na kruh i peciva ili se uključuju u kulinarske prezentacije kako bi poboljšali vizualni izgled.
Sjeme sezama je sjeme Sesamum indicum, biljke koja naraste od 90 do 150 cm visine. Nakon što na granama otpadnu cvjetovi pojavljuju plodovi. Kad se „mahune“ počnu sušiti, iz njih se može izvući sjeme koje je jestivo i može se koristiti za proizvodnju ulja.
Sjemenke sezama dolaze u raznim bojama i moraju se oljuštiti iz njihovih malih tvrdih školjki. Biljke sezama spadaju u najstariju kultiviranu hranu, a koristile su se čak prije 5000 godina u drevnoj Indiji. Cvjetaju u bilo kojem toplom području bez obzira na količinu oborina, a mogu izdržati velike vrućine s malo vode, što ih čini gotovo tolerantnim na sušu.
Osim kulinarske upotrebe, sezamovo sjeme nudi mnoge zdravstvene koristi. U drevnom Egiptu koristili su ga u medicinske svrhe, što se otkrilo na temelju zapisa starih 3.600 godina.
Trebate samo četvrtinu šalice sezamovih sjemenki dnevno da biste uživali u njihovim zdravstvenim prednostima.
Što Vi možete dobiti od sezamovih sjemenki?
Sjemenke sezama su prepune hranjivim sastojcima. Sadrže velike količine magnezija i kalcija – oba su važna za gustoću kostiju, živčani sustav i zdravlje srca. Sjemenke sezama također su bogate bakrom što pomaže u sprečavanju ili ublažavanju upala zglobova. Sadrže i velike količine cinka, koji jača imunitet i pomaže osigurati zdravlje prostate.
Fosfor možete dobiti i iz sezamovih sjemenki. Ovaj mineral ima višestruk utjecaj na zdravlje. Sjemenke sezama sadržavaju i vitamine skupine B i polinezasićene masne kiseline, kao i vlakna – koja pomažu u probavi i izlučivanju crijeva.
Sjemenke sezama također su sjajan biljni izvor bjelančevina. Za svake tri žlice ili 30 g sezamovih sjemenki možete dobiti 5 g proteina. Protein je važan mineral koji pomaže u izgradnji svega, od mišića do hormona, također je neophodan građevni blok za tijelo.
Zbog toga što sjeme sezama sadrži malo ugljikohidrata, dok je puno proteina i zdravih masti, pomažu u kontroli šećera u krvi. Uz to, ove sjemenke sadrže pinoresinol, spoj koji može pomoći u reguliranju šećera u krvi tako što inhibira djelovanje probavnog enzima maltaze. Maltaza razgrađuje šećernu maltozu, koja se koristi kao zaslađivač i proizvodi se u crijevima iz probave škrobaste hrane poput kruha i tjestenine.
Uz to, sezamove sjemenke obiluju i biljnim antioksidansima. Mnoga su istraživanja pokazala da fitosteroli mogu pomoći u odbacivanju nekih od najčešćih karcinoma. Studija objavljena u časopisu Lung Cancer sugerirala je da biljni steroli mogu potencijalno smanjiti rizik od raka pluća do 50 posto.
Sjemenke sezama također su bogate lignanima. Lignani su proučavani radi prevencije raka. Studije sugeriraju da prehrambeni lignani mogu zaštititi od karcinoma, potencijalno anti-estrogenim, anti-angiogenim, pro-apoptotičkim i antioksidacijskim mehanizmima.
Štoviše, lignani u sezamovim sjemenkama mogu poboljšati rad jetre, metabolizam masnih kiselina i uravnoteživanje hormona, pokazala je studija objavljena u časopisu Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture.
Načini dodavanja sezamovih sjemenki u prehranu
Da biste otkrili orašasti okus sezamovih sjemenki, tostirajte ga. Možete ih nazdraviti na dva načina: suho tostiranje na štednjaku ili pečenje u pećnici. Sjemenke sezama možete koristiti kao začin, posipajući ih po prženoj hrani, salatama i juhama. Također možete koristiti nepečene sjemenke sezama za izradu paste od tahinija, koja je sastojak koji se koristi u mnogim jelima sa Bliskog Istoka.
A zar nije umjesto sjemenki sezama mnogo jednostavnije uzeti gotovog tahinija, koji je napravljan od tih sjemenki? Tahini je ustvari “sezame butter”.
A aa. Nešto fino danas.
Veliki sam obožavatelj. Jedna od prvih kineskih papica mi je bila piletina pohana u sezamu…😋
Najstariji poznati kolač na svijetu: med i sezam…