Anemija je bolest koja uzrokuje da crvene krvne ćelije sadrže nizak nivo hemoglobina, ključne supstance koja opskrbljuje ljudski organizam kiseonikom. Iako su stope smrtnosti od anemije niske, odlaganje dijagnoze u nekim slučajevima može predstavljati smrtonosnu prijetnju.
Fotografija snimljena kamerom pametnog telefona može se koristiti za otkrivanje anemije, prema studiji objavljenoj u srijedu u časopisu PLOS One.
Danas medicinari znaju da bolest uzrokuje da donji kapak ljudskog oka, takođe nazvan palpebralna konjunktiva, izgleda bljeđi zbog nedostatka krvi. Istraživači sa Univerziteta Brown i bolnice Rhode Island razvili su program zasnovan na vještačkoj inteligenciji (AI) koji analizira slike konjunktive, dovodeći u vezu njenu boju sa bojom kože u okolini i bionjače u oku.
Istraživači su koristili fotografije 344 pacijenta sa različitim nivoima anemije, koristeći alat za zumiranje za povećanje rezolucije boje. Ovaj algoritam dijagnoze pokazao je tačnost od 72 procenta u otkrivanju bolesti. Rezultati su tačniji u otkrivanju praga transfuzije koji se „odnosi na nivo anemije koji zahtijeva transfuziju krvi“, a tačni su 94,4 procenta za niži i 86 procenata za viši prag.
„Anemija je ozbiljno zdravstveno stanje koje pogađa milijarde ljudi širom svijeta sa nesrazmjernim efektom u zemljama u razvoju. Korištenje neinvazivnih tehnika za otkrivanje anemije otvara vrata široko rasprostranjenom skriningu, ranoj dijagnozi i liječenju, posebno u okruženjima sa niskim resursima gdje je pristup zdravstvenoj zaštiti oskudan“, navodi se u studiji.
Metoda dijagnoze, za koju se očekuje da se transformiše u jednostavnu aplikaciju, daleko je pristupačnija od testiranja krvi.
Pametni telefon je najgluplja i najgora bolest. Gora od anemije sto puta
Za dijagnozu Plenkovića nije ti potrebna nikakva aplikacija.
Svaki tehnološki napredak je korak u dobrom pravcu koji nam smanjije troškove života, čuva vreme, snagu, čini život bezbednijim, zabavnijim… ako smo u stanju da prevaziđemo negativne posledice tog tehnološkog napretka. Kao prvo da li će svi telefoni moći da koriste tu aplikaciju ili kineske kamere “neće biti dovoljno kvalitetne”? Čak i ako je tehnologija dovoljno pouzdana da li ćemo se pretvoriti u još veće hipohondre proveravajući tri puta dnevno da li je sve u redu? I čupati kosu (ako je još nešto ostalo) zbog svake oscilacije nivoa kiseonika u krvi? A zamislite tek kad budemo mogli mnogo toga na ovaj način da kontrolišemo. Na kraju ostaje pitanje zloupotrebe. Da li ćemo kroz neko vreme napustiti i ono malo znanja o zdravlju koje smo nasledili i u potpunosti se predati telefonima i internetu? Ako je ovakva mahinacija sa vakcinama moguća šta će tek biti kada budu kontrolisali svaki detalj našeg… Čitaj više »
Kupio joj najskuplji puder.
Oduševila se.
Samo da nova aplikacija ne otkrije…
Tu i tamo dodam malo brašna.
Da joj duže traje…
P.S.
Uvijek provjeravajte trigliceride.
I u imeniku…
Ko je pod – Ivana nokti.