Nije važno jeste li popili dvije čaše vina ili pet litara piva – mamurluk je nešto s čime se skoro svi mi moramo suočiti. Mamurluk predstavlja jedan velik problem, a ponekad se izlječenje čini nemogućim.
Ruski homeopat otkrio je da je najbolji lijek za mamurluk uzimanje malih doza natrijevog tiosulfata, lijeka kojeg koriste ruske obavještajne agencije. Liječnik Mihail Looschik tvrdi da natrijev tiosulfat apsorbira alkohol, sprečavajući intoksikaciju. Tvar se koristi za liječenje alkoholizma – dugotrajna upotreba kod čovjeka razvija odbojnost prema alkoholu.
Doktor Looschik upozorio je na pretjerivanje natrijevim tiosulfatom, jer u velikim dozama ima nuspojave poput proljeva i mučnine. Za one koji preferiraju manje drastično rješenje, homeopat je savjetovao da piju velike količine vode, i dok konzumiraju alkohol i ujutro poslije.
Znanstvenici se dugo vremena prepiru oko najboljeg načina za izliječenje mamurluka, ali istraživanje nije uspjelo pružiti univerzalno rješenje. Ono što znamo jest kako uzrokuje upalu i dehidraciju, koji u tandemu stvaraju ovo grozno stanje, u rasponu od glavobolje i povraćanja, do pretjerane žeđi i bolova u mišićima.
Evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći da se možda ne riješite mamurluka, ali barem umanjite njegov učinak:
Jedite puno hrane
Posebno masnu hranu. Logika je jednostavna – pun želudac usporava apsorpciju alkohola u krvotok. Konzumiranje masne hrane može pomoći i jutro poslije. Nijemci, na primjer, pribjegavaju mamurluku, koji uključuje rolaps, filete kiselih haringa omotane oko ukiseljenih punjenja.
Pijte puno vode
Ovdje je logika još jednostavnija. Da biste spriječili dehidraciju uzrokovanu mamurlukom, trebate piti vodu. Opće pravilo je jedna čaša vode za svako piće.
Izbjegavajte tamna pića
To uključuje likere, crno vino i viski. Sadrže kongenere koji pomažu u postizanju okusa, ali se kaže kako doprinose mamurluku.
Ne pušite i ne drogirajte istovremeno
Istraživači kažu da kombiniranje stvari koje mogu loše utjecati na vaše tijelo nije nešto što biste trebali napraviti.
Naspavajte se
Bez obzira jeste li te završili s tulumarenjem ili ste se probudili s velikom glavoboljom, znanstvenici kažu da se u jutro nakon veće konzumacije alkohola morate naspavati i, naravno, govorimo o spavanju u vašem krevetu u ugodnom položaju.
Sta fali sarmi, podvarku ili salati od kiselog kupusa?
Da ne pominjem rasol, onu vodu u kojoj se kupus kiselio???
“NE PUŠITE I NE DROGIRAJTE ISTOVREMENO” !? …jedno po jedno može;)
Od svih tih savjeta jedino (nužno) potrebno je “PIJTE PUNO VODE”
– Alkohol se ne pohranjuje u organizmu i gotovo cjelokupnu količinu alkohola moraju metabolizirati jetra. Uzimanjem npr. 2-3dcl vode na svaku čašicu rakije napraviti će te uslugu jetri jer će voda razrijediti alkohol i usporiti nagli nalet alkohola u jetru a istodobno stimulirati bubrege na mokrenje i tako ubrzati čišćenje tijela. Inače kod nedovoljno metaboliziranog alkohola stvara se acetaldehid koji se može kod ljudi koji piju puno alkohola prepoznati u njihovom dahu – miris na aceton (hlapi u plućima). Miris daha na aceton nakon ispijanja i manje količine alk. je ujedno i jedan od simptoma slabe ili oštećene funkcije jetre.
Naravno, preporučljivo je “NASPAVAJTE SE”
Ja bi samo dodao – PIJTE SAMO ONOLIKO KOLIKO JE DOVOLJNO DA BUDETE VESELI I DA NE KVARITE TUĐE VESELJE.
A šta kad ne bi previše pili?
Proučili su sve moguće varijante samo tu osnovnu ne.
A sto piti ako nema mamurluka?
Ona jutarnja recenica “nikad vise” vazna je kao sinocna veselost.
Inače, dokazano je da sistem – “klin se klinom izbija” najbolje funkcionira. Tko ne vjeruje, nek proba. I naravno, ovim klinom ne treba pretjerati, ali ako ste puno popili noć prije, samo jedna čaša istog pića ujutro rješava stvar.
E jesi nam reko ! Natrijev tiosulfat ?? Meni su bolji Magnezijevi tri-aceto etilenski formaldehidi kad se bas ono urokam vina.
Najbolji lijek je ševa do besvjesti 😆
Od domace rakije nema mamurluka
homeopat?
to su oni sto razrjedjuju milijun puta pa tvrde da imaju lijek.