Đumbir je svestran začin koji zaslužuje mjesto u vašoj kuhinji i zalihe za pripremu. Ako se želite opskrbiti đumbirom, naučite kako ga uzgojiti u svom kućnom vrtu.
Alternativno, možete se opskrbiti njegovim drugim oblicima, poput sušenog, u prahu ili kristaliziranog đumbira.
Što je đumbir?
Najčešća vrsta jestivog đumbira je Zingiber officinale.
Đumbir je korjenasto povrće koje raste u jugoistočnoj Aziji. Često se koristi u indijskoj i azijskoj kuhinji i daje bolji okus raznim jelima. Korijen đumbira je svestran sastojak i možete ga koristiti svježeg, u prahu, osušenog, u ulju ili dodati u sok ili smoothie.
Đumbir možete uzgajati i kod kuće. Međutim, budući da je đumbir tropsko povrće, neće preživjeti mraznu klimu.
Najbolje vrijeme za početak sadnje đumbira kod kuće je rano proljeće, nakon posljednjeg mraza.
Odaberite organski đumbir za svoj kućni vrt
Za uzgoj đumbira trebat će vam korijen đumbira. Organski đumbir možete kupiti u supermarketu za najbolje rezultate.
Odaberite organski đumbir koji je pun, ali čvrst. Potražite male “oči” jer su to počeci izdanaka iz kojih će izrasti vaša biljka.
Iako možete posaditi cijeli korijen, korijen također možete podijeliti na dijelove kako biste stvorili više biljaka. Kada režete đumbir, pazite da svaki dio ima najmanje dvije do tri oči.
Nakon što podijelite korijen biljke, stavite đumbir na stranu i ostavite da se komadići suše nekoliko dana. To će pomoći komadićima đumbira da stvore zaštitni sloj na površini i zacijele, što je bitno za smanjenje rizika od infekcije.
Svaki komad izrezanog korijena đumbira trebat će najmanje 20 cm prostora između njih.
Kako uzgajati đumbir kod kuće
Đumbir uspijeva u djelomičnoj sjeni ili područjima s jutarnjim suncem. Pokušajte odabrati mjesto daleko od velikih korijena i držite đumbir zaštićen od vjetra i vlage.
Ako đumbir uzgajate u posudi, odaberite onu koja je duboka najmanje 30 cm. Ako raste u zemlji, sadite đumbir na razmak od najmanje 20 cm.
Za najbolje rezultate koristite visokokvalitetni kompost. Napunite posudu za sjeme kompostom i stavite korijen đumbira na površinu.
Pokrijte đumbir s nekoliko centimetara komposta, ali pazite da se neke oči korijena još vide. Nježno zalijevajte s pomoću kante za zalijevanje s mlaznicom punom malih rupica.
Posudu stavite na toplo, suho i osunčano mjesto nekoliko dana kako bi se izdanci razvili.
Pokrijte donji dio izdanaka đumbira s više komposta. Kada izdanci snažno rastu, premjestite cijelu biljku đumbira u posudu napunjenu kompostom.
Ostavite biljku đumbira u zatvorenom prostoru. Alternativno, možete ga posaditi na otvorenom u pripremljenu gredicu napunjenu dobrim kompostom nakon što prođe sav rizik od mraza.
Nakon sadnje đumbira, održavajte tlo vlažnim laganim zalijevanjem nakon sadnje. Redovito provjeravajte đumbir i zalijevajte ga kad se zemlja počne sušiti, ali prije nego što se potpuno osuši.
Ako primijetite lošu drenažu u tlu, prilagodite zalijevanje tako da manje zalijevate kako biste izbjegli vlažno tlo, što može uzrokovati truljenje.
Đumbir sakupite tako da iskopate biljku, pažljivo je operete i ostavite da se temeljito osuši. Čuvajte đumbir u hladnoj i tamnoj prostoriji.
Redovito provjeravajte đumbir, posebno tijekom hladnijih mjeseci. Preko zime unesite đumbir, a posudu držite na suhom i toplom mjestu.
Ne znam zašto su izbrisani komentari.
Ali ni ovo nije način da gnjaviš s tom temom posvuda.
Ne ide đumbir vama penzionerima s nekim lekovima. Bolje to proverite prvo. Ja mogu
Ovo sam više puta objavio i mislim da nije šteta ponoviti ovaj izvanredan recept za prirodni antibiotik koji je daleko efikasniji od njihovih umjetnih i štetnih antibiotika i koji se može dugo uzimati. S obzirom na to da antibiotici uništavaju imunitet, najbolje je izbjegavati ih. Ako je to nemoguće i pritisnuti ste bolešću, ipak postoji alternativa – napravite svoj prirodni antibiotik. Njegovo će vas djelovanje zaprepastiti! Sastojci moćnog prirodnog antibiotika nisu nimalo neobični i vrlo ih je lako nabaviti. Važno je dobro ih sjediniti prema ovoj recepturi i postupku: Sastojci: 1 češanj češnjaka 2 žličice meda 2 žličice svježe naribanog đumbira pola žličice mljevene čili paprike pola žličice cimeta 1 dcl svježe iscijeđenoga limunova soka Priprema: Limun iscijedite i u njega umiješajte protisnuti češnjak, đumbir, čili papriku i cimet. Sve sastojke dobro izmiješajte pa dodajte med kako bi se sastojci sjedinili u lijepu, gustu smjesu. Dobivenu smjesu premjestite u staklenku i dobro je… Čitaj više »