Zabrinuti ste zbog visokog krvnog tlaka? Provjerite razinu cinka

Mjerenje krvnog tlaka
9 komentara

Istraživači su pronašli vezu između niske razine cinka u krvi i rizika od visokog krvnog tlaka. Razvili su teorije kako pacijenti  koji imaju nedostatak ovog vitalnog minerala mogu biti osjetljiviji na hipertenziju.

Prema istraživanjima, postoji povezanost između hipertenzije i cinka: što je niža razina hranjivih tvari u tijelu, to je veći rizik od visokog krvnog tlaka. Unatoč tom otkriću, znanstvenici tek trebaju utvrditi ulogu cinka u razvoju hipertenzije.

Nedostatak cinka i visoki krvni tlak pojavljuju se zajedno kod bolesnika s kroničnom bolesti bubrega, dijabetesom tipa 2 i drugim medicinskim stanjima. Njihova zajednička pojava otežava utvrđivanje uzrokuje li nedovoljna količina cinka povišenje krvnog tlaka ili je obrnuto.

S druge strane, neke studije navode da su bolesnici s nedostatkom cinka također hipertenzivni.

Moguća uloga cinka u hipertenziji

Istraživački tim sa Sveučilišta Emory istražio je povezanost između razine cinka i krvnog tlaka. Usredotočili su se na biokemijske interakcije dvaju uvjeta.

Apsorpcija natrija pomaže u reguliranju razine krvnog tlaka. U bubrezima natrijev klorid (NaCl) “oporavlja” natrij iz tekućine koja će postati urin i vraća je u tijelo.

Niža koncentracija natrija u urinu povezana je s visokim krvnim tlakom. To je zbog toga što NaCl vraća više količine natrija dok se urinom oslobađa manje. Kao rezultat toga, krvni tlak raste.

“Bubrežna modulacija izlučivanja natrija u urinu temelj je kontrole krvnog tlaka”, istaknuli su znanstvenici u svom radu.

Na količinu natrija koji se reapsorbira ili izbaci iz tijela može utjecati interakcija nekoliko proteina s NaCl. Iako istraživači još uvijek nemaju dokaza, vjeruju da je cink utječe na najmanje jedan od tih proteina.

Cink je kofaktor. Kao takav, može utjecati na aktivnost različitih vrsta proteina, kao što su enzimi, regulatorni proteini i transkripcijski faktori.

Nedostaci cinka dovode do povećanja natrija i visokog krvnog tlaka

“Razumijevanje specifičnih mehanizama u kojima nedostatak cinka doprinosi disregulaciji krvnog tlaka može imati važan učinak na liječenje hipertenzije kod kroničnih bolesnika”, zaključili su istraživači.

CinkNaClvisok tlak
Pretplatiti se
Obavijesti o
9 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
SERJOZA
5 godine prije

ajde kad pisete ovakve tekstove budite realni ili nemojte pisati radi reda i ono sto i drugi nagadjaju…

Damir
5 godine prije

Cink je samo jedan od minerala u “tragovima” koji su neophodni za brojne metaboličke funkcije u organizmu. Dovodi ga se u vezu sa 300-tinjak biokemijskih procesa bitnih za funkcioniranje organizma. Ovo sa krvnim tlakom je samo jedan od tih 300. Nadalje cink ništa ne “radi” sam. Postoji još 20-30 minerala koji u sinergiji s cinkom reguliraju biokemijske procese u organizmu. Na krvni tlak u ljudskom organizmu najviše utječe Natrij – Kalij odnos (Na/K ratio). Natrij i Kalij, zajedno sa Kalcijem i Magnezijem, predstavljaju četiri osnovna elektrolita, čiji nivoi i međusobni omjeri najviše određuju osnovne životne funkcije u organizmu.

nepoželjni
5 godine prije

Alo admine, zašto i dokle? …reci na koliko dana kazne si me osudio, pa da niti ne pokušavam? …a bilo bi dobro da neke članke ti pročitaš prije nego ih pustiš nama na čitanje i vratiš “autorima” na doradu kako ja ili još netko ne bi zbog njih morao biti na “čekanju” (?)

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI