Ljudsko tijelo je dom raznih vrsta gljivica, poput kandide, koja potječe iz roda kvasca i obično se nalazi u ustima, crijevima i koži. Iako je ova gljivica kod normalnih razina bezopasna, prekomjerni rast kandide može uzrokovati kandidijazu.
Što uzrokuje kandidijazu?
Kandida je jedan od najčešćih uzroka gljivičnih infekcija kod ljudi. “Dobre” bakterije u vašem tijelu obično kontroliraju razinu kandide.
Ali kada se razine zdravih bakterija poremete ili ako je vaš imunološki sustav ugrožen, kandida se može prekomjerno razmnožavati.
Ovi čimbenici mogu uzrokovati porast kandide:
- Dijabetes;
- Prehrana puna rafiniranih ugljikohidrata i šećeraVisok unos alkohola;
- Visoka razina stresa;
- Uzimanje antibiotika;
- Uzimanje oralne kontracepcije;
- Oslabljeni imunološki sustav.
Kandidijaza može uzrokovati simptome poput probavnih tegoba (npr. natečenost, zatvor, grčevi, proljev, plinovi ili mučnina), umor, bol u zglobovima, ponavljajuće infekcije genitalnih ili mokraćnih putova (UTI), infekcije sinusa te gljivične infekcije kože i noktiju.
Da biste kontrolirali kandidiazom, vratite ravnotežu u svoj mikrobiom uklanjanjem namirnica koje hrane kandidu.
Hrana koju treba izbjegavati
Kandida je kvasac pa morate izbjegavati stvari koje mogu hraniti kvasce, poput namirnica detaljno opisanih u nastavku.
Alkohol
Alkohol je fermentirani napitak koji se pretvara u šećer nakon što ga jetra probavi i metabolizira. Ovaj šećer nema hranjivu vrijednost i može pogoršati probleme s kvascima.
Kofein
Iako kofein ne hrani kvasac, on mijenja šećer u krvi i pogoršava kandidijazu.
Začini
Začini poput kečapa puni su šećera i konzervansa koji mogu nahraniti Candidu. Izbjegavajte bijeli ocat koji je također fermentiran.
Mliječni proizvodi
Mliječni proizvodi poput sira, vrhnja, mlijeka i nekih jogurta mogu pogoršati kandidijazu. Ako ćete jesti jogurt, odlučite se za obični jogurt bez dodatka šećera.Mlijeko i sir također su puni laktoze, vrste šećera koji prekida bakterijsku ravnotežu.
Žitarice
Žitarice poput ječma, raži i pšenice probavljaju se u jednostavne šećere koji mogu hraniti kvasac. Isto vrijedi i za žitarice bez glutena, poput quinoe i riže.
Mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke
Neki orašasti plodovi imaju veći broj prirodnih plijesni u usporedbi s drugim. Najgori prekršitelji su pinjoli i orasi, a slijede indijski orah, kikiriki i pistacija.
Nitrati i sulfati
I nitrati i sulfati aditivi su koji se često koriste u proizvodima poput mesnih jela, sušenog mesa. Budući da su ove namirnice sačuvane, imaju veći broj plijesni.
Ako imate kandidijazu, konzumirajte svježe, nemasno meso.
Rafinirane masti
Rafinirane masnoće pretjerano su obrađene, ne sadrže hranjive tvari i lako mogu postati proždrljive jer su obrađene da uklone mnoge hranjive tvari koje sprečavaju propadanje, poput vitamina E.
Šećer
Tijekom pridržavanja kandida-dijete morate izbjegavati sve vrste šećera i zaslađivača. Bez obzira na to koji oblik šećera jedete, jednom kada se šećer probavi, on se razgrađuje na jednostavne molekule glukoze koje hrane kandidu na staničnoj razini.
Slatko voće
Dok ste na kandida-dijeti izbjegavajte slatko voće poput banana, citrusa i manga. Također biste trebali izbjegavati sušeno voće poput datulja i grožđica.
Hrana za jelo
Ove namirnice njeguju dobre bakterije u crijevima koje mogu kontrolirati rast kvasca.
Povrće s malo škroba:
- Šparoge;
- Prokulice;
- Kupus;
- Cvjetača;
- Celer;
- Krastavci;
- Češnjak;
- Kelj;
- Crveni luk;
- Sirova rajčica,
- Špinat;
- Tikvica.
Svježe, nemasno meso i hrana bogata proteinima:
- Piletina;
- Jaja;
- Srdele;
- Purica;
- Divlji losos.
Voće s niskim šećerom, poput bobica, limuna i limete.
Zdrave masti poput avokada i maslinovog ulja.
Orašasti plodovi i sjemenke niskog kalupa poput badema i suncokretovih sjemenki.
Antibakterijska hrana poput jabučnog octa ili kokosovog ulja.
Razmislite o uzimanju probiotičkih dodataka koji vam mogu pomoći uravnotežiti bakterije u crijevima.
Ako patite od kandidijaze, izbjegavajte jesti slatku hranu i rafinirane žitarice. Umjesto toga, slijedite prehranu punu hranjiviim namirnicmaa za upravljanje infekcijom kvascima i vraćanje ravnoteže bakterija u vašem tijelu.
Piletinu ili jajevinu
uzimati prije ili poslije jela ?
Osnovni uzrok pojačanog rasta kandide je prežderavanje ugljenim hidratima. Dakle, smanjiti količinu skroba na meniju… A postoji jedan vrlo efikasan način za ekspresno suzbijanje kandide – boraks. Boraks je jedinjenje bora (natrijum tetra-borat ) koje je zanimljivo iz mnogo razloga. Hemijski element bor je važan za organizam jer je gorivo za paratiroidnu žlezdu, koja luči PTH hormon koji upravlja metabolizmom kalcijuma, magnezijuma i fosfora… ljudi su uglavnom deficitarni ovog elementa, što je i glavni uzrok osteoporoze i pojave kalcijumskih depozita po organizmu. Jedan od najlakših načina suplementacije bora je zapravo u obliku boraksa – npr. 1gram se pomeša sa litrom vode, i onda se možda piti dnevno jedna kafena kašičica rastvora ( oko 5ml – tj. oko 5 mg boraksa u ovom slučaju – to je vrlo mala koncentracija – za početak) Jedna od osobina boraksa je da momentalno uništava sve patogene gljivice, kao i mikotoksine i toksoplazme u organizmu.… Čitaj više »
Zašto nije napisano da se candida (candida albicans), može prenijeti i običnim spolnim kontaktom? Hm, mogu je imati i muškarci i žene, ako je prenesena na taj način, najbolje je rješava uz pomoć eteričnog ulja čajevca.
No, čak ako i nije prenesena spolnim kontaktom, ali se “raskoti” na tim neugodnim mjestima, eterično ulje čajevca pomaže……100% !
Ok, to ulje ne smije se koristiti direktnom aplikacijom na sluzokožu, već ga treba malo razblažiti bilo vodom bilo jestivim uljem. Primjenjivati najmanje 90 dana, čak ako simptomi nestanu nakon 10-tak dana. Svejedno, tri mjeseca ili najmnaje 90 dana. Pomoć je zagarantirana!