Šljive su koštunjavo voće, srednje veličine. Najpopularnija sorta ima tamno ljubičasto-crvenu kožu sa žutim mesom iznutra, obje su jestive. Također možete pronaći šljive zeleno-žute boje. Sve sorte imaju špicu u središtu ploda koja nije jestiva.
Šljive rastu na drveću, beru se kad sazru i nakon toga se mogu jesti sirove ili kuhane.
Prehrambeni profil šljive
Šljive uglavnom sadrže ugljikohidrate, imaju samo 0,1 g masti i 0,6 g proteina na 100 g. Također imaju malo kalorija, 39 na 100 g, i visok udio vode.
Šljive također sadrže dobru mješavinu vitamina i minerala, posebno kalcija koji osigurava normalno stvaranje krvnih ugrušaka; magnezij, koji može pomoći u upravljanju simptomima stresa i smanjuje umor, i folat, koji pomaže tijelu da formira zdrava crvena krvna zrnca.
Šljive također sadrže vitamin C, koji pomaže u zacjeljivanju rana, i karoten, koji se pretvara u vitamin A i pomaže u održavanju normalne funkcije imunološkog sustava.
Jesu li šljive pune šećera?
Šljive su prirodno bogate voćnim šećerima poput glukoze, fruktoze i saharoze. Kao i sa svim voćem, tijelo brzo prerađuje šećer za energiju, ali to se može usporiti ako ga pojedete s nekim proteinima – na primjer, u obliku orašastih plodova i sjemenki – koji pomažu usporiti oslobađanje šećera.
Prosječna šljiva teži oko 78 g i sadrži oko 7,4 g šećera, tako da nije hrana s visokim udjelom šećera. Uz sve vitamine i minerale koje šljive sadrže, postoji puno razloga zbog kojih biste ih trebali jesti kad su u sezoni.
Dnevno biste trebali jesti 80 g šljiva, što je otprilike jedna srednja šljiva. Budući da ih možete jesti sirove ili kuhane, lako ih je dodati u svakodnevnu prehranu. Pokušajte nasjeckati i jesti uz jogurt ili uz kašu za doručak, pojedite par šljiva s nekoliko badema kao međuobrok ili ih možda narezati na salatu.
Možete li biti alergični na šljive?
Neki ljudi su alergični na šljive. Oni spadaju u kategoriju alergena ‘breza pelud’, zajedno s jabukama i celerom, a kod oboljelih mogu izazvati svrbež i oticanje usta ili grla.
Simptomi alergije obično se razvijaju u roku od nekoliko minuta i trebali biste posjetiti liječnika ako osjetite štetne reakcije na šljive. Međutim, ako se to pretvori u ozbiljnu reakciju, poznatu kao anafilaksija, odmah biste trebali pozvati hitnu pomoć.
Kako kupiti šljive?
Kupujte ih kad su u sezoni i provjerite jesu li zrele – trebali bi osjećati njihovu težinu, a koža bi im trebala blago popustiti kad ih pritisnete. Ako su šljive previše meke, vjerojatno su prezrele. Također provjerite na koži ima li mrlja od udaraca.
Piroćanac na samrti i zove sina da mu saopšti nešto pred odlazak kod svetog Petra! “Sinko, tatko da ti kaže, rakija može i od šljivu da se pravi”
Nije pomenuto da su suve a još bolje kompot od šljiva jedan od najboljih i najprijatnijih prirodnih laksativa. U narodu se u tu svrhu koristi od kada je doneta u naše krajeve.
Fin clanak, a na kraju uprska – sto bi neko kupovao sljive. Naberes i jedes.
Ne vrijedi samo ono što raste na šljivi, ima nešto što raste i pored stabla. Gljive baščare (šljivovače). Remek djelo prirode.
Zdravstvene slabotnosti dr.mafije
“Šljivov sekret je najmirniji u buretu a najnemirniji u glavi. “
Jugoslavija je bila najveći izvoznik šljiva na svijetu.
Jednom je Dalton napisao da je Kraljevija Srbija izvozila u usa šljiva za milijun $ (?)
Od šljiva se može nspraviti, kao i od smokava pekmez u rerni, – bez miješanja i bez dodatka šećera. Za ljenčine. 😎
Dajte mi onih tekucih sljiva iz bureta – flase donirajte, ovdje u Egleskoj nema u trgovini. A evo pocinju gripe i… ljek za tjelo i dusu.