Najnovija znanstvena otkrića uspostavljaju zabrinjavajuću vezu između cijepljenja i sindroma posturalne ortostatske tahikardije, ponovno ističući probleme javnog zdravstva.
Pandemija COVID-19 označila je prekretnicu u području globalnog javnog zdravstva, izazivajući bez presedana zabrinutost i istraživanja. Među brojnim nuspojavama ove bolesti, istraživači su se usredotočili na manje poznata, ali potencijalno onesposobljavajuća stanja, kao što je sindrom posturalne ortostatske tahikardije (POTS). Ovaj poremećaj, koji utječe na autonomni živčani sustav, istaknut je nedavnim studijama koje uspostavljaju vezu između ovog sindroma i infekcije virusom COVID-19 te cijepljenja protiv njega. Cilj ovog članka je opisati ključna otkrića ovog istraživanja, raspraviti o njihovim implikacijama za javno zdravstvo i istražiti moguće mjere za ublažavanje povezanih rizika.
Razumijevanje sindroma posturalne ortostatske tahikardije
Sindrom posturalne ortostatske tahikardije složen je poremećaj koji remeti normalno funkcioniranje autonomnog živčanog sustava. Karakterizira ga abnormalno povećanje srčanog ritma kada se prelazi iz sjedećeg ili ležećeg položaja u stojeći položaj. Ovo povećanje može premašiti 30 otkucaja u minuti ili doseći srčani ritam veći od 120 otkucaja u minuti unutar deset minuta nakon prelaska u uspravni položaj.
Simptomi POTS-a nadilaze jednostavno ubrzanje srčanog ritma. Osobe oboljele od ovog sindroma mogu osjećati vrtoglavicu, padati u nesvijest, osjećati ekstremni umor i imati glavobolje. U težim slučajevima, mogu se pojaviti simptomi kao što su migrene, prekomjerno znojenje, povećana anksioznost i drhtavica. Ovi simptomi mogu značajno utjecati na kvalitetu života pojedinaca, posebno mladih žena u reproduktivnoj dobi, koje su najčešće pogođene ovim sindromom.
POTS često biva pogrešno dijagnosticiran, jer se njegovi simptomi mogu zamijeniti s drugim stanjima poput sindroma kroničnog umora. Međutim, pandemija COVID-19 omogućila je bolje razumijevanje ovog stanja, dijelom zahvaljujući povećanju istraživanja i medicinske pozornosti koju je izazvala. Ovo povećano prepoznavanje ključno je za poboljšanje dijagnoze i liječenja POTS-a, omogućujući pacijentima brže i učinkovitije intervencije.
Ključna otkrića studije o COVID-19 i POTS-u
Postural orthostatic tachycardia syndrome (POTS) can occur after Covid and in the 90-day period following vaccination. It is 5-fold more common with infectionhttps://t.co/MYMYvt1sOJ@NatureCVR @CedarsSinai pic.twitter.com/PR390ypkET
— Eric Topol (@EricTopol) December 12, 2022
Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači su analizirali podatke od 284 592 cijepljena pacijenta i 12 460 pacijenata koji su oboljeli od COVID-19 unutar zdravstvenog sustava Cedars-Sinai između 2020. i 2022. godine. Analiza je otkrila da su se vjerojatnosti razvoja POTS-a povećale unutar 90 dana nakon izloženosti virusu ili cjepivu, ali da je vjerojatnost bila znatno veća nakon infekcije.
Implikacije za javno zdravstvo i preporuke
Ključno je poboljšati obuku i svijest zdravstvenih djelatnika o POTS-u, kako bi se osigurala brza i točna dijagnoza. To bi omogućilo pacijentima brži pristup intervencijama koje mogu poboljšati njihove simptome i kvalitetu života. Strategije prevencije trebale bi također uključivati preporuke o promjenama načina života, kao što su izbjegavanje poznatih okidača POTS-a poput dugotrajnog stajanja, ekstremnih temperatura i konzumacije alkohola.
Integracija programa kardiovaskularne rehabilitacije za pacijente s POTS-om također bi mogla biti korisna. Ovi programi imaju za cilj jačanje tijela i srca, pomažući tako u ublažavanju simptoma i poboljšanju cjelokupnog upravljanja stanjem.
Cijepljenje protiv COVID-19: koristi i zabrinutosti
Studija o POTS-u ističe moguću povezanost između cijepljenja i razvoja ovog sindroma, što bi moglo utjecati na javnu percepciju.
Nuspojave cjepiva mogu varirati po vrsti i težini, iako općenito ostaju rijetke. Istraživači se nadaju da će jasniji podaci i bolje razumijevanje ovih nuspojava.
Istraživanje o POTS-u i njegovoj vezi s cijepljenjem još uvijek je u razvoju, a mnoga pitanja ostaju bez odgovora. Buduće studije trebale bi dublje istražiti temeljne mehanizme ove povezanosti, kao i čimbenike koji mogu utjecati na razvoj POTS-a kod nekih osoba, a ne kod drugih.
Dodatna istraživanja mogla bi se također usredotočiti na identificiranje učinkovitijih strategija prevencije i liječenja, uključujući istraživanje novih terapijskih pristupa i promjena načina života. Osim toga, jačanje suradnje između istraživača, kliničara i donositelja politika bit će ključno za prevođenje ovih otkrića u kliničke prakse i politike javnog zdravstva.
Ovo kontinuirano istraživanje ključno je za poboljšanje našeg razumijevanja POTS-a i za razvoj ciljanih intervencija koje mogu pomoći u ublažavanju utjecaja ovog stanja na pojedince i društvo u cjelini.
Dok napredujemo u ovoj novoj eri medicinskih otkrića, ostaje pitanje: kako možemo bolje integrirati ova znanja u naše zdravstvene sustave kako bismo osigurali da svaki pojedinac ima pristup najboljoj mogućoj skrbi?
To smo znali.
IZGLEDA DA JE CEPIVO BIO SAMO DEO PLANA O SMANJENJU POPULACIJE, USKORO OCEKUJTE JOS KAKVO NOVO CEPIVO KOJE CE SE PRIMENJIVATI POD PRISILOM ZA SVE NARAVNO U NASU KORIST.
“…ipak…”! Zar ne može ništa bolje. Na kraju će ispasti da cjepivo uzrokuje štetu puno manju od oboljenja i onda ću vas pitati zašto četiri godine haragirate po internetu i tko će odgovarati za sav stres koji izazivate kod ljudi.
Ma to znamo a i oni sa osnovnom školom sumnjaju. Nego recite vi nama tko će odgovarati za to?
Pipipi
Je samo su nas sj. od osnovne do srednje škole s cjepkama da imamo svi srčane mane..većinom nedijagnosticirane, jer ti na Balkanu kažu ma zdrav si..kad se radi o vojski ma zdrav si..jednog su htjeli pustiti u vojsku, a imao tlak 220.
Kad stiže novi virus? uskoro nove doze cijepiva
Čemu ono * ipak
To znamo i bez znanstvene studije jer je vidljivo , događa se mnogima oko nas , a groblje se puni brže nego ikad .
Zato se nismo pikali.