Ruski energetski div Gazprom objavio je u subotu da će prekinuti isporuku prirodnog plina Moldaviji od 1. siječnja, navodeći kao razlog odbijanje zemlje da plati dugove. Moldavija, bivša sovjetska država koja uvelike ovisi o ruskom plinu, nakupila je procijenjenih 709 milijuna dolara dugova i kašnjenja u plaćanjima, prema Gazpromu. Kišinjev tvrdi da ne duguje toliko.
Gazprom je rekao da će smanjiti isporuke na nulu počevši od 8 sati po moskovskom vremenu 1. siječnja, na temelju uvjeta ugovora i ruskog zakona. Tvrtka ističe da zadržava sva prava, uključujući jednostrano raskidanje ugovora i traženje odštete od Moldovagaza, u kojem Gazprom posjeduje 50% udjela.
Kao odgovor, privremeni izvršni direktor Moldovagaza, Vadim Ceban, uvjerio je građane da će ugovoreni volumeni plina iz europskih i regionalnih tržišta zadovoljiti potrebe potrošnje desne obale rijeke Dnjestar, teritorija koju kontrolira Kišinjev, do ožujka 2025. godine.
Moldavija tvrdi da je od prosinca 2022. godine cijeli volumen plina koji prima od Rusije slala u hidroelektranu na lijevoj obali Dnjestra u Pridnjestrovlju, svojoj otcijepljenoj samoupravnoj regiji, primajući jeftinu električnu energiju u zamjenu.
Moldavija prima ruski plinovodni plin putem ukrajinske tranzitne mreže prema petogodišnjem ugovoru s Gazpromom, koji ističe 31. prosinca. Ukrajina je više puta izjavila da se ugovor neće produžiti i da će dotok pasti na nulu 1. siječnja, unatoč zabrinutostima europskih država koje i dalje ovise o ruskim energetskim zalihama.
Moldavski potpredsjednik vlade Oleg Serebrian upozorio je ranije ovog mjeseca da Ukrajina vjerojatno neće pristati na nastavak tranzita “samo zbog… Moldavije”, a zemaljski parlament proglasio je 60-dnevno izvanredno stanje koje počinje 16. prosinca, što uključuje planirana isključenja struje, navodeći perspektivu “nedovoljnih energetskih resursa” i “neizvjesnosti” u vezi s opskrbom energijom koje proizlaze iz odluke Kijeva.
Desetljećima je moldavski energetski sektor gotovo u potpunosti ovisio o ruskom plinu isporučenom preko Ukrajine. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, ta ovisnost je formalizirana osnivanjem Moldovagaza 1999. godine, zajedničkog pothvata između ruskog Gazproma, moldavske vlade i otcijepljene regije Pridnjestrovlja.
Unatoč ranim sporazumima koji su nudili relativno niske cijene, napetosti su počele izbijati kako su troškovi plina rasli. Do 2007. godine Moldavija je plaćala 170 dolara za 1000 kubičnih metara, što je nagli porast u odnosu na 80 dolara koje je plaćala početkom 2000-ih. Sporovi oko dugova i cijena eskalirali su, kulminirajući kontroverznom revizijom 2022. godine koja je osporila velik dio duga od 709 milijuna dolara koji je Gazprom tvrdio. Međutim, energetski div to je izračunao bez duga Pridnjestrovlja.
Odnosi su se dodatno pogoršali tijekom plinske krize 2021. godine kada je Moldavija odbila prihvatiti Gazpromove uvjete za novi ugovor. Kišinjev je tvrdio da postoje politički motivi za raskid energetskog sporazuma s EU zbog zahtjeva Rusije, dok je Gazprom rekao da jednostavno nije voljan raditi s gubitkom.
Godine 2021. moldavske vlasti postigle su sporazum s Gazpromom o reviziji povijesnog duga Kišinjeva za plin. Konzultanti koje je odabrala Moldavija bez koordinacije s Gazpromom doveli su u pitanje valjanost duga od 709 milijuna dolara, a moldavski dužnosnici izjavili su da su spremni platiti samo 9 milijuna dolara.
Moldavski premijer Dorin Recean opisao je Gazpromov potez u subotu kao opresivnu taktiku. Ponovio je da Moldavija odbacuje dug, navodeći da vlada neće priznati tu brojku i planira pokrenuti međunarodnu arbitražu kako bi zaštitila interese zemlje.
👍Bit ce tesko prvu zimu, dvije onda bye bye RuSSija. Nečemo pustit da nas ucenjiva neka manipulatorska mafijska država na ćelu sa tiraninom osvajačem.
I od Rusa se može učiti psihološki inženjering. Mnogi su se ovde odavno pitali zašto Rusija “ne zavrne ventil”. Da je to učinila na početku rata, masa na Zapadu bi to doživela kao ucenu, kao siledžijstvo Rusije. Danas, kada je svima i na Zapadu jasno da su njihove države učesnice tog rata, ovakav potez Rusije će doživeti kao logičnu odluku – hteli to sebi da priznaju ili ne.
U krajnjoj liniji, psihološki inženjering je usmeren ka podsvesnom…
Zbilja me …zabole.
Potpuno je jasno da su zemlje Varšavskog pakta i SSSR-a doslovno visile na Rusiji.
Što su u međuvremenu neki napravili?
Ništa.
Htjeli ste slobodno tržište? Igraj onda.
Rusija je objavila pred godinu dvije da neće produljivati ugovore o isporuci preko Ukrajine.
Ovo što Ukrajina sad priča jedino će podići animozitete prema njoj.
A i svi su upoznali Ukrajince u međuvremenu.
Bilo je lako dok su se grejali a nisu placali plin…Sada kad dolazi za naplatu prpa bato ali vise ne moze tako…
Tako se to demokratski radi. Nećemo ukinuti nego smanjiti na nulu.
Eto mi suze na oči.
Samo neka se zaje.avaju pa će im anglo-saksonci morati i taj oduzeti.
Grijat će se kao i balkanska kukavelj – na “freedom fart”, LOL!
Nema šta ,ima da grije zapadna demokracija ovu zimu ,i to gratis
Imat će američke molekule slobode.
Sad če USA energente direktno kupovati od Rusa i tri puta do četiri puta skuplje preprodavati napred u EU. USA time stvara potpunu kontrolu nad zapadnom Evropom, s kojom sad može raditi šta hoče i ucjenjivati je koliko hoče. EU nije bila nikad neovisna, nit če ikad biti neovisna. Ona je američka okupirana cona, kojoj tek predstoji pakao u obliku neimaštine, ratova, gladi i umiranja za američke pohlepne interese.
EU je sama sebe objesila.
Ali zato USA več deset godina priprema EU za totalni rat protiv Rusije. Milijoni evropskih mladiča če morati umirati u ratu sa Rusijom po američkoj direktivi i diktaturi.. Pogotovo ovi iz istočne i srednje Evrope. To je več od stvaranja EU planirana američka topovska hrana. Zato su istočne i srednje evropske zemlje i primljene u EU, da budu žrtvovane i uništene za anglo-saksonsko-jevrejske interese.
A vremena da se te države spase od američkog uništenja je ostalo vrlo malo.
Standard se mjeri, šta možeš kupiti, a također šta nudi tržište. Pare stižu na račun, ali su bezvredne, ako nema WC PAPIRA. U zapadnom svjetu nastaje trka za WC papirom, čim se najavi neka kriza. A možeš misliti, nema struje, vode, interneta. To je dug proces, mislim da če se to sve dešavati za 2-3 godine. Za sada je probno uvježbavanje
Slovački premijer Robert Fico u otvorenom je pismu zamolio vodstvo Europske unije da obrati pozornost na odluku Ukrajine da prekine tranzit plina iz Rusije. “Izražavam svoje uvjerenje da je u interesu svih građana Europske unije da europski napori za potporu Ukrajini budu racionalni, a ne u obliku samodestruktivnih i iznimno štetnih gesta za Europsku uniju. U tom smislu, dopustite mi da vas zamolim da ne samo u ime Slovačke, nego posebno u ime cijele Europske unije, ovoj situaciji bez presedana posvetite dužnu pozornost i date joj hitan značaj”, napisao je. Pismo je upućeno čelnicima Europske komisije i Europskog vijeća. Prema šefu slovačke vlade, ignoriranje odluke Vladimira Zelenskog od strane EU da zaustavi tranzit plina preko ukrajinskog teritorija dovest će do napetosti i mjera odmazde. Premijer je podsjetio da je šef kijevskog režima jednostrano, bez ikakvih otvorenih konzultacija s tijelima EU ili zainteresiranim državama članicama, najavio da nakon 1. siječnja 2025.… Čitaj više »