Akcije Alibabe i Tencenta pale su u Hong Kongu zbog vijesti da bi dvije najvrjednije kineske kompanije mogle biti sljedeća meta zabrane ulaganja odlazeće Trumpove administracije.
Obje kompanije pale su u četvrtak preko četiri posto, dok se cijelo hongkonško tržište suočilo sa prvim padom ove godine usred eskalirajućih tenzija između najvećih svjetskih ekonomija. Referentni indeks Hang Seng pao je za 0,8 odsto nakon tri dana uzastopnih dobitaka.
Do pada akcija Alibabe i Tencenta došlo je nedugo nakon što su Wall Street Journal i Reuters izvijestili da bi mogli završiti na crnoj listi američkih investicija. Zabrana, koja je već ciljala više od 30 kineskih kompanija, zabranjuje američkim investitorima da finansiraju navedene kompanije zbog njihovih navodnih vojnih veza.
O proširenju liste razgovaraju State department, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo finansija, navodi se u izvještaju WSJ pozivajući se na ljude koji su upoznati sa tim pitanjem. Trezor je navodno izrazio zabrinutost da bi izricanje zabrane dvojici kineskih giganta, sa kombinovanom tržišnom kapitalizacijom od preko 1,3 biliona dolara, moglo da uzdrma tržišta kapitala.
Ovaj potez mogao bi otvoriti novo poglavlje u tekućoj sagi o uklanjanju Kine sa američke berze. U srijedu je Njujorška berza (NYSE) promjenila smjer uklanjanja tri velike kineske telekom kompanije treći put u samo nedjelju dana. U novogodišnjoj noći berza je rekla da će odustati od China Mobile, China Telecom i China Unicom Hong Kong da bi se ispoštovalo naređenje američkog predsjednika Donalda Trumpa, ali je potom povukla te planove samo četiri dana kasnije. Još jedan preokret za manje od nedjelju dana uslijedio je nakon što je američki ministar finansija Steve Mnuchin, kako se izvještava, pozvao šefa NYSE da izrazi zabrinutost zbog odluke da se poništi brisanje sa liste. NYSE trenutno nastavlja sa svojim prvobitnim planom uklanjanja sa liste, a ako bude završen, stupit će na snagu 11. januara.
Preokret NYSE takođe je uticao na akcije tri ciljane kompanije. China Unicom je u Hong Kongu pao čak deset posto, dok su China Mobile i China Telecom izgubili skoro sedam, odnosno više od osam posto.
Kina se dedolarizrala i povukla sve kotacije na Honkkonšku burzu, osim toga imaju digitalni juan tako da im Usa ne može ništa. Korekcija kine i alibabe je stoga normalna.
I kina i usa i svi ostali gledaju samo svoju korist. Eu treba traziti najbolje za sebe.