Američke sankcije uvedene ruskom energetskom sektoru, koje su zahvatile i Naftnu industriju Srbije (NIS), predstavljaju kontroverzan potez koji izaziva brojna pitanja o načelima slobodnog tržišta i suverenosti država.
Ovakav korak, koji izravno utječe na srbijansko gospodarstvo, može se smatrati ne samo politički motiviranim, već i suprotnim temeljnim načelima slobodne trgovine i gospodarske suradnje.
Sankcije su, u ovom slučaju, postale oruđe za politički pritisak, što dovodi u pitanje pravo Srbije da samostalno upravlja svojim strateškim resursima i gospodarskim interesima.
Srbija, koja je od početka rusko-ukrajinskog sukoba uspijevala održavati ravnotežu između Zapada i Istoka, sada se suočava s izravnim gospodarskim pritiskom. Zahtjev Sjedinjenih Država da se ruski vlasnički udio u NIS-u ukloni u roku od 45 dana, bez jasnih uputa kako to učiniti, stavlja Srbiju u nezahvalan položaj.
Ovakav pristup ne samo da narušava suverenitet Srbije u donošenju gospodarskih odluka, već stvara i opasan presedan u međunarodnim odnosima, gdje se sankcije koriste kao sredstvo za postizanje političkih ciljeva.
Vučić je odgovoran za sve
Ova situacija također naglašava duboku ovisnost Srbije o zapadnim tržištima, što je posljedica dugogodišnje politike koju je provodio Aleksandar Vučić. Njegova strategija, koja se oslanjala na jednostrani izvoz i gospodarsku orijentaciju prema Zapadu, sada se pokazuje kao dvosjekli mač. Umjesto da diversificira gospodarske veze i jača domaće gospodarstvo, Vučić je Srbiju učinio ranjivom na vanjske pritiske.Takva ovisnost o zapadnim tržištima sada se očituje kroz ucjene, gdje Srbija mora popuštati zahtjevima koji mogu biti u suprotnosti s njezinim nacionalnim interesima.
Osim toga, postavlja se pitanje pravednosti ovakvih sankcija. NIS, kao strateški važna tvrtka za Srbiju, igra ključnu ulogu u opskrbi energentima domaćeg tržišta. Sankcioniranje ove tvrtke ne samo da ugrožava gospodarsku stabilnost Srbije, već može imati i negativne posljedice po obične građane, posebno u pogledu cijena goriva i energije. Ovakav pristup pokazuje da su politički ciljevi često važniji od gospodarske stvarnosti i potreba malih zemalja poput Srbije.
Vučićeva izjava da Srbija nije spremna “otimati imovinu”, već da je spremna platiti ruski udio, pokazuje nedostatak jasne strategije i dugoročne vizije. Iako je financijski izvedivo otkupiti ruski udio, pitanje je kako će to utjecati na buduće investicije i gospodarske odnose s Rusijom, ali i s drugim zemljama koje mogu biti zabrinute zbog sličnih pritisaka.
Ova situacija također otvara pitanje transparentnosti i pravednosti postupaka u vezi sa strateškim resursima, posebno u kontekstu prijašnjih kontroverzi oko prodaje NIS-a Gazprom Neftu 2008. godine.
Zaključno, američke sankcije koje su zahvatile NIS ne samo da su u suprotnosti s načelima slobodnog tržišta, već predstavljaju i opasan presedan u međunarodnim odnosima.
Ovakvi potezi ne samo da ugrožavaju gospodarsku stabilnost Srbije, već i potkopavaju njezin suverenitet u donošenju gospodarskih odluka.
Istodobno, ova je situacija posljedica Vučićeve politike koja je Srbiju učinila ovisnom o zapadnim tržištima, što sada otvara prostor za političko i gospodarsko ucjenu. Srbiji je potrebna nova strategija koja će diversificirati gospodarske veze i ojačati domaće gospodarstvo, kako bi se izbjegli slični pritisci u budućnosti.
Ako nije kasno, a izgleda da jeste. Srbiju čekaju crni dani kao i Bosnu i Hercegovinu.
Srbija je i pre 5. oktobra ekonomski kolonizovana a od tada potpuno. Ta kolonizacija podrazumeva spoljnim upravljanjem izvozom, kreditima, razvojem privrede preko vlasništva u kompanijama a posebno dozvoljavanjem ili zabranom pristupa stranim ulagačima gde je zabrana bila dominantna što se vidi prema ulaganjima u druge države uprkos povoljnijim uslovima koje je Srbija nudila. Okretanje ruskom tržištu? To bi značilo napuštanje zapadnog pošto Zapad ne dozvoljava neposlušnost a nije mu nikakav problem da se odrekne našeg izvoza. Istovremeno je i ruska privreda bila okrenuta Zapadu, tek su relativno skoro krenuli putem samostalnosti i sve više smanjuju potrebu za bilo kakvim uvozom. Okretanje kineskom tržištu? Srbija da izdrži takvu konkurenciju koja lomi i nemačku privredu?!? ————————- Ovo je teško vreme a ide sve teže, najsigurniji će biti oni koji će moći da zatvore krug u okviru sopstvene ponude i potražnje. To je ono što bi Srbija morala da radi ali to podrazumeva… Čitaj više »
Iz rubrike:”Kinezi su mi pričali o Tienanmenu…”
”Moja popularnost je u Kini ogromna…” – Vučić
P.S
Baba. oni Vučić kaže da je najpopularniji u Kini…
Laže, popularniji je Valter.
Neznan ko je ovo pisa, ali ovako nešto nebi napisa ni Titin pionir prid zakletvu. Pa jebate cila EU i najprij Njemačka trpi diktaturu, i sad pisat o Srbiji istu priču po ko zna koji put je malo, skužajte, poglupljujuće. Najozbiljnije mislin kako je ovo opaka hipnoza, ono tvoji kapci su teški, ti spavaś, ti spavaš . . . Već se na globalnoj razini vide posljedice umrtvljenja i letargije i dalje se ka po naruđbi glavni fokus drži na političarima od nešto sitno lokalnih do onih koji imaju uticaja na globalnoj razini. Dok je tako, Plenković, Vučić, Milanović i ostala banda mogu mirmo spavat i jedina in je briga sad oće li ih u Davosu primit Klaus Schwab. A onda će se posli Davosa pisat ko je bija i zašto neko nije bija ka šta se događa svake godine . . . isto ka sad se sićan kako je u… Čitaj više »
Naši iz JANAF-a i Vlade već su na sastanku u Buzinu sa Trumpovom novom američkom veleposlanicom, kolekcionarkom umjetnina Nicole McGraw radi uputa što dalje i da se požale.
Naime, NIS je JANAF-ov najveći poslovni parter.
JANAF s Naftnom industrijom Srbije ima sklopljen ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte od siječnja 2024. do 31. prosinca 2026.
Ovo je prosto nemoguće. Naš Predsednik nam stalno govori da smo ekonomski TIGAR europe. A on nikada ne laže. I mi smo bolji nego Švicarska !
Sad kad ugostimo Trampa i Putina sve će doći na svoje mesto
Da bih bio upoznat sa srpskom unutrašnjom politikom,
ne smem pratiti srpsku unutrašnu politiku.
Moram pratiti svetsku politiku i ključne događaje.
.
Naravno postoji par unutrašnjih crvenih linija (hit naziv).
Da ne uđemo u NATO.
Da ne damo sankcije budućem pobedniku-Rusiji
Da ne pobedi Soroš opozicija.
Je, Vučić je kriv što su amerikanci zločinačka banda.
Ма није то у питању.Вучић се још пре доласка на власти продао Западу само то ми нисмо знали.А НИС хоће да преда Америнканцима и да се одвоји од Руса.Треба му подршка Американаца да остане на власти јер ће ускоро бити ГОТОВ.
Napadni klon.
Svaki potez koji povuku vrati im se kao bumerang.
Ja cekam da se britancima pocnu uvoditi sankcije da se docepam banjalucke pivare.
Sve sami američki papučari…..pfuj, hrk, pljuc….
Poserem se jim u prljava izdajnička usta.
I nakon što im je dao sve živo što su tražili: od Kosova, pa do Rio Tinta (I Kinezi su se mudro ušuljali na sporedna vrata), i prodaje granata Kokainskom… džabe sve.
Zna da ga ne diraju za teror koji provodi nad domaćim stanovništvom, pa zato se nema režim što žaliti.
Ako se ne pita Americki predsjednik, zasto mislite da se pita Srpski? Kakva je to logika? Jeli moze neko me prosvijetliti? Mediji su gradili narativ odprilike zadnje stoljece dok danas podcasti i “alternativni” mediji rade malo drugaciji posao, ubjedjuju vas da nevjerujete vlastimic ocima i logici…
Ja mislim da sam napokon shvatio da se ne treba sekirati niti pokusavati uvjeriti ljude u zdrav razum, vrijeme ce uciniti svoje i sve ima svoj tok.
Portal, često sam pisao da ste “srpski” portal, “velikostpski”, “proruski”, itd., svaka čast na tekstu i što pišete o stvarima koje se tiču na “malih” ljudi na Balkanu! Prijedlog napišite nekada nešto o Crnoj Gori ja mislim da je tamo stanje gore nego u BiH jer se stalno, čak više nego u BiH, svađaju oko svega ili koji tekst o Sjevernoj Makedoniji!
vučić i njegova banda su ZLO !!!!
A što će učiniti Plenković – rekao je da ne može Srbiji uskratiti plin preko Janafa, ali amerikenjci će ga gadno pritisnuti.
Ne može se bez EURA i USD i ne može se sjediti na dvije stolice.Zapad ili Rusija vrijeme je da se izjasne.
Tako je da p*d*r našao malu Danku, nebi mu ByDen uveo sankcije!