Američki državni dug je 19. ožujka dosegao apsolutni rekord i premašio 21 000 milijardi dolara. Sve informacije o strukturi američkog duga možete pronaći na stranicama američkog Ministarstva financija.
Veličina domaćeg duga je nešto veća od 5 500 milijardi dolara, a dodatnih 15 000 milijardi su privatna ulaganja pojedinaca i pravnih osoba.
U vrijeme kada je Donald Trump počeo svoj mandat predsjednika u siječnju 2017. godine, iznos američkog javnog duga je iznosio 19 900 milijardi dolara. Tada je novi američki predsjednik kritizirao svoje prethodnike za njegov rast i izjavio da će dug likvidirati za dva predsjednička mandata, odnosno za osam godina.
U međuvremenu, statistika se ne slaže s izjavama čelnika Bijele kuće, jer je samo u jednoj godini Trumpovog predsjedanja državni dug narastao za više od 1000 milijardi dolara.
Američki dug probio “magičnu granicu” od 21 000 milijardi dolara………………i nezadrživo raste. Ni BOG jim ne može više pomoći.
A niš drugačije nije sa nama…………i kad mi onda neko počne pametovat o dugovima juge i životu na kredit 🙂
A najgore je to kaj posljedice nosimo oni kaj nismo ni dužni ni krivi. Nit se zaduživali nit trošili a na kraju isto moramo nekog dokapitalizirat i čupat iz govana.
Da ne stavljam one mutave simbole napisat ću zdravonarodski samo… hahaha!
Svaki amerikanac se svakog dana zadužuje sa 10 dolara .Naravno da se to nikada neće vratiti,pitanje je samo do kada to može trajati?
21.000.000.000.000 treba napisat sa svim nulama da ljudima bude jasno koliko je to para. A tek kad krene zlata valuta između rusa i kineza dolar če prebit 100.000 milijardi. Al dok ide nek ide…:-)
Već smo se napreskakivali dosad magičnih granica pa preskakanje još jedne i nije vijest.
Najbitnije u priči o dugu jest u kojoj valuti su SAD dužne i komu.Ako su u dolarima, a dolar je njihova valuta, onda su SAD ti koji odlučuju o zajmodavcima, a ne zajmodavci ti koji odlučuju o zajmoprimcima.
Ako je Kina vlasnik dijela američkog duga i ako ga je kupila američkim dolarima, to i nije američki problem. Da bi Kina imala ijedan dolar, prethodno ga je netko morao zadužiti.Pa je povrat tog duga prvenstveno briga primarnog zajmotražitelja. Možda baš Hrvatske, recimo.
Kad bi recimo Rusija bila dužna stranim investitorima 1000 milijardi rubalja, čiji bi to bio problem?
Zato vlasnici američkog duga nikad neće dopustiti da SAD propadnu, barem dok im ne vrate dug. A ovi to neće do sudnjeg dana.
http://www.usdebtclock.org
Ja to nebum plačal, ko ih jebe i njih i ove naše uhljebe,pa makar ništ ne delal i ne imal nikakvog prihoda prek banke , meni ih je več pun ku..c, odsad delam samo na crno a plačanje franco dlan e tak da se zna
Kaj oni misle da sem ja veslo sisal , malo morgen
Meni tu nešto nije logično i molim nekoga, da mi to objasni :
Ako na Wikipedii tražite: List of countries by external debt , vidite da su države na cijelom svijetu zadužene (osim par nebitnih država). Kome onda duguju te silne pare ako ne drugim državama ?
“…i izjavio da će dug likvidirati za dva predsjednička mandata, odnosno za osam godina.
U međuvremenu, statistika se ne slaže s izjavama čelnika Bijele kuće, jer je samo u jednoj godini Trumpovog predsjedanja državni dug narastao za više od 1000 milijardi dolara”
–
Ma to je za njega sitan posao, ispod časti mu je da počinje dok ne pređe 30 a onda će časkom…
taj san da bi mogao sjati,
i moj dolar pomaže ga tkati
Sada i vi sa ovom anti-američkom propagandom k’o nezdravi – ne razlikujete se previše od anti-ruske propagande. Ukupni dug svih zemalja svijeta je veći od svega onoga što cijeli svijet ima. Ti se dugovi neće nikad vratiti, što i nije cilj, već je cilj da se plaćaju kamate – zato se zelenaši i nazivaju kamatarima.
A što ne napišete da su i plaće u Rusiji od uvođenja sankcija pale za 40%? S druge strane im je i poljoprivredna proizvodnja nikad jača, opet “zahvaljujući” sankcijama.
A koliko je ono dug ex jugo republika ? Odnosno koliki je dug u odnosu na prihode na godisnjoj razini .
Veselio bi se tome ali Amerika koristi cijeli svijet kao svoj bankomat. Dok god je tako može skoro bez posljedica povećavati svoj dug, na uštrb ostatka svijeta koji će to plaćati.
http://www.theeventchronicle.com/finanace/three-countries-left-without-rothschild-central-bank/#
kao što je kolega @posmatrač+ primjetio, dugovi u velikoj mjeri nisu od jedne države prema drugoj, već prema privatnim lihvarima. Što u prevodu znači da bi se preko 90% svjetskog duga anuliralo jednostavnom fizičkom eliminacijom najviše 200
lihvara skupa s nakotom.
To ne bi bilo niti najmanje nemoralno, jer ti paraziti sisaju krv čovječanstva i uzrokuju milione mrtvih, o bijedi da ne govorimo.
Inače, zapadni demonkrate su napali Libiju između ostaloga i zbog ogromnih dugova prema toj državi, koja im je prodavala naftu na kredit, dakle presedani postoje odavno.
Ovo su sve velike gluposti.Svi pričaju o dužnicima. Kome treba vratiti te silne novce?
21000 milijardi ili TRILIJUNA, ili 21,000 milijun milijuna ili 21 x 10 na 15-tu potenciju ili podijeljeno sa brojem stanovnika (320 milijuna) iznosi 65,625,000 po svakom stanovniku. Sto prakticki znaci da je taj dug pored svih pljackaskih ratova i izvoza demokracije za prirodne resurse nemoguce vratiti i da je SAD PRAKTICKI U BAKROTU.
Kod nas u SAD je problem u tome što su sve usluge pre-pre-precjenjene u dolarskom iznosu, a to je zato što iza osiguravajućih kuća i zdravtsvenih ustanova stoje isti igrači, a svaki doktorčić si misli da ima pravo na multimilijunsku kuću s 5 soba u top dijelu grada i tri skupocjena auta… (ne zajebavam se, znam takve). Neke stvari tu zaista nemaju smisla, npr. to da mene copay (participacija) za jedan pregled košta više no taj isti pregled kod doktora u Francuskoj ili Njemačkoj bez osiguranja. 2010. godine sam živio u SAD i Francuskoj (tamo sam radio na nekom projektu), kompletna operacija koju sam hitno trebao bila je nekih 6700 Eura s bivanjem u bolnici, za istu stvar bi me moja participacija (copay) u Miamiu koštala nekih 12,000 dolara, s tim da bih u Miamiu ostao manje u bolnici. A još imam vrlo dobro osiguranje! Lijek kojeg u Singapuru dobijem… Čitaj više »