Veliki dug i gubitak posla usljed zastoja izazvanog koronavirusom prijeti da izazove talas široko rasprostranjenih bankrota širom azijsko-pacifičke regije, ocijenila je rejting agencija Moodi’s.
Obim neizmirenog korporativnog duga koji su izdale kompanije širom regiona udvostručio se od finansijske krize 2008. godine, na 32.000 milijardi dolara u odnosu na prošlu godinu, kaže Moodi’s.
“Malo je ludo vani i vrlo je malo sektora koji su zaštićeni od ovoga”, rekao je John Park, generalni direktor FTI Consulting firme za restrukturiranje. “Primjećujemo neposredni porast upita firmi koje traže savijet kako da spriječe potencijalni slučaj nesolventnosti.”
Analitičari kažu da je kinesko tržište nekretnina posebno zabrinjavajuće. Prema podacima Dealogic-a, industrija je od februara dugovala ukupno 647 milijardi dolara obveznica denominiranih u lokalnoj i čvrstoj valuti. Statistički podaci pokazuju da su prodaja i građevinski radovi pali više od 20 posto u prva dva mjeseca, u odnosu na prošlu godinu.
“Izgleda neizbežno da će se trenutni nivo operativnih poremećaja, ako ne uspori, pretvoriti u veće količine kršenja sporazuma i potencijalno neispunjene obaveze”, rekao je James Dilley, savjetnički partner u PWC, kompaniji za profesionalne usluge u Hong Kongu. Mislio je na kinesko tržište nekretnina.
Pandemija je takođe prouzrokovala smanjenje finansiranja na Tajlandu i rizično poslovanje banaka u Vijetnamu, dok se u Australiji neke kompanije muče da prikupe kapital, jer se bore sa otplatom duga.
U međuvremenu, neki investitori pokušavaju da iskoriste probleme sa dugovanjima . “Naš obim trgovanja u martu je eksponencijalno porastao u odnosu na prošlu godinu”, rekao je Michel Lovi, šef hongkonške kreditne investicione grupe SC Lovi.
“Prilika za poslovanje poput našeg je da pokušamo pronaći korporacije koje su dobro pozicionirane sa stanovišta likvidnosti i koje će imati mogućnost da prežive oluju “, dodao je.
Prema Hamishu Douglassu, predsjedavajućem i suosnivaču menadžerskog fonda sa sjedištem u Sidneju, Magellan Financial Group, zatvaranje zbog koronavirusa bilo bi pogubno za mnoge kompanije opterećene dugovima. On je klijentima ove nedelje rekao da bi vlade mogle da slijede primjer Novog Zelanda, koji je u petak pomogao nacionalnu aviokompaniju sa zajmom u iznosu od 900 miliona NZ (525 miliona američkih dolara). “Samo vlade mogu spriječiti da ove firme propadnu,” izjavio je Douglass za FT.
U prijevodu to znači da će građni iznova izvlačiti iz krize multinacionalne koroporacije.
Nadam se da ćete nastaviti putem zlata i slično a riješiti se “čvrstih” valuta jer one ne postoje.
Malo će se resetirati stvari, nije svako zlo za zlo.
Jel ima di da udrem minus ovom Milicu? Samo USA ima problema s koronom.
Samo po 100.000 Eur svakom stanovniku kugle zemaljske…a za jamstvo drzave nek izdaju obveznice pa onda centralne banke nek ih otkupe….i nakon korone ce se zakolutat lova ima da bude presolventno sve 🙂
P.S. Na balkanu ce se vjerovatno drasticno povecat uvoz BMW=a i Mercedesa …. i tako 🙂
Z.Milić kao kontra-uteg N.Babiću?
“ocijenila je rejting agencija Moodi’s.” – i tu sam stao čitati
Jel to ona što je dva dana prije krize 2008. vrednovala vrijednosne papire AAA, a bili su smeće?
Ljudi stvrno kratko pamte…
Mnogima ce ovaj virus doci kao dar s neba. Sve svoje promasaje, neznanje, spekulacije, pohlepu…. pripisace corona virusu. A onda ce to ovce, pardon narod, sve to preko svojih ledja sanirati.
U tijeku je reorganizacija financijskog svijeta na način slično kao kod 11.09.2001. Ne bi ovo moglo proći bez odvraćanja pozornosti masa. A ovih dana nam baš odvraćaju pozornost.
Istočni grijeh😆