U svom privatnom “naftnom ratu” protiv Moskve je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko odlučio da državna tvrtka “Belorusneft” zaključi prvi naftni ugovor s Iranom. Ugovor osigurava nabavu 600 milijuna barela nafte i potpisan je s Nacionalnom iranskom naftnom kompanijom (NIOC).
Reuters navodi da je gotovo 600 tisuća barela nafte kupila podružnica bjeloruske državne kompanije u Poljskoj.
Kako će crno zlato biti prebačeno u Bjelorusiju, još nije jasno. U jednom scenariju, nafta će najprije biti dostavljena u ukrajinsku luku Odesa, ili kroz Latvijski Ventspils, a zatim će se do konačnog odredišta prevesti željeznicom.
Prema pisanju Reutersa, tankeri bi put Bjelorusije mogli krenuti već 20. veljače.
Podsjetimo, predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko je u jesen izjavio da pregovara kupnju iranske nafte, jer je Minsk u potrazi za alternativnim izvorima od trenutka kada je Rusija susjednoj zemlji počela smanjivati isporuke nafte po nultoj stopi carine.
Vezani tekstovi:
Bjelorusija: Lukašenko misli da je pametniji od Sadama, Gaddafija i Janukoviča zajedno
Iskre u odnosima Minska i Moskve – Pomažući Lukašenku Rusija ostala bez 22 mlrd dolara
Brod, pa onda voz, pa sa voza u rafineriju. Slutim da će to biti neka jako jeftina nafta.
neće Lukašenka niko jebat. Ne da narodnu imovinu, i u pravu je
Nakon ” događanja naroda ” jučer , mislim da će Bjelorusija dobiti naftu putem ” Sjevernoga toka ” iz Njemačke !! Kako su pogriješili sa ukidanjem viza za ” zapadne ” državljane prije par dana i onda ” Majdan 2 ” jučer u Minsku !!
Vjerovatno neko od komentatora zna pravo stanje, i ekonomski i politički. U poslu nema ljubavi ali nema ni inata. To su sve iste šeme, Porošenko će kupovati skuplju naftu i ugalj samo da nije iz RF, Lukašenko će isto kupovati skuplju naftu, itd. Moguće da je Rusija agresivna, ucjenjuje susjede ali moguće je da u ovoj situaciji, kad Rusiju svi pokušavaju da ponize i oštete, ti susjedi vide priliku da se i oni okoriste. Uz dodatno poticanje i ohrabrivanje, raznim obećanjima od “prijatelja” sa Zapada to može da bude baš realan scenario. Da se razumjemo, ako stvarno ima ekonomske računice, ili se ne dozvoljavaju ucjene i iskorištavanje, podržavam takve odluke Lukašenka i drugih. Moje mišljenje je ipak da se sad svi, zbog vlastite koristi i/ili pod pritiskom i ucjenama, nepotrebno konfrontiraju sa Rusijom a na kraju će to biti na sopstvenu štetu.
Ovo može biti i blef od Lukašenka, nagovoren od tame da posvađa Ruiju i Iran. Iran da je pametan pitao bi za savjet Rusiju da li se neće ljutiti ako prodaju naftu ovom izdajaniku.
Rusi izmislili postupak gdje iz tone dima od uglja dobiju gram zlata.
Lukašenko će polako Putinu smjestiti tamo gdje ga najviše boli.
Zasto se neki moraju sorosevski veseliti nekim ratovima lukasenko putin? Prvo pitajte kako ce lukasenko platiti iranu i koja je kompenzacija u pitanju.