Jedan slučaj loše proizvodnje aparata za zavarivanje unazad sedam mjeseci, utvrdio je glavni inspektor agencije
NASA-in glavni inspektor izdao je osuđujuće izvješće o Boeingovom raketnom odjelu, navodeći da svemirska letjelica sljedeće generacije zrakoplovnog diva kasni godinama, značajno premašuje proračun i da su je izgradili “neiskusni tehničari” predvođeni neučinkovitim menadžerima.
U razvoju od 2014., Block 1B varijanta NASA-inog Space Launch Systema prvotno je trebala poletjeti kao dio agencijske misije letenja pored Mjeseca Artemis II sljedeće godine. Debi rakete je od tada odgođen za misiju slijetanja na Mjesec Artemis IV 2028., za koju je NASA-in Ured glavnog inspektora u četvrtak upozorio da bi mogla biti još odgođena.
Boeing, koji je 2014. ugovoren za izradu snažnog gornjeg dijela rakete, djelomično je kriv za ovo kašnjenje, izjavio je glavni inspektor u izvješću.
NASA-ini inspektori koji su posjetili Boeingov Michoud Assembly Facility u Louisiani otkrili su očigledne “nedostatke u kvaliteti”, navodi se u izvješću. Inspektori su izdali 71 Zahtjev za korektivne radnje kako bi ispravili ove nedostatke, što je, kako su primijetili, “visok broj… za sustav svemirskih letova u ovoj fazi razvoja.”
Ovi nedostaci “uvelike su uzrokovani nedostatkom dovoljnog broja obučenih i iskusnih zrakoplovnih radnika u Boeingu”, nastavlja se u izvješću, navodeći jedan primjer kako “neiskusni tehničari” tvrtke nisu mogli zavariti spremnik goriva u skladu s NASA-inim standardima . Ovo loše zavarivanje izravno je dovelo do odgode od sedam mjeseci u razvoju gornjeg stupnja rakete.
“Boeingov postupak za rješavanje nedostataka do danas je bio neučinkovit, a tvrtka općenito nije reagirala na poduzimanje korektivnih radnji kada se isti problemi s kontrolom kvalitete ponovno pojave”, navodi se u izvješću.
Boeing je isprva obećao isporuku gornjeg stupnja do veljače 2021., a sada inzistira da će biti spreman do travnja 2027. Troškovi su u međuvremenu porasli, a NASA procjenjuje da će stupanj koštati 2,8 milijardi dolara do 2028., više nego dvostruko više nego Boeing Procjena za 2017. od 962 milijuna dolara.
Ured glavnog inspektora preporučio je da se Boeing kazni zbog “nepridržavanja standarda kontrole kvalitete”. Međutim, NASA-ina zamjenica pridruženog administratora, Catherine Koerner, objavila je u četvrtak da tvrtka neće biti kažnjena.
S obzirom na to da se njegov odjel za zrakoplovstvo već uznemirio nakon što je ploča na vratima raznijela jedan od njegovih aviona 737 MAX 9 u zraku u siječnju, Boeing je ponovno dospio na naslovnice u lipnju kada se njegova svemirska letjelica Starliner pokvarila, ostavivši dvojicu astronauta na Međunarodnoj svemirskoj postaji. (ISS). Astronauti su prvotno trebali ostati na ISS-u tjedan dana, ali NASA je u srijedu objavila da bi mogli ostati u svemiru do 2025., kada bi SpaceX-ov Crew Dragon trebao iskrcati svježu posadu astronauta.
Boingov “šatl” stoji u orbiti pokvaren, a dva kosmonauta čekaju mesecima sledeći autobuski prevoz za povratak.
Pretvorila se NASA u prćiju.
Boeing je propao otpustivši iskusni inženjerski kadar i ostavivši samo marketing i likove kaj piju kave po uredima.
Ne postoje nesposobni radnici, postoje nesposobni voditelji proizvodnje i projektanti tkz. ingenjeri.
Nema veze što su neiskusni i nekvalificirani. Bitno je da je ostvarena “diversity” i “inkuzivnost”, pa Boeingovi pogoni odnedavno vrve ženama (ponajviše crnkinjama), crncima i istalim “people of colour”, kao i lgbt++++ “djelatnicima”. Cilj je dakle ostvaren. A proizvodnja? Jebiga ne može se imati i ovce i novce
Bofl roba.
Amerika ide polako i sigurno svo kraju.
Nekad davno, davno, u jednoj zemji koja se mogla uz malo dobre volje zvati demokracijom, postojala je firma imena Boeing. Kako bilo, ta firma je bila sinonim za kvalitetu i sigurnost. Ali, eto, kako se zna dogoditi u okrutnom kapitalizmu, ta firma je postala paradoks, ironija same sebe. Docepali su je se ‘mladi i uspjesni menadzeri’, koji su sve ono osnovno (sigurnost, kvalitetu, dobar glas), zrtvovali u ime profita. Umjesto solidnih proizvoda kao prije, poceli su raditi smece kojem otpadaju kotaci, vrata, pokrov motora i sl. Cak su se inzenjeri u proizvodnji sprdali da bi radije letjeli zmajrm, nego Boeingom. Najnoviji vic, imamo astronaute koji se ne mogu vratiti kuci zbog Boeing-ove kvalitete. Da se ovo dogadja u japanu, falilo bi maceva i pomocnika za seppuku. Sramota do Boga.
Pa, u redu je to, ne mozes odmah imati iskusne tehnicare-varioce. Moraju ljudi na necemu uciti. Samo je pitanje odnosa poginulih korisnika i tehnicara koji su postali vrijedni svoje place. Ako ginu tamo neki azijati, afrikanci, sorry, but hebiga. Idemo dalje.
Pobili su žviždače koji su ukazivali na nepravilnosti, i zato sad ne mogu naći kvalitetne radnike, nek se hebu i propadnu , bahatili su se, pa sad neka kusaju što su zakuhali
Cijela Amerika je za kurac, smece od naroda ako znamo da je tamo prebjegao sav olos svijeta
Boingovvi radnici su doslovce zaboravili staviti šarafe na vrata zato su vrata na novom avionu otpala. Jednom sam vidio kako izgledaju ti radnici, žena je imala skoro 4 centimetra duge nokte dok je radili oko trupa zrakoplova. Svi koji su ikada radili slične poslove znaju vrlo dobro da sa dugim noktima se ne može obavljati takav posao kvalitetno jer ne možeš uhvatiti ništa sa tim prstima jer nokti smetaju. Zato su krivi menadžeri i svi oni koji guraju tu raznolikost na uštrb kvalitete.
To su oni koji su poslali raketu na Mjesec!
To se dešava kad banke i investicijski fondovi preuzmu tako važne tvrtke kao Boeing . Njih ne zanima kvaliteta nego samo profit i što manje skupih radnika.Sad će USA opet plaćati Rusima njihove rakete iako su Rusi pod sankcijama
Izgleda da i oni uvoze radnu snagu iz Nepala !