Burkina Faso postigla povijesni uspjeh – Prva vlastita prerada rudarskog otpada donijela 93 kilograma zlata

Zlato iz Poljske
20 komentara

Vlada Burkine Faso primila je prvu pošiljku zlatnih poluga dobivenih preradom rudarskog otpada poznatog kao fini ugljen, koji je prethodno bio napušten u rudniku Essakane.

Premijer Rimtalba Jean Emmanuel Ouedraogo preuzeo je poluge u ime privremenog čelnika Ibrahima Traorea u utorak u Ouagadougou.

Lokalno postrojenje Golden Hand SA, zaduženo za preradu finog ugljena – preostalog materijala nakon ekstrakcije zlata koji još uvijek sadrži iskoristivo zlato – predalo je Ministarstvu gospodarstva 44 zlatne poluge težine 93,197 kilograma. Poluge su dobivene iz 142,37 tona rudarskog otpada iz IAMGOLD Essakane SA.

Ouedraogo je izjavio kako ovaj rezultat predstavlja primjer vladine vizije poticanja stvaranja bogatstva kroz lokalnu rudarsku stručnost, osiguravajući ono što je nazvao “endogenim i održivim socioekonomskim razvojem”. Dodao je kako postoje planovi za preradu više od 298 dodatnih tona otpada kako bi se dodatno ojačale zlatne rezerve.

Joachim Marie Emmanuel Tapsoba, generalni direktor Golden Hand SA, objasnio je da ekstrakcija zlata iz ovih ostataka koristi ekološki prihvatljive, najsuvremenije tehnologije. Naglasio je kako isporuka ove prve serije odražava vladinu predanost služenju narodu.

Ovo dolazi nakon svečanog otvorenja postrojenja za obradu rudarskog otpada Golden Hand SA u industrijskoj zoni Kossodo u Ouagadougou 23. siječnja 2024.

Traore je opisao postrojenje kao prekretnicu za Burkinu Faso, napominjući da je prije njegovog osnivanja zemlja morala izvoziti rudarski otpad na preradu, što je ograničavalo njenu sposobnost da u potpunosti iskoristi svoje resurse.

Golden Hand SA je u 40% državnom vlasništvu, dok je 60% u vlasništvu lokalnih poduzetnika.

Ranije tijekom godine, Nacionalno društvo za dragocjene tvari otkupilo je 13,049 tona zlata od siječnja do kolovoza.

Prošlog prosinca, Burkina Faso sklopila je sporazum s kanadskom tvrtkom prema kojem je država oduzela od IAMGOLD Essakane SA 440 tona otpada iz kojeg se može ekstrahirati zlato.

Prema GlobalData, Burkina Faso rangirana je kao 15. najveći proizvođač zlata u svijetu u 2023. godini, s proizvodnjom povećanom za 4% u odnosu na prethodnu godinu.

Burkina FasoReciklažaRudarski otpadzlatne polugeZlato
Pretplatiti se
Obavijesti o
20 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sakupljac Sekundarnih Sirovina Iz Ukraine
1 mjesec prije

Uskoro stize demokratija jipiii.

Zoka
1 mjesec prije

Sad ga dajte na cuvanje englezima

Subaru avatar
1 mjesec prije

A Mali nema nikakvog duga varanima

NOME
1 mjesec prije

…..površno pratim burze, pa i zlato usput….to je tako narihtano i nafrizirano da se možeš samo nasmijat pa suzu pustit…..inače se govori da je zlato sigurnost u teškim vremenima….mislim da i nije, jer u teškim vremenima je večinom bezvlašće, kao sada u siriji gdje ak imaš zlata bolje da nemaš jer te zakolju samo da ti uzmu, a još prije toga ti muće obitelj da priznaš gdje si sakrio ostatak …..ak je opet uspostavljena neka totalitarna vlast, ona čini isto sa svojim građanima koji imaju zlato ili nekretnine ili neka bogatstva na koja nisu imuni niti revolucionari, niti komunisti, niti fašisti niti ikoji isti…..npr u sovjetskom savezu nakon revolucije u općem stanju neimaštine i gladi, otvoreni su dučani gdje si mogao kupiti što ti srce zaželi, ali samo za zlato…..tak je naivna ekipa kupovala, krenula doma sa robom, i sa nkvd-om ili nekom sličnom službom, koji su onda obradili kupca… Čitaj više »

galeb johnatan
1 mjesec prije

vlada posprema zlato u svoje džepove i to zove služenje narodu 😂

Max
1 mjesec prije

Ćestitam.

Mali Jerko
1 mjesec prije

Ima jedan soj ljudi (poluljudi) koji jako vole zlato i gomilaju ga , uzimaju od drugih vlada , kradu … Pitam se zašto ? Burkina Fado bi trebala svoja dostignuća zadržati za sebe ako ne želi ostati bez toga zlata kao što se nekima događa vrlo često (Rusija) . Osim toga veliki neprijatelji te skupine su Rusija i Kina , slučajno što se zlata tiče najbogatije zemlje svijeta !🤔😎

baraba
1 mjesec prije

Vjerovatno sam naivan, ali kad u trgovini počneš mjenjati gotov proizvod umjesto za papir ili metal, onda možda, ovako zlato ne može zameniti ni struju ni vodu. Taj resurs je ključ za ekonomsku nezavisnost, pod uslovom, da te ne stigne zapadna demokratija.

nessy
1 mjesec prije

Posto je cijena zlata nekada bila puno niza, (racuna se koliko se unci dobije od tone rude), i u otpadu je bilo, danas, iskoristive sirovine. Navodno oko rudnika Trepca postoje tisuce tona (tada) otpada, a danas, i te kako iskoristive sirovine. Ako se dobro sjecam, sve su otkupili francuzi, za sitnis, umjesto da su se domaci organizirali i potrudili. Valjda su se drzali one narodne ‘bolje jedan u hladu, nego dva na suncu’. Nista novo, balkanska posla.

zbljuvvvac
1 mjesec prije

Burkina Faso je toliko bogata mineralima, a ima malo stanovnistva da ako ovako nastave i mogli bi napraviti industrijalizaciju, zaposliti sve ljude i dignuti standard do neba, napraviti infrastrukturu…Tim putem ide Traore, ako ga ne zaustave Burkina ce biti cudo.

R M
1 mjesec prije

Burkina Faso mozhe, a mi ovde na Balkanu ne mozhemo nishta? Jadno to zvuchi, ali dijagnoza je prosta-imamo debelo korumpirane politchare. Tachka

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI