Zbog rasta cijena zlata, voditelj Max Keiser sjeo je sa finansijskim novinarom i autorom knjige „Veliki reset“ Willemom Middelkoopom kako bi razgovarali o dominaciji metala na finansijskom tržištu.
“Centralni bankari, Wall Street – uobičajeni osumnjičeni – gube ovaj rat protiv zlata kao što je to bio slučaj šezdesetih godina”, rekao je Middelkoop za Keiser Report.
Godina na koju se autor pozivao je ona kada je postojao Londonski zlatni bazen. Grupu je činilo nekoliko centralnih banaka, koje su odbacile svoje rezerve zlata da bi održale cijenu poluga na nivou od 35 dolara za uncu. Middelkoop kaže da sada možemo da vidimo da „drugi londonski zlatni bazen propada“.
„Ako pogledate fizičke isporuke, vidimo da se sve veće količine samog fizičkog zlata isporučuju svakog mjeseca, a to je počelo u martu tokom panike od korona krize. Tako da mislim da je ovo posljednja faza ovog zlatnog rata.“
Analitičar je primijetio da nagla potražnja za sigurnim metalom takođe može dovesti do revalorizacije zlata, koja bi se dogodila u pozadini devalvacije dolara. Smatra da centralni bankari mogu zlato revalorizovati mnogo više nego 1930-ih.
„Kada vidimo ozbiljnije prilive u zlatni prostor, ne bih se iznenadio kada bismo iznenada u nedelju popodne ili u nedelju naveče dobili najavu da centralne banke vrše revalorizaciju svojih rezervi zlata, a to bi promijenilo cijelu finansijsku industriju“ Rekao je Middelkoop.
Kada bi novinar razumio pojam ” revalorizacija zlata” napisao bi smisleniji clanak
🙂
Ovako je ispalo – prepisujete bilo sto sto mi mirise da je protiv omrznutog Zapada
Inace
Cak I u Rusiji zlato cini tek desetak posto drzavnih rezervi pa je kao takvo nebitno u cijeloj pricing
Glupo je usporedjivati sa ’30om I ’60om kad je vrijedilo pravilo zlatne podloge valute …
Mos mislit što ih je nešto iznenadilo… Ekipa zlotvora radi sve po planu generacijama, samo što to za novinare i puk biva iznenadenje
Samo pomes’t sve banke, bankare i vise nece bit dugova i kriza
Velike centrakne banke ne manipuliraju samo tržištem plemenitih metala nego i tržištima energije, sirovina, vrijedonosnih papira. Bez upumpavanja likvidnosti u stock market dogodio bi se kolaps za 24 sata. Lani u ovo doba se počelo sa repurchase programima kako bi banke od večeri mogle dočekati jutro na nogama, a od korone FED je objavio kako će osigurati likvidnosti koliko god treba po modelu “what ever it takes”. Tsko je i sa zlatom gdje se s likvodnošću intervenira na COMEX (Commodity Exchange) u New Yorku i LBMA (London Bullion Market Association) u Londonu kako bi po ugovorima koji dospjevaju umjesto fizičkog zlata bio isplaćen fiat i upravo početkom srpnja dolazilo je puno ugovora za isporuku i tražilo se zlato, a ne fiat, pa je cjena zlata probila 2000$ po unci. Kako god bilo, na svaku uncu papirnatog zlata postoji preko desetak ugovora koji tu istu uncu zlata po isteku ugovora potražuju.… Čitaj više »