Cijene plina u Europi su porasle nakon napada na Kursk

Plin
18 komentara

Cijena terminskih ugovora za plin skočila je na najvišu razinu od prosinca

Cijene prirodnog plina u zapadnoj Europi nastavile su rasti u ponedjeljak, pokazuju podaci Londonske interkontinentalne burze (ICE).

Cijena plina za isporuku u rujnu u čvorištu Title Transfer Facility (TTF) u Nizozemskoj porasla je za otprilike 6% na 490 dolara po tisuću kubičnih metara, ili 42,82 eura po megavat-satu u kućanstvima, prije nego što se blago povukla. Posljednji put terminske cijene plina bile su na ovoj razini početkom prosinca.

Cijene plina počele su rasti prošlog tjedna, baš kad su ukrajinske snage pokrenule svoj prekogranični upad u rusku regiju Kursk.

Prema ruskim medijima, ulagači su zabrinuti zbog mogućeg utjecaja borbi na tranzit ruskog plinovoda u EU preko tranzitne mreže Ukrajine.

Jedan od gradova pogođenih sukobima je Sudzha, koji se nalazi nekih 9 km od granice. U gradu se nalazi posljednja plinska mjerna stanica koja radi između Ukrajine i Rusije.

U petak je glasnogovornik ruskog energetskog diva Gazproma, Sergey Kupriyanov, upozorio da će borbe u blizini Sudzhe povećati cijene prirodnog plina.

U ponedjeljak je Kupriyanov rekao da se tranzit plina kroz Sudzhu nastavlja u skladu s ugovorenim količinama.

Sankcije povezane s Ukrajinom koje je Bruxelles uveo protiv Rusije dosad nisu bile usmjerene na opskrbu plinom iz plinovoda. Mnoge države članice Europske unije, uključujući Poljsku, Bugarsku, Finsku, Nizozemsku i Dansku, dobrovoljno su zaustavile njihov uvoz. Međutim, Austrija, Mađarska, Slovačka i Italija još uvijek uvoze ruski plin iz plinovoda.

Slovačka je prošli tjedan izvijestila da su se dolazne količine smanjile, napominjući da su “opskrbe ruskim plinom preko Ukrajine prema Slovačkoj ozbiljno ugrožene” borbama.

Ugovor o tranzitu plina između Gazproma i Ukrajine istječe krajem ove godine, a Kijev je rekao da ga ne planira produljiti. Prošli je mjesec objavljeno da je nekoliko zemalja EU-a raspravljalo o načinima da se omogući nastavak protoka plina preko ukrajinske tranzitne mreže nakon 2024. godine.

cijene plinaeuKurskPlin
Pretplatiti se
Obavijesti o
18 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
hiber
5 mjeseci prije

Sto je tu čudno? Preko Sudze prelazi 40 miliona m3 plina dnevno sto je 5% potreba EU,odnosno 70% potreba Mađarske, Slovačke i Austrije. Sada ce se Orban i Fico grijati na pr.dac.

Ico
5 mjeseci prije

Porast cijena plina ne pogađa korumpirane šarlatane u Briselu.

Max
5 mjeseci prije

Možda to i jest bio cilj.

Tupko Glupko
5 mjeseci prije

Čisto da podsjetim – beneficirane cijene struje i plina u Hrvatskoj uvedene zbog ekonomskih sankcija u Rusiji vrijede do 30. rujna ove godine.

Hoće li ih Plenkovićeva Vlada produljiti ili ćemo ući u novu spiralu inflacije odlučit će njegova stranačka šefica Ursula kao prošli mjesec novoizabrana predsjednica EK na rok od sljedećih 5 godina, i to od strane EU parlamenta.

Grdi
5 mjeseci prije

Namjerno je ukrajini naredeno da napadne bas taj dio prema kursku jer je tamo pumpna i brojna stanica za plin koje su primale madarska i slovacka od rusije – pumpna stanica je zapaljena. Inace je EU dao izuzece tim dvijema drzavama za taj plin, i sad se EU osvijecuje madarsko i slovackoj …. koja su to prljave igre!! …

FELIX
5 mjeseci prije

AMERIKANCIIMAJU DOVOLJNO PLINA, PROBLEM JE SAMO CENA KOJU CE EVROPSKI PAMETNJAKOVICI ODNOSNO POTROSACI PLATITI. SVE CE SE TO ODRAZITI NA EVROPSKOJ EKONOMIJI, VEC SU SADA GOTOVO SVI EVROPSKI PROIZVODI NEKONKURENTNI,

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI