Globalne državne obveznice na putu su za najgori učinak od 1949. godine, jer gubici rastu pred agresivnim centralnim bankama, objavio je Bloomberg tokom vikenda pozivajući se na projekcije Bank of America.
Prema izvještaju, rastući gubici odražavaju koliko su se američke Federalne rezerve i druge centralne banke udaljile od monetarne politike pandemije Covida, kada su držale stope blizu nule kako bi održale svoje ekonomije. Preokret je pogodio sve, od cijena dionica do nafte, dok se investitori pripremaju za usporavanje privrede.
U petak su britanske petogodišnje obveznice naglo oslabile najviše od 1992. godine nakon što je vlada pokrenula plan velikog smanjenja poreza. Dvogodišnji američki trezorski obveznici su usred najdužeg niza gubitaka od najmanje 1976. godine, padajući 12 dana zaredom.
“U krajnjoj liniji, sve te godine suzbijanja kamatnih stopa centralne banke – puf, nestalo”, rekao je za medije Peter Boockvar, glavni investicijski službenik u Bleakley Advisory Group. „Ovim se obveznicama trguje poput obveznica tržišta u nastajanju, a najveći finansijski balon u istoriji balona, onaj državnih obveznica, nastavlja da se gasi“, objasnio je on.
Fed je u srijedu podigao svoj raspon referentne kamatne stope na 3,25%, što je njegovo treće uzastopno povećanje od 75 baznih poena, nagovještavajući daljnja povećanja iznad 4,5%.
„S obzirom na to da dolazi još povećanja stope Fed-a i kvantitativnog pooštravanja, kao i mogućeg većeg izdavanja državnog duga usred manje kupaca Trezora sada, sve to samo znači više stope“, rekao je generalni direktor Mischler Financial Glen Capelo, dodajući: “Desetogodišnji prinos će se definitivno približiti 4%.”
Prema Bloombergu, u narednoj sedmici tržište bi se moglo suočiti sa novom volatilnošću zbog objavljivanja podataka o inflaciji i javnog govora zvaničnika Fed-a. Također, prodaja novih dvo-, peto- i sedmogodišnjih obveznica vjerovatno će podstaći volatilnost trgovanja u tim mjerilima, izvještava.
katastrofa.
Na americkoj berzi trguje se sa 100x vise zlata nego sto je do sada covjecanstvo iskopalo. Sa srebrom je jos gore. Za vrijeme negativnih kamata kompanije su dizale kredite, tim parama kupovale svoje akcije kako bi im podigli vrijednost. Cak i kompanije bez imovine i zaposlenih vrijede milijarde na berzi. Virtuelnoj ekonomiji duvali su balone i sad se cude sto su svi pred pucanjem. A kad puknu otkrice da im realna ekonimija nije jaca od Iranske.
Strašno. Pada vrijednost nećemu što vrijednosti nema.
Taman skupim milionče da uložim u državne dionice one propadnu.
Dedolarizacija je tek počela. Disperzija američkog duga pada s 8 milijardi na manje od milijardu stanovnika.
Opet krivi Rusi
Ja sam se skroz pogubio u ovim silnim dešavanjima,prije 10 godina mi je slika dešavanja bila puno “bistrija” ,sliku mi magle sva dešavanja još rušenja Ruskog aviona od strane Turske,ubistva Ruskog ambasadora UŽIVO,Majdan,Krim,kurtona,specijalna operacija.
Moram priznati smutnja na m3.
Dolar i berza po svim pravilima su daleka prošlost ali nekim čudom mrtvac “živi”.
nadam se da svi znaju šta je bail-in, tj spašavanje banke novcima štediša.
u engleskoj banka šalje obavijest da će u slučaju poremećaja na tržištu ograničiti količinu novaca na računu (progeresivni naziv za krađu)
“Banks are changing their terms and conditions to limit the amount of money in an account and levy a charge ‘due to economic circumstances’. The reset is coming. It’s only the WOKE who don’t see it. It’s not the banks that changed the policy on bail-ins. It’s the government that changed the law to allow this. Does that mean it’s pre-planned? Yes, everything is pre-planned. It’s all a stage.”
bitchute. com /video/1drGhhP8O5ka/