EU osigurava stotine milijardi za održavanje u životu „zombi korporacija“

Dolar
58 komentara

Novo kvantitativno ublažavanje Europske središnje banke namijenjeno je za kupnju korporativnih obveznica važnih kompanija eurozone. Na to će se potrošiti 25% mjesečnog iznosa u okviru kojeg će se kupovati vrijednosni papiri za 20 milijardi eura. Do 30. listopada 2019. je kroz ovaj model „usisano“ korporativnih obveznica u vrijednosti 2600 milijardi eura, prenosi Bloomberg.

Govorimo o velikim divovima među kojima se ističu talijanski ENI i Enel, dok su se Engie, Airbus i Unibail Rodamco pojavili u korporativnim obveznicama vrijednim 2,8 milijardi koje je Europska središnja banka kupila već u prvom tjednu studenog  2019.

Ova je politika dio „globalnog kvantitativnog ublažavanja“, općeg procesa koji veže burzu i dinamiku središnjih banaka širom zapadnog svijeta. Otkupu dionica na burzi u posljednjem desetljeću pogodovao je povratak središnjih banaka na teren nakon velike krize. Povoljni uvjeti temeljeni na niskim povlaštenim kamatnim stopama i padu likvidnosti središnjih banaka uvelike su potaknuli rast financijskih tržišta i cijena dionica, obveznica i drugih korporativnih financijskih instrumenata.

Mario Draghi je 2015. je uspio pokrenuti kvantitativno ublažavanje (QE), što je bilo presudno za nametanje kurs mjera štednje germanskog tipa matrice na Starom kontinentu.

Dugoročno gledano, EU je osuđena na dinamiku sličnu onoj kakvu u Sjedinjenim Državama provodi FED. Ako je Draghijevo kvantitativno ublažavanje bilo prilično jasno i praćeno je vrlo preciznom političkom vizijom za „više Europske unije“, barem u dijelu eurozone, novi QE Christine Lagarde oblikuje budućnost, a ne kontrolu nad tržištima.

Naravno, malo je onih koji će reći da je QE minsko polje, jer imamo sve više velikih kompanija koje rade bez ikakve brige za operativnu stranu svog poslovanja, koje postaje sve više ovisno o uvjetima monetarnog upravljanja, koje kompanije pretvara u trajne „zombi korporacije“ koje u konačnici financiraju građani.

Ranije smo pojasnili što to znači. Ukratko, na Zapadu postoje “zombi korporacije”, što je točna definicija za one korporacije koje ne ostvaruju profit, ali postoje samo zbog dobivanja sve više i više zajmova. Štoviše, sve više različitih tvrtki svake godine podliježe ovoj definiciji. Ako je u početku, kada se ovaj fenomen počeo otkrivati, definicija “zombi tvrtki” uključivala uglavnom različite “startupove”, poput Ubera, koji ni na koji način nisu bili povezani s proizvodnjom, od tada se situacija postupno pogoršavala i sada smo došli do „briljantne ideje“ da ESB financira europske divove čija produktivnost pada, ali im vrijednost raste zbog dotoka novih sredstava. Uzmemo li podatke o BDP-u u „razvijenim“ zemljama tijekom posljednjih nekoliko desetljeća i oduzmemo ih od pokazatelja rasta duga, vidimo da u stvari već dugo nije bilo rasta. Naprotiv, dolazi do sporog, ali ubrzavajućeg pada.

Prije mnogo godina su „rukovoditelji koji nisu imali pojma o ekonomiji“ govorili da je “kredit, posebno potrošački, krađa budućnosti”, a rezultat ove krađe ima kumulativni učinak.

Kao što smo naveli u zasebnoj analizi ovog fenomena, kapitalizam Wall Streeta umire. Monetarizam umire. Ekonomija temeljena na kreditiranju svega i svačega umire, a najnovije analize koje su u studenom dali JP Morgan i Goldman Sachs pokazuju da FED i Europska središnja banka probleme pokušavaju riješiti užurbanim štampanjem novca, ali bez uspjeha.

Međutim, sve ide baš kako je i predviđeno. Svijetu je potrebna ekonomija koja se temelji na bitno drugačijim principima. Plod je već sazreo, ali jednako kao što je propao kapitalizam Zapada, nema rješenja ni u receptima koje su Marx i Engels dali za XIX stoljeće. Oni su toga bili svjesni, ali današnji samozvani „ljevičari“ to nikako da shvate.

Analitičar Mauro Bottarelli piše: “Politika vrlo niskih kamatnih stopa koju provode sve središnje banke svijeta stvorila je čudovište u korporativnom sektoru, a to je širenje takozvanih zombi firmi, kompanija koje se ne mogu nositi sa svojim dugovanjima kroz normalan novčani tok. Njihovo povećanje je vrtoglavo, a strukturni dug koji ih umjetno održava na životu, poput umjetnih pluća, zajamčen je samo s nultim ili nižim troškom novca koji se umjetno ubrizgava od strane središnjih banaka”.

U SAD-u u tom smislu imamo problematični slučaj General Electricsa, dok je u Europi problem kriza u njemačkoj automobilskoj industriji, prije svega u Daimleru, od kojeg ESB nastavlja kupovati obveznice.

Ako je kod kvantitativnog ublažavanja Marija Draghija pobjednik bila Njemačka, iako usporena zbog prisilnih mjera štednje, pod vladavinom Christine Lagarde u Frankfurtu će Berlin, zajedno s Parizom, primati direktnu pomoć iz Europske središnje banke. Nije slučajno što se kupovina Daimlerovog paketa obveznica nedavno dogodila na aukciji na primarnom tržištu i intervencijom investicijske banke koja je bila oštro pristrana.

Christine Lagarde podržava Njemačku koja je pod opsadom Sjedinjenih Država u slučaju „Sjeverni tok 2“ i u punoj krizi identiteta u ekonomskim pitanjima. Ali gospođa Lagarde gubi iz vida širu sliku, a to je da bez korektivnih mjera QE riskira da izobliči financijski kontekst kompanija i financijskih tržišta zajedno, što ionako opasnu situaciju čini još opasnijom. Time će utjecati na burzu, jer ona postaje prevelika u najslabijoj točki, a to je skupina divovskih kompanija koje se održavaju u životu samo zahvaljujući povoljnom monetarnom okruženju.

Bottarelli ističe da “kako polovicu korporativnih obveznica koje su plasirane kroz kvantitativno ublažavanje čine kompanije s ocjenom BB ili BBB, točnije, korak do razine smeća“.

„Malo treba da se padne na ovu razinu rejtinga, jer imamo klasični efekt grude snijega koja, kotrljajući se niz snježnu padinu, neočekivano postaje sve veća, brža i razornija. I posljedice ovog manevra će, jednako tako, biti brze i razorne”, kaže Mauro Bottarelli i dodaje kako u europskoj politici gotovo da ne postoji svijest o ovom riziku.

I za kraj, tko će kod ekonomske lavine, kada se iznenada pojavi, iz bilo kojeg „nevažnog“ razloga, baš kao obična gruda snijega, biti prva žrtva katastrofe? Vlasnici kompanija kojima „vrijednost“ fiktivno raste zbog sulude politike ESB? Oni u pravilu ne bi trebali platiti nikakav račun, jer većina, ako ne i svi od njih, imaju zaštićenu imovinu u poreznim oazama, dovoljnu za lagodan život. Politiku Europske središnje banke će platiti nacije čije se zombi kompanije financiraju kroz kvantitativno ublažavanje. A kada se to dogodi, a prije ili kasnije se mora dogoditi, kao što kaže izreka: „Jao pobijeđenima!“ Zašto? Zato što se na globalnoj razini vodi bitka između dva modela upravljanja ekonomijom i financijama. Jedan je dužnički, za kojeg „stručnjaci“ tvrde „kako je to jednostavno tako i da svijet financija i prosperitetne ekonomije tako funkcioniraju“, a drugi model se razvija i raste,… zapitajte se gdje? Odgovor ćete lako pronaći, osim ako neki misle da je ovo najbolji od svih mogućih ekonomskih modela za XXI stoljeće?

Italia Oggi / Bloomberg 1 Bloomberg 2

Poplava “zombi korporacija” znači da Zapad i svijet trebaju novi ekonomski model

Europska središnja bankakapitalizamWall street
Pretplatiti se
Obavijesti o
58 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ana
5 godine prije

Vec desetljecima- dobici privatizirani, gubici nacionalizirani!
Sve sto radnik stvori pozderu, i onda objasnjavaju da treba reformirati place (citaj smanjiti) , reformirati mirovine jer zivimo sve duze (citaj smanjiti), dovesti migrante iz susjedstva od nigdje koji ce raditi i placati buduce mirovine (citaj krepaj od smijeha i npr sjeti se samo onih 23 milijarde koliko godisnje kostaju Njemacku samo oni od 2015, dok ce njemacki umirovljenici uskoro jesti kamenje ili crknuti)

Alen
5 godine prije

Može im se , to je sva mudrost ..Štancaju zato što mogu , da recimo imamo zlatni standard ovo ništa ne bi bilo moguće..
Sad vidimo efekte papira kao novca podrzanog ljudskom glupošću dakle ima neogranicen bekap… Igra se naravno ne moze zaustaviti i toga su svjesni , moguće da odgovore danasnje situqcije u svijetu mozemo naći upravo u tom slomu monetarne politike zapada….
A ovo je samo novac , nismo se ni dotakli ostalih financijskih instrumenata..
Kakav će to slom biti narode .. Mega slom nevidjen nikad prije i nikad poslije..

Siniša
5 godine prije

Komunizam na delu….

Sarmat
5 godine prije

Svim bankxterima i krupnim kapitalistima oduzeti u slučaju kraha svu PIRVATNU imovinu oključivo tajne račune!

Dakako, to možemo samo sanjati da bi se dogodilo u nekom paralelnom svemiru pravde i poštenja. U ovom, našem, financijska mafija će biti i dalje superbogata, a svi mi ostali to ćemo platiti kroz poreze itd.

neznanje
5 godine prije

Ukoliko autor misli da je:” …., a drugi model se razvija i raste,…” Kineski model onda je u dubokoj zabludi. Kineski model uspijeva poradi štampanja novca na zapadu koji se naposlijetku pretaće u Kinu. Onog momenta kada zapad propadne nestat će i suficit u Kini. Tada će Kina potegnuti iste mjere. Ukoliko se ne varam vć je to napravila u tijeku trgovinskog rata sa SAD-om kad je konjuktura u kini počela opadati. Kad ne bude novca u ostatju svijeta smanjit će se i Ruska proizvodnja i prodaja u svijetu te će i oni ući u recesiju. Kapitalizam je proklet sistem no postojat će sve dok postoji ljudska potreba da se ima i može više od od susjeda a to je opet posljedica potreba da se bude alfa mužjak ili psihičke nakaznosti. Ni jedno ni drugo neće nestati. Catch 22.

Niko bitan
5 godine prije

MORENO gde si???

hiber
5 godine prije

Samo se vi tiješite g.Babić. Davno sam Vam rekao da je kriza globalna i da traje daleko duže od 2008. godine. Problem je na civilizacijskoj razini koja je dosegla profitne limite. Kinezi su imali nizak profitni start i treba im vremena da dosegnu profitni limit. Ali doseće ga, ništa se ne brinite. Naravno kolaps moze da se izbjegne, ali samo uvođenjem jeftinije netto energije ili smanjenjem civilizacijske kompleksnosti.

Moreno
5 godine prije

Kako god da se gleda svit je šta se financija tiče u terminalnoj fazi. Nazad više nema. Globalni dug se u zadnjih desetak godin udvostručija i eksponencijalni rast duga nije moguće zaustavit. Vrimena je sve manje i šta se budemo sa dugom penjali na više pad će bit veći i niko neće ostat na nivou na kojemu smo sad, pa ni superbogati koji će također past, ali njihov pad će bit na meko, svi ostali će sa različitih visina popadat na tvrdo. Većina nije svijesna iluzije u kojoj živi i kako ima sve manje ljudi sa ušteđevinom, a sve više sa dugom. Kroz povijest se već pokazalo kako su valute propadale kad su se počele proizvodit do u beskonačno. Za vratit potrošeno iz budućnosti triba stvorit i potražnju u budućnosti, ali to neće ić jer je rast do u beskonačnost nemoguć kad su prirodni i društveni resursi ograničeni. Globalni vladari… Čitaj više »

jupiter
5 godine prije

osnovno je: kapitalizam je laz, prevara, otimanje, sila….berza je kazino, industrija profit, medicina posao, umetnost zamazivanje ociju….sa jedne strane su oni sto otimaju i objasne kako je to za dobro svih a sa druge jos ima onih kojima ne mogu uzeti….povratka nema jer je monetarna masa (lazna inace) oko 8 puta veca negó procenjena dobra na zemlji….ne bih znao kako ce se to resiti ali mislim da bez upotrebe “toljage” nema nista….mozda su ovi “hipersonicni” resenje….?

Bosanac
5 godine prije

Kupuju ‘nicim’-‘sve’, Stampaju novac iz nicega i za to kupuju prave ovozemaljske vrijednosti *resurse i ostale materijalne stvari na planeti’, i na kraju cemo se probuditi kao gosti kod njih par koji su vlasnici planete. Sve ove igre centralnih i ostalih banki (koje su privatne ) rade u tom smjeru.

ČOBAN
5 godine prije

Kao ČOBAN imam pitanje za komentatore.Zašto zemlje EU financiraju poljoprivredu ,koja nema u cijeni pokriće kod prodaje proizvedenog ,kako bi opstala.Ista izvozi jeftinije od cijene proizvodnje ,gubitak se podmiruje poticajima,pitanje zašto?neka mi odgovore pametni koji su završili faks i žive udobno iza kompjutera.

Pajo
5 godine prije

Vidim priča se o nedostatnim izvorima energije za danačnju civilizaciju. Naravno da je treba sve vise i vise jer civilizacija gura uporno u krivome smijeru. Koliko samo energije treba covjeku da prezivi par mjeseci u svemiru? Kada si u ne prirodnom okruzenju treba abnormalno mnogo energije da bi se samo odrzao na zivotu a kamoli si stvorio ugodne uvijete. Problem je smijer iliti svijest covjeka koja ga gura u neistrazene smijerove i prisiljava na alternativne postupke koji ga udaljavaju od zacrtanog tj. urodenog bitka – izvornog, organskog, spontanog načina zivljenja. U nas je umjetnim putem ugrađena zelja za novim i drugačijim, neutazena žeđ za guranjem prema naprijed i od sebe. Da bi čovjek prezivio, dovoljno mu je jako malo. >>Ali da bi sazrio i rijesio se iluzija potrebno mu je mnogo energije da bi se zapravo vratio na izvornu točku gdje mu je potrebno jako malo ili ništa. Kako ljudi… Čitaj više »

EuroTrash
5 godine prije

Europa je trash zajednica koja služi samo korporativnim mrtvacima na tržištu, dominiranim švapskim zakonima i kontrolama i takoreć propisanim kupnjama i prodajama …to ne da nema veze s slobodnim tržištem već više nalikuje na piramidalne sheme kamatarenja u kojima zadnji proxy najebe po izmišljenim “retjinzima” ili nekakvim pseudoindeksima. Oni doslovno ne smatraju da trebaju bilo što osim prepakiravati i optimirati već sto puta izmišljene stvari… sve skupa nema šanse više nikakve i to se vidi iz dana u dan sve više… kad im pofali uslužara oni jednostavno financijsko- medijskim makjavelizmima raseljavaju okolne države, posvuda ta ekipa samo radi štetu i krizu … rad je sveden na simboličnu prisutnost brenda … tehnološki nema 1% napretka a njihove vlade se zaklinju u “svijetlu budućnost” – koje kako vidimo svi nema.

imalijosnade
5 godine prije

za to ce uvjek biti novaca… a za male, srednje obrtnike koji nisu uclanjeni ni koji klub globalne drobilice-stecaj, konkurs i nema novca. kako su samo objeručke skakali i sufinancirali Lehman Brothers kad su ga jos jaci maheri izdigli pa na koru od banane namamili. za glatko i kratko su odrjesene vrece teske i po 1000 milijrdi..a da samo su tv kanali javljali treba sto prija priskociti u pomoc “posrnulom bratu” sto su samo krokodilske suze ronili, a ustvari sve nastimali da malom covjeku jos vise omču stegnu.. sve ce to platit mali glupi porezni obaveznik koji se nikad nece zapitat: pa to su i moji novci ej stani malo…? a ta vjesticurina leGarde. imala je 10tke sudski procesa i nikom nista, uvjek sa komandne fotelje na, jos moćniju fotelju.. mora da radi i za vatikan slicne. uuuuh nista nema gluplje od zaostalog i debilnog poreznog obaveznika- dat mu u… Čitaj više »

Alen
5 godine prije

Vidim da se kolege dotiču usporedbe kapiralizma i komunizma ,socijalizma i tu u stvari nema razlika..
U čem je razlika izmedju drzavno upravljane ekonomije i wall street upravljane ejonomije ?
Razlika je da je wall street ekonomija neusporedivo više centralizirana ..
Dalje zakljucujte sami..

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI