Mađarska kaže da bi Bruxelles trebao dati prioritet ovom pitanju i osigurati raznoliku isporuku energije
Mađarska, Rumunjska, Bugarska i Slovačka zatražile su od Europske komisije (EK) izdvajanje sredstava za razvoj infrastrukture, koja bi omogućila povećanje isporuka azerbajdžanskog plina u EU, objavila je u utorak Budimpešta. Govoreći na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s azerbejdžanskim ministrom gospodarstva Mihailom Jabbarovom, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjártó pozvao je Bruxelles da se pozabavi pitanjem opskrbe energijom “kao prioritetom i pruži financijsku potporu”. Prema dužnosniku, ulaganje koje se traži potrebno je za izgradnju novih objekata i ažuriranje postojeće infrastrukture, što bi omogućilo povećanje količine azerbajdžanskog plina koji teče preko Turske, Bugarske, Rumunjske, Mađarske i Slovačke.
Projekti koji bi, prema riječima mađarskog dužnosnika, trebali osigurati energetsku sigurnost u južnoj i srednjoj Europi, uključivat će izgradnju novih inter-konektora i povećanje kapaciteta postojećih.
“Ova će situacija pokazati je li EU spremna napraviti korak prema stvarnoj diversifikaciji iz razgovora koji su se do sada čuli o važnosti diversifikacije za sigurnost opskrbe u srednjoj Europi”, rekao je Szijjártó.
U rujnu prošle godine, na sastanku ministara energetike turskih zemalja, izjavio je da će se isporuke plina iz Azerbajdžana u EU udvostručiti u nadolazećim godinama, što Mađarska vidi kao priliku za diverzifikaciju opskrbe energijom u regiji.
Osim azerbajdžanskog plina, Budimpešta nastoji povećati uvoz ukapljenog prirodnog plina preko hrvatskog super-rashlađenog plinskog terminala u Krku te razviti plinsko polje u Rumunjskoj. Ranije je Ministarstvo vanjskih poslova zemlje reklo da Mađarska radi na alternativnim izvorima za uvoz energije, ali je naglasilo da je kratkoročno nemoguće zamijeniti rusku naftu i plin.
Mađarski premijer Viktor Orban često je izjavljivao da je EU na gubitničkoj strani odbijanjem ruske isporuke energije u korist uvoza iz SAD-a, jer je prisiljena plaćati pet do deset puta više.
Nije govno no se pas posro.Nije mi jasno samo zašto ne kupujemo američki?
To je to.
Pa vec sad azeri isporucuju duplo vise nego sto proizvode.
Azerbejdžan nema dovoljan kapacitet izvoza plina da zadovolji EU potrebe. Osim toga i sam uvozi plin iz Rusije.
P.S.
Jutro mu je počelo veselo…
Dok se spremao konačno napustiti Rusiju, Mario Mehren, izvršni direktor njemačke naftne i plinske kompanije Wintershall Dea je otkrio da je Gazprom preuzeo kontrolu nad zajedničkim ulaganjima sa njemačkom tvrtkom u Sibiru i sa zajedničkih bankovnih računa povukao gotovo 2 milijarde eura u gotovini… Da su njihovi zajednički bankovni računi jednostavno ”opustošeni”.
Pa ‘vako nasabajle…
A hlebinac je mislio da će zajebati Ruse i otići sa lovom…
eu mora kupovati skupi lng od svoga gospodara, hebe se njima za diversifikaciju