Europski automobili proizvedeni u Europi suočavaju se s velikim problemom

Elektricni automobil
56 komentara

S razvojem električnih automobila, proizvodnja baterija postaje ključno pitanje. Prema Europskom sudu za reviziju, europski plan u tom području ima nedostatke.

Europa je radikalno odlučila zabraniti prodaju benzinskih automobila od 2035. Odluka koja čini proizvodnju baterija za električne automobile apsolutno ključnom u industrijskom smislu. Trenutno je Azija, posebno Kina, najviše profitirala od porasta električnih automobila.

Europa se sada pokušava nadoknaditi zaostatak. U tu svrhu, Komisija je 2018. godine izradila plan djelovanja. Međutim, Europski sud za reviziju smatra da strategija Europske unije ima nedostatke. U izvješću objavljenom početkom tjedna iznose svoje zabrinutosti i pozivaju na “novi strateški zamah”.

Europa je previše ovisna o inozemstvu

Dokument ukazuje na problem opskrbe sirovinama i rizik od globalnog nestašice. Europa je danas u nezavidnoj situaciji jer je još uvijek previše ovisna o trećim zemljama. Prema podacima Europskog suda za reviziju, ovisnost o inozemstvu u prosjeku iznosi 78% za kobalt, nikal, litij, mangan i prirodni grafit.

Činjenica da uvoz dolazi iz malog broja zemalja dodatno oslabljuje položaj Europe. “Otprilike 87% sirovog litija, 68% sirovog kobalta, 41% mangana i 40% sirovog prirodnog grafitnog materijala uvozi se iz samo jedne zemlje”, primjećuje Sud u svom izvješću. Međutim, nekoliko uvoznih zemalja suočava se s političkom nestabilnošću. Budući da Europa nije uvijek mogla osigurati opskrbu putem sporazuma o slobodnoj trgovini, situacija bi mogla postati opasna.

U 2021. godini, 76% baterija električnih automobila dolazilo je iz Kine, samo 7% iz Europe. Brojke jasno pokazuju opseg izazova s kojima se suočava Europska unija. SAD također zaostaje, sa također 7% svjetske proizvodnje. Ipak, SAD pokušava nadoknaditi zaostatak, kroz niz subvencija i poreznih olakšica za tvrtke koje odluče otvoriti tvornice u zemlji. Suočena s tim, Europski sud za reviziju smatra da i sama Europska unija mora revidirati svoje propise kako bi bila konkurentnija i ostala u utrci.

Rizik od eksplozije cijena električnih automobila

Dok neki proizvođači obećavaju da će električni automobili postati dostupni u kratkom ili srednjem roku, Europski sud za reviziju upozorava na mogući porast cijena u godinama koje dolaze. U svom izvješću čak objašnjava da “baterije i stoga električni automobili mogu postati nepristupačni za veliki broj vlasnika” zbog “povećanja troškova proizvodnih faktora kao što su energija i sirovine”.

Također, kako bi značajno smanjili cijene, proizvođači možda će biti prisiljeni koristiti manje baterije, čak i ako to znači žrtvovati autonomiju. To je razmišljanje koje vodi, među ostalima, Dacia i Renault grupa.

Ukratko, Europa ima još mnogo izazova pred sobom i mora djelovati brzo, jer rok do 2035. nije tako daleko. Europski sud za reviziju stoga traži od Komisije da revidira svoj plan djelovanja iz 2018. kako bi ostala u utrci.

baterijeElektrični Automobilieuropa
Pretplatiti se
Obavijesti o
56 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Dokurčilomi
1 godina prije

Kako? A Rimac i njegove čudotvorne baterije?

Tupko Glupko
1 godina prije

Cijena električne energije otišla u nebo za razliku od benzina i dizela, a ovi govore o električnim automobilima, još uz to 93% potrebnog materijala za baterije uvoze izvan EU, još uz to i dosta skuplji od automobila na fosilna goriva, a standard nam drastično opada.
Na sve to i zabrana benzinaca i dizelaša već od 2035. godine.
Koji kreteni i idioti vode EU, to je za ne povjerovati.

Ivek
1 godina prije

Tito i komunisti swu za sve krivi, potjerali su seljake u tvornice..a seljak je proizvodio za stoku i vozila su se konji i kočije. Sad se vozimo na precjenjeni benzin, grijemo na skupi plin, a gnojivo i zemlja z asadnju u dućanima koštaju po zlato, zato obični čovjek ne može si proizvesti ni paradajz, a velikim moraju davati poticaje.

Jomla
1 godina prije

Proizvođači litija, mangana i ostalih zezervata treba da u cijene uračunaju i “ekološki održivu proizvodnju”, te podignu iste za barem, recimo, 400%.
A “zeleni mozgovi” će plan revidirati na 2030, možda čak na 2027! Jbt… 😛

Schwarze Hunderte
1 godina prije

Auti na bakterije … Hebo to ! To ni auto .

anik
1 godina prije

Auto na baterije nema budučnosti. I kad padne temperatura zimi na nekih -5 C radijus odpada iz 250 (mislim da je to bio WW) km na samo nekih 80-100 km. Nešto drugo trebaju smisliti.

Max
1 godina prije

Zelena agenda je neodrživa i vodi u propast.

tihobl
1 godina prije

Imam plan koji dobro zvuci – recenica koju najvise vole na zapadu.
Plan je bio ovakav – uvescemo euro 2 motore, pa 3, 4, 5, 6, kako bi potisnuli konkureniciju sa trzista. Prilagodicemo standarde nasim proizvodjacima. Zatim su se dosjetili zelene energije – proizvedimo skupe solarne panele i natjeracemo citav svijer da ih kupuje. Ostacemo industrijska sila br. 1. A onda su otkrili da Kina proizvodi kvalitetnije i puno jeftinije solarne panele, dok su engleska preduzeca bila u fazi kamena temeljca. A onda su pokusali sa elektricnim autima, a i tu ih je Kina pretekla.

Htjeli su nametnuti pravila i standarde nedostizne za zemlje u razvoju, a onda su otkrili da ih je Kina pretekla. Usput su odsjekli sebi granu na kojoj su sjedjeli. Zato kad cujete za ideju koja dobro zvuci bjezite od nje.

pinčunela
1 godina prije

Automobili na benzinski motor imaju stupanj iskoristivosti termodinamskoga potencijala goriva  kokarolija(benzina) u pretvorbu u mehaničku energiju od svega 32-33%. sve ostalo od 1 litre benzina ode u toplinu u atmosferu (entalpija klimatskoga sustava). Jasno je da bušmani, aboriđini, indijanci (južne i sjeverne amerike) eskimi ne voze ogromne automobile po auto putevima širom zapadne demokratske pizdojebine u dokolici pametovanja. Automobili luksuza na električni pogon zbog baterija kao skupih djelova sustava pogona koji imaju ograničenost reverzibilnosti punjenja-pražnjenja a onda su zagađujući otpad uz velike troškove izrade i materijala čija cijena će potencijalno rasti zbog rjetkih metala koji se koriste za njihovu izradu. No postoji rješenja u drugim termodinamskim principima i procesima nap. Stirlingov motor, kojega primjena nije nikada saživila zbog naftnog lobija (i postojeće automobilske industrije) korporativno koncentrirane na zapadu. Ist je to kao pogon i propulzija plovila, napustio se pogon parnoga stroja koji ima veću termodinamsku iskoristivos od motroa sa unutrašnjim izgaranje,… Čitaj više »

Drago
1 godina prije

U Europi su tako i tako vecina idiita koa podrzava elektro aute.

Njokar
1 godina prije

Kao što i klimatska agenda (“promjena”) pomalo izlazi u javnost, tako će na red doći i ta “obnovljiva” energija!
I još puno tih “novonormalnih” floskula, koje su bile održive dok ih se dopunski financiralo, proračunski i od potrošaća, krajnjih korisnika. A i tko bi, inače i dugoročnije?
“Povlačenje crte”, barem na “kolektivnom zapadu” sasvim je blizu.

1 godina prije

Zasto nitko ne govori odakle ce se dobivati struja?

Valter
1 godina prije

Zapamtite, nakon što je internacionalno židovstvo zacementiralo moć nakon drugog svjetskog rata, sve što rade je inverzija:

  • Multikulturalizam & rasizam – alati za demoralizaciju domicilnog bijelačkog stanovništva
  • Zelena agenda – centralizacija moći kroz kontrolu resursa
  • Klimatska agenda – ubrzano satiranje ekonomske moći, gdje je kmetovima usađen impuls da to sami sebi čine
  • LGBTQIA+ agenda – uništavanje samog razuma i kontrole nad vlastitom djecom

Električni auti – samo podobni i bogati će se moći voziti.

Meni je već odavno bilo logično da je masovna EV proizvodnja potpuno nemoguća, osim ako ne dođe do revolucionarnog napretka u baterijskoj tehnologiji koja koristi posve druge materijale i principe. To je isto bilo očito sa izuzetno rasipajućim vjetrenjačama i solarnim panelima.

Damir
1 godina prije

Necete imati nista i bit ce te zadovoljni.Zar sve ovo ne vodi u tom pravcu.

Ivan
1 godina prije

Pa to je i htjela napraviti ona krmaca Ursula, sve unistiti, industriju, poljoprivredu pa vi gradani EU pasite travu i zobajte kukce. Pas joj mater odurnu, kakvi sudovi, treba ju zatuci ko stakora..

grom iz vedra neba
1 godina prije

Povratak prirodi. Deindustrijalizacija. Lipo svi ko amiši… konji, zaprežna kola, bicikla…

Ivan
1 godina prije

Možda je vrijeme da iz ladica izvuku skrivene patente Nikole Tesle? On se mjesec dana vozio u električnom automobilu koji nije imao baterije, nego samo jedan uređaj koji je električnu energiju “izvlačio” iz etera.

dona
1 godina prije

ništa od njihovih mokrih snova

dona
1 godina prije

elita uzima lovu od tzv zelene agende i onda će kad se dovoljno nakradu a mnogi istroše na sve moguće gluposti koje forsiraju tada će sve pustiti niz vodu , globalna elita prevaranti stoljeća i masovne ubojice …

ljena bitanga
1 godina prije

Eksplozije? Ma ne samozapaljenja, da!
Nema veze, ovcoidi će to već sutra zaboraviti!

NOME
1 godina prije

pravo na posjedovanje prijevoznog sredstva ili sam prijevoz roba i roblja se ne podrazumijeva u novom svijetu…..15- minutni gradovi podrazumijevaju u najboljem slučaju radijus kretanja od 15 min na biciklu, ako ne, onda samo pješice….kakva el vozila, brodovi, vlakovi, avioni, kamioni… – to nije u planu…

Ivan
1 godina prije

Ako ima nedostatke zasto ona krmaca Ursula i cijela EK nisu smijenjeni i iza resetaka? Krmaca ko da je ucila od Plenkovica kako krasti i unistavati..

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI