Ranije ovog tjedna cijena plina u Europi oborila je novi rekord, premašivši 1.900 dolara za 1.000 kubičnih metara, prije nego što je pala za 740 dolara i privremeno se stabilizirala na oko 1.198 dolara.
Već napeta europska tržišta plina mogla bi postati nestabilnija sljedećeg tjedna, kada se očekuje da će loše vrijeme povećati potražnju za grijanjem na cijelom kontinentu, prenosi Bloomberg.
Novinska mreža pozvala se na svoj vremenski model koristeći podatke tvrtke Weather Company, koji su pokazali da će temperature u sljedećih nekoliko dana početi padati ispod normalnih na sjeverozapadu Europe.
Prema Bloombergu, “period vrlo hladnog vremena mogao bi dovesti do promjena na tržištu, s rekordnim cijenama i povećanjem poziva na maržu prijeteći da će neke tvrtke gurnuti uza zid”.
Ta je televizija također citirala trgovačku tvrtku Energi Danmark koja u bilješci tvrdi da je “sve još u zraku jer je nestabilnost i dalje izuzetno velika”.
Prognoza je uslijedila nakon što su cijene prirodnog plina posljednjih tjedana u Europi skočile na povijesne najviše, dosegnuvši u srijedu novi rekord svih vremena od 1.900 dolara za 1.000 kubičnih metara.
Kriza se razvila usred napora investitora ne bi li iskoristili prijeteći nedostatak opskrbe energijom uzrokovan faktorima koji se kreću od neuobičajeno hladnog zimskog i proljetnog vremena 2020. do 2021. godine, pada proizvodnje iz obnovljivih izvora, kao i panične kupnje, špekulacija na tržištu i konkurencije za opskrbe s Azijom.
Drugi veliki faktor bio je pokušaj sabotiranja sada dovršenog projekta Sjeverni tok 2, čiji je cilj pumpati do 55 milijardi kubičnih metara plina godišnje u Njemačku, putem dvostrukog cjevovoda, duž dna Baltičkog mora.
Španjolska, Francuska, Češka, Grčka i Rumunjska u međuvremenu su zatražile istrage o mogućem podražavanju cijena prirodnog plina na europskom tržištu, prema zajedničkom priopćenju koje su objavili ministri gospodarstva i financija ovih zemalja.
“Što se tiče plina, valja istražiti funkcioniranje europskog tržišta plina kako bi se razumjelo zašto su sadašnji ugovori o plinu nedostatni. Također bismo trebali izgraditi zajedničke smjernice o skladištenju plina kako bismo ublažili povećanje cijena. Osim toga, trebali bismo bolje koordinirati naše kupnje plina za povećanje naše pregovaračke moći”, istaknuli su ministri.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je sa svoje strane pripisao trenutnu “histeriju i konfuziju” na europskom energetskom tržištu posljedicama loše energetske politike.
Govoreći na sjednici vlade u srijedu, inzistirao je na tome da “nitko ovom problemu ne pristupa ozbiljno, netko se bavi spekulacijama o problemima klimatskih promjena, netko podcjenjuje [značaj] jednog ili drugog faktora, netko počinje smanjivati ulaganja u ekstraktivne industrije”.
“Razmislimo o mogućem povećanju ponude na tržištu, samo to moramo učiniti pažljivo. Nagodite se s Gazpromom i razgovarajte o tome. Ova špekulativna pomama ne koristi nam ništa”, upozorio je Putin.
Nakon komentara uslijedili su rekordno visoke europske cijene prirodnog plina koje su satima preokrenule kurs nakon što su se u srijedu ujutro trgovale po 1.969 dolara za 1.000 kubičnih metara, što je 10 puta više od njihove razine početkom godine. Nekoliko sati kasnije cijena je pala na 1.325 dolara za 1.000 kubičnih metara.
Energenata ima dovoljno, temperature nisu ni približno niske kako bude u toku zime…
Dok ne počnu da vise “neobični visuljci” neće nam biti bolje.
A što je najgore ili najbolje Rusija sa time nema ništa.
Neki parlamentarci u EU, to jest neki j* vjetrovi, uhljebi, njih oko 40-tak su trazili da se pokrene istraga zato jer je Rusija uzrokovala nestasicu energetika u EU.
Opet na sceni Petrov i Boširov…
hladno vrijeme u bliskoj budućnosti moglo bi biti uzrokovano manipulacijama haarpom i ostalim divotama i moglo bi se desiti da baš usred najhladnijeg perioda padne opskrba. slučajno, naravno. ali da, teorije zavjere
Jebes struju I plin , samo pec na drva !
Skupo je
Putin je porucio EU ako necete ruski plin i naftu mi cemo vam prodati drvo.
Mi imamo puno drva po Sibiru.