Iran udvostručio popust na naftu za Kinu

Kina, Iran - Nafta
28 komentara

Iran je prisiljen još više sniziti svoju ionako jeftinu naftu kako bi konkurirao Rusiji na kineskom tržištu, objavio je Bloomberg u ponedjeljak. Teheran pogođen sankcijama navodno ima nekoliko opcija za svoje isporuke sirove nafte.

U međuvremenu, ruski izvoz u Kinu dostigao je rekordni nivo u maju, prestigavši ​​Saudijsku Arabiju kao najveći snabdevač najvećeg svetskog potrošača sirove nafte. Ruska nafta Urals također je istisnula neke iranske barele, navodi industrijski konsultant FGE.

“Jedina konkurencija između iranskih i ruskih buradi mogla bi biti u Kini, što bi u potpunosti išlo u korist Pekinga”, rekla je osnivačica Vanda Insights u Singapuru Vandana Hari. “Ovo će vjerovatno izazvati nelagodu zaljevskim proizvođačima, budući da njihova cijenjena tržišta preuzima sirova nafta sa velikim popustima.”

Zvanični podaci Kine navode samo tri mjeseca uvoza iz Irana od kraja 2020. godine, od kojih su dva u januaru i maju. Međutim, podaci analitičke firme Kpler ukazuju na stabilan protok sirove nafte od preko 700.000 barela dnevno u maju i junu.

Trgovci su za Bloomberg rekli da je iranska nafta po cijeni “skoro 10 dolara po barelu ispod fjučersa na Brent kako bi se izjednačila s teretom Urala” koji bi trebao stići u Kinu sljedećeg mjeseca. To se može porediti sa popustom od oko 4 do 5 dolara prije februara.

Trgovci su objasnili da je ruska manje sumporna i kvalitetnija ESPO nafta skuplja od iranske nafte, iako je i dalje jeftinija od uporedivih barela sa Bliskog istoka.

Kina je spremna da uzme naftu po sniženoj ceni uprkos njenom poreklu, smanjujući tako priliv od drugih dobavljača, ističu oni.

irankinaNaftarusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
28 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Tupko Glupko
2 godine prije

Zar ovo nije genijalno?
Kina zbog EU sankcija Rusiji i Iranu kupuje puno jeftiniju naftu od njih nego Zapad, čime čini svoje proizvode još konkurentnijima na svjetskom tržištu i podiže standard svojim građanima.
Kod EU-ropskog roblja suprotna situacija.
Krasno su to smislili europski političari.

tihobl
2 godine prije

Eto kako su pokvareni – nece da prodaju amerima koji su na koljenima klecali za tanker nafte, a Kini daju dodatne popuste.

Max
2 godine prije

Pitanje je jesu li na gubitku.

bruegel the elder
2 godine prije

Rusi,navodno,idu na “industrijsku mobilizaciju”.Zna li itko nešto više?
Znam,nije povezano sa temom.Hvala!

nepoželjni
2 godine prije

Dakle, nafte za bacanje ko u priči, a Hrvati je plaćaju kao zlato… Ali dobro da imamo plenkovića, koji nas velikodušno štiti od pojeftinjenja barem za sljedećih 14 dana !?

Ahmat sila
2 godine prije

Na istoku cjene energenta padaju, a na zapadu vrtoglavo rastu. Lizanje američkih guzica če Europu skupo stajati.

2 godine prije

Nafta zagadjuje okoliš i šteti prirodi. 😀👍…

hiber
2 godine prije

Sto se vise isplati: kupiti skupu naftu od 40 dolara kao prije godinu dana ili kupiti na rasprodaji za 100 dolara kao danas?🤣🤣🤣

Partizan
2 godine prije

Ne zaboravlja Iran, kad su im Ameri nametnuli sankcije na cjepiva za djecu, da su im prvi i jedini u pomoć priskočili Kina i Rusija i da su manje od 6 mjeseci napravili potpunu zamjenu cjepiva zapadnih proizvođača i time spasili živote 400.000 djece, danas odraslih ljudi. Tada djeca, danas odrasli ljudi nikada neće moći zaboraviti tu dobrotu.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI