Slučaj se fokusirao na sumnju na isplatu miliona bivšoj supruzi pokojnog gvinejskog predsjednika Lansane Contea, otkrivajući sumnjiv i komplikovan svijet dogovaranja i oštrog rivalstva u unosnoj rudarskoj industriji.
Sud u Ženevi osudio je u petak izraelskog magnata za iskopavanje dijamanata i minerala Beni Steinmetza na osnovu optužbi za zloupotrebu stranih agenata i falsifikovanje evidencije na suđenju u Gvineji za pokušaj iskorištavanja luksuznih izvora gvozdene rude, osudivši ga na petogodišnju kaznu zatvora.
64-godišnjem Steinmetzu, koji se smatra jednim od najbogatijih građana Izraela, naloženo je i da Ženevi plati 56 miliona dolara u švajcarskim francima. Marc Bonnant, njegov branilac, rekao je da će se žaliti na subotnju odluku suda.
Steinmetz, koji ima i francusko i izraelsko državljanstvo, slušao je i vodio bilješke dok je sudija Aleksandra Banna čitala detalje slučaja i odluke dva sata, navodi se u izvještaju.
„Iz predstavljenog je jasno da su prava stečena korupcijom i da je Steinmetz sarađivao s drugima“ kako bi ih stekao, rekla je Banna, dok je Steinmetza osudila „na lišavanje slobode na pet godina“, u skladu sa prijedlogom tužilaca.
Izraelski biznismen je navodno negirao optužbe, nazivajući presudu “velikom nepravdom”.
Slučaj, prema izvještaju, datira od sredine 2000-ih, uključuje Steinmetzovu BSGR partiju koja je istisnula konkurenta u gvinejskom jugoistočnom regionu Simandoua za rudarska prava za velika nalazišta gvozdene rude. Prema švajcarskom tužilaštvu, Steinmetz i dva partnera podmitili su suprugu bivšeg gvinejskog predsjednika Contea i druge kako bi stekli ta rudarska prava. Kratko prije nego što je Conte umro 2008. godine, Steinmetz je obezbjedio prava, nakon što je tokom više godina platio oko 10 miliona dolara mita, od kojih su neke uplate bile preko švajcarskih bankovnih računa.
Conteova vlada navodno je primorala globalnu rudarsku kompaniju Rio Tinto da se 2008. godine odrekne dvije koncesije u korist BSGR za oko 170 miliona dolara, a samo 18 mjeseci kasnije, BSGR je prodao 51 % udjela brazilskom rudarskom gigantu Vale za približno 2,5 milijarde dolara.
Sudija je presudio da je Steinmetz bio glavni počinilac krivičnog djela, dodajući da “sud ne uzima u obzir nikakve olakšavajuće okolnosti”. Steinmetzovi saradnici navodno su dobili manje kazne.
Slučajem je završena međunarodna, dugotrajna istraga započeta 2013. godine u Švajcarskoj. Te godine, prvi slobodno izabrani predsjednik Gvineje, Alpha Conde, pokrenuo je reviziju Conteovih dozvola i potom oduzeo dozvole BSGR-u i konzorcijumu VBG koji je formirao Vale.
Tužioci su tvrdili da su Steinmetz i predstavnici u Gvineji sklopili “pakt o korupciji” sa Conteom i njegovom četvrtom suprugom Mamadie Toure, kako bi osigurali početni ugovor.
Kao državni svjedok, Toure, koja je priznala da je zaradila honorare, ima zaštićeni status u Sjedinjenim Državama. Ona i određeni broj drugih primarnih svjedoka nisu svjedočili u slučaju. Steinmetz je insistirao da je Toure “izrekla puno laži”, tvrdeći da čak nije bila ni supruga pokojnog Contea.
Ja mislim da je ova presuda suda u Ženevi sramotan primjer antisemitizma i da bi ovog poštenog gospodarstvenika trebalo hitno osloboditi i odgovarajuće obeštetiti jednako kao i njegove sadašnje i buduće potomke do desetog koljena koji će zbog ovog trpiti neizdržive duševne boli kakve poznaju i trpe samo izabrani.
Gdje nadje izraelca hahah.
he he to je msm media vic za naivne i da bolja čitanost budne hehe
Ima’l i jedan u svijetu da radi sa zlatom i dijamantima (na veliko) da nije iz ovih 12+1 plemena?
Židovski bankster pa da završi u zatvoru? Ma dajte, molim vas.To je medijska zabava za naivce. Izaći će mjesec dana zbog dobrog vladanja, ako uopće i vidi zatvor. Vrana vrani oči ne kljuje, Dogovorit će se banda već nekako. Sve ćemo to mi gojimi platiti.