Kako Amazon, koji mrzi sindikate, gradi vojsku bivših agenata FBI kako bi pojačao svoju sigurnost

Amazon
1 komentar

Poznat po tome da nije oduševljen organizovanim radom na radnom mjestu, Amazon je nedavno angažovao brojne zaposlenike iz FBI koji sugerišu da želi pažljivo pratiti šta rade njegovi zaposleni.

Istražno mjesto Intercept skrenulo je pažnju na to da Amazon pojačava zapošljavanje bivših agenata FBI u svoj globalni bezbjednosni centar u Goodyearu u državi Arizona.

Letimična pretraga zaposlenih u kompaniji putem zvanične stranice LinkedIn pokazuje da 126 korisnika u svojim profilima spominje Amazon i agenciju, a najmanje 20 veterana FBI je angažovano samo između 2017. i 2020. godine.

To što je gigant e-trgovine prijavio njihove usluge nije mnogo iznenađujuće, a nije ni izuzetno. Male i velike kompanije u mnogim industrijama aktivno traže i koriste iskustvo bivših stručnjaka za bezbjednosne službe.

Međutim, ovaj angažman zapošljavanja poprima duboko zabrinjavajuću dimenziju kada se uzme u obzir da bi neki od angažmana mogli da se koriste u svrhe prikupljanja obavještajnih podataka o zaposlenima u Amazonu, posebno onima koji su uključeni u pokušaje organizacije rada i ometanja i sprječavanja sindikalnog aktivizma.

Intercept je skrenuo posebnu pažnju na dva starija člana osoblja Amazona, čija istorija u FBI- koja traje oko 24 godine – snažno nagovještava da bi bili spretni u takvim aktivnostima.

Cindy Wetzstein pridružila se kompaniji kao viši obavještajni analitičar u oktobru 2020. direktno iz Biroa, gdje je nedavno vodila „ekipu“ osoblja koja istražuje, analizira i ublažava prijetnje nacionalnoj bezbjednosti, i nadgleda „prikupljanje, upoređivanje, manipulisanje i organizaciju podataka iz više izvora od obavještajnog osoblja“.

Njen LinkedIn profil je privremeno izbrisan nakon objavljivanja članka Intercept, a poslije je vraćen izmijenjen kako bi se uklonila referenca na njenu stručnost u „taktičkoj i strateškoj obavještajnoj proizvodnji“, koju je izvorno citirao medij. Bez obzira na to, onlajn biografija ističe da ona ima „tajno bezbjednosno odobrenje“, prije nego što je postala privatna.

Profil Briana Brooksa, Amazonovog višeg menadžera prakse u njegovom odjeljenju za nacionalnu bezbjednost, još je jasniji. Ranije je bio pomoćnik direktora Odjeljenja za operativnu tehnologiju FBI, gdje je „vodio razvoj i primjenu naprednih alata za elektronski nadzor, prikupljanje i presretanje, kriptoanalizu, upravljanje audio / video podacima i digitalnu forenziku elektronskih dokaza“.

Amazonova nesklonost sindikalizaciji zaposlenih je ozloglašena, ali rijetko je priznata, a kamoli osuđena od strane glavnih medija. Nevjerovatno je da se sama kompanija čak izjašnjava kao pro-radnička, ali novi zaposlenici se uvode 45-minutnim video zapisom o zlu organizovanog rada, koji tvrdi da bi sindikati u stvari ugrozili sigurnost posla.

U aprilu 2020. godine zaposleni u Amazonu Chris Smalls otpušten je nakon što je pomogao u organizovanju štrajka zbog loših mjera bezbjednosti od koronavirusa u pogonu kompanije u Staten Islandu u New Yorku. Procurile bilješke sa sastanka vrhunske kompanije Amazon ukazuju na to da su formirani planovi za napad i diskreditaciju, kao i industrijska akcija uopšte, na najvišim nivoima.

„Nije pametan ili artikulisan i u mjeri u kojoj se štampa želi fokusirati na nas protiv njega, bićemo u mnogo jačoj poziciji u odnosima s javnošću“, rekao je Amazonov glavni savjetnik David Zapolski tokom sastanka. „Neka bude najzanimljiviji dio priče i ako je moguće neka bude zaštitno lice čitavog sindikalnog/organizacionog pokreta.“

U septembru, Vice je takođe istakao Amazon zbog oglašavanja dva slobodna radna mjesta usredsređena na nadzor navodnih prijetnji kompaniji – organizovani rad se više puta pominjao u ovom kontekstu.

U spiskovima se takođe navodi da je „prethodno iskustvo u obavještajnoj analizi i/ili vještinama službenika za čuvanje u obavještajnoj zajednici, vojsci, sprovođenju zakona ili srodnoj globalnoj bezbjednosnoj ulozi u privatnom sektoru“ bilo „željena kvalifikacija“.

Uklonjeni su nakon širokog negodovanja javnosti, ali spiskovi sa sličnim naslovima i dalje se objavljuju, a vojno i/ili obavještajno iskustvo i dalje se traži. Prateći opisi su, međutim, obično mekši i neodređeniji. Bez obzira na to, Intercept tvrdi da je jedno određeno radno mjesto izbrisano nakon što se lokal obratio Amazonu radi komentara.

Samo dan nakon što su oglasi izloženi, procurili dokumenti otkrili su da Amazon nadgleda nominalno privatne Facebook grupe koje koristi njegova vojska vozača isporuke Flex, u potrazi za kritikama kompanije i naznakama potencijalnih štrajkova i protesta.

Pod pokroviteljstvom Flex-a, vozači u slobodno vrijeme isporučuju Amazon pakete, prijavljujući se u aplikaciju da vide da li ima posla u njihovom lokalnom području. Na tržištu „kao način zarade dodatnog novca kako biste se približili svojim ciljevima“, u praksi se čini izuzetno ciničnom vježbom u zaobilaženju zakona o radu.

Kako vozači Flex-a ne nose amazonske uniforme i ne koriste sopstvena vozila, mogu se klasifikovati kao „nezavisni dobavljači“, a ne kao zaposleni, pa stoga ne uživaju ni najosnovnije beneficije, prava ili zaštitu. Uprkos tome što su zaradili manje od minimalne zarade, oni i dalje moraju da nose Amazonove značke, da se pridržavaju ruta isporuke koje je odlučila kompanija i da prođu obaveznu obuku.

Nezadovoljni bivši vozači Flex-a osporili su njihovu karakterizaciju kao „nezavisnih dobavljača“ na sudu 2015. i 2016. godine, pa nije ni čudo što Amazon želi da zna šta njegova trenutna kultura govori i planira iza efikasnih zatvorenih vrata.

Takođe postoje naznake da se kompanija bavi uporedivim „oflajn“ – tj. ličnim, terenskim – prikrivenim prikupljanjem obavještajnih podataka koristeći tajne agente u svojim skladištima. U novembru 2019. špijuni izvučeni iz zloglasne privatne detektivske agencije Pinkerton „ubačeni“ su u skladište Amazona u Vroclavu u Poljskoj, kako bi istražili navode koji su rukovodili kandidate za posao kako da završe razgovore za posao.

„Nisu primijećeni nikakvi dokazi o treniranju u ime regrutera iz agencije“, zaključuje se u izvještaju špijuna. „Istražne radnje za dokazivanje/opovrgavanje ove hipoteze su u toku.“

Između ostalog, klijenti Pinkertona imaju koristi od detaljnih uvida u napore oko organizovanja rada, uključujući datum, vrijeme, lokaciju i broj uključenih radnika.

Amazon oštro poriče da je koristio ove usluge, što je teško povjerovati s obzirom da je Pinkerton posebno osnovan za uništavanje sindikata, a poznato je da je pratio, infiltrirao i ometao štrajkače u telekomunikacionoj kompaniji u Zapadnoj Virdžiniji još 2018. godine.

Tačno je da mrežni prodavač ne treba da zapošljava spoljnu agenciju za postavljanje tajnih operativaca u svoja skladišta – ove mogućnosti se naravno mogu razviti u kući. S obzirom na FBI istoriju nadzora, subverzije i sabotaže, veterani elitne agencije koji su sada na brojnim visokim položajima u kompaniji izuzetno su u dobrom položaju da ponude stručne smjernice na tu temu.

AmazonFBIsindikat
Pretplatiti se
Obavijesti o
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Max
3 godine prije

Bivši Špije postaju plaćenici.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI