Zanimanje za zlato, usprkos pandemiji koronavirusa, u posljednje vrijeme raste, jer ono slovi kao jedno od najsigurnijih i ”najotpornijih” sredstava ulaganja za ulagače. Rusija je, međutim, počela stvarati svoje rezerve, davno prije pojave krize.
Rusija je postala spasitelj globalnog tržišta zlata, budući da je pandemija potaknula nenormalno veliku potražnju za plemenitim metalom, a istovremeno je osakatila sposobnost kompanija da proizvode zlato u količinama koje traže tržišni igrači, riječi su potpredsjednika ruskog diva koji se bavi proizvodnjom zlata, Zolotoy Monetnyy Dom, Alekseja Vjazovskog.
“Kada se pojavi pandemija ili rat, zlato je svačiji prvi izbor za kupnju. Ali upravo je kupovina zlata problematična. Rafinerije u kojima se pročišćavaju zlatne legure, kovaonice, gdje se kuju zlatnici, neke banke i tvrtke za razumjenu, sva infrastruktura, uključujući čak i neke rudnike, zatvoreni su zbog karantene”, kaže Vjazovski.
Stručnjak za zlato objašnjava da Rusija iskapa oko 300 tona zlata svake godine te da posjeduje ogromne količine zlata, pohranjene u rezervama; nešto što sada spašava tržište. Vjazovski naglašava da je ruska vlada dopustila tvrtkama izvoz zlata, a glavni tokovi dragocjenog metala sada idu u dva glavna europska središta zlata: London i Švicarsku, budući da su se ona suočila s akutnim ponestankom fizičkog zlata.
Pokazalo se da je ova situacija vrlo profitabilna za ruske zlatne kompanije, napominje stručnjak.
“Cijene zlata u Rusiji rastu, jer se njime trguje u rubljima. Tako sada tvrtke koje stvaraju zlato, ostvaruju nevjerojatnu zaradu”, kaže Vyazovski.
Rusija doista već neko vrijeme povećava svoje zlatne rezerve, a stime je počela još prije nego što je pandemija koronavirusa pogodila svijet. Kad je Moskva započela s izbacivanjem udjela u američkim državnim obveznicama, također je počela kupovati dragocjeni metal, navodno kao zamjenu za imovinu nominiranu u dolaru. Rusija je 2019. postala najveći kupac zlata na svijetu; nju je blisko pratila Kina.
“Kada se pojavi pandemija ili rat, zlato je svačiji prvi izbor za kupnju…” To nema nikakve logike jer se zlato kupuje kako bi se baš u vrijeme krize (kada nema više novca) nekome prodalo da se preživi i tada mu je cijena najniža.
Ali papir odnosno ekran kompjutera sve trpi….
————————
PS. svim narodima i narodnostima bivše SFRJ želim sretan Dan mladosti!
Spasavaju trziste uz enormnu zaradu
Kao proizvodjaci korona maski kad su ih prodavali po trostrukoj cijeni
Sretan Dan Mladosti!!!!
Udio zlata u deviznim rezervi ma je ispod 10 posto
Dakle
Nebitan faktor
Lako Majci Rusiji kad joj Bog dao svakog blaga.
Preživjela je boljševizam, nacizam, nadam se da će i agresivni liberalizam, lgbtizam i sve nove izme koji vode u propast.
Neka je Bog i Majka Božja čuvaju i dalje.
Pa ako je rusija dozvolila izvoz fizičkog zlata onda to sigurno nije učinila da bi spašavala cijenu zlata na tržištu. Ako je prethodno zabranjivala izvoz znači da je proizvedeno zlato otkupljivala ruska država. Pretpostavljam da u situaciji financijske napregnutosti ruska vlada ocjenjuje da ne može to proizvedeno zlato kupovati pa da osigura održivost proizvodnje u toj industriji dozvoljava im izvoz na svjetsko tržište. Možda ruska vlada i ima financijskih mogućnosti da kao i dosad otkupljuje svu domaću proizvodnju ali je odlučila da to više neće činiti ali ja sam skloniji prvoj pretpostavci jer mi se čini logičnijom…
Ne brinite vi za Rusiju, ona je naskupila zlata, dakle ima zlata, pa ako joj se svidi ona ga moze i dalje drzati ili moze ga prodavati. Najgore je onima koji umjesto zlata imaju ogromni dug.
Dakle Rusija ima zlata i ima jako mali dug po stanovniku.
Rusija nije bogata kao pet ociju pa ipak oni ne mogu pokoriti Rusiju.
Svi Rusi se ne mogu iseliti i oni koji su odredili ostati u Rusiji zelu zivjeti u Rusiji i boriti se za Rusiju.
Na kraju dana Rusija postoji i zivi radi njih a ne radi psihickih bilesnika kao ovaj dosadni borik koji glumi Zadranina.
Zar vam nije jasno da se rusi postojeci medjunarodni monetarni sistem, sistem koji se zasniva na dominaciju dolara kao svetske valute kojom se vrsi medjunarodna razmena, trgovina i placanje uopste, a rusi se pre svega zbog nepostivanja osnovnih postulata monetarne teorije i prakse. Prakticno, to znaci da je nekontroliranim stampanjem i pustanje u promet dolara bez pokrica u realnim proizvodnim i razmenskim dobrima, stvorena jedna nezamisliva piramida koja se u uslovima krize nepovratno rusi. Buduci multipolarni svet ce sigurno stvoriti novi pravedniji medjunarodni monetarni sistem koji ce zahtevati drugacijih opipljivijih garancija, ustvari rezervi. Trenutno Kina je najveca ekonomska, proizvodna i tehnoloska sila, i tesko da ce iko i na bilo koji nacin spreciti njenu jos vecu ekspanziju i rast. U pogledu medjunarodnog monetarnog sistema i razmene postoji jasan konsenzus sa Rusijom, Iranom, verovatno i sa Indijom da ce ubuduce zlatne rezerve biti opsteprihvatljive garancije, nesto sto se u praksi naziva… Čitaj više »