Kina se sprema da pokrene svoje prvo tržište nezamjenljivih tokena (NFT) koje podržava država dok nastavlja da prihvata tehnologiju blockchaina, prema medijskim izvještajima.
Nazvana ”Platforma za trgovinu digitalnom imovinom u Kini”, NFT platforma će biti lansirana u Pekingu 1. januara 2023. Platforma će biti sekundarno tržište koje omogućava korisnicima da trguju digitalnim autorskim pravima, vlasničkim pravima i kolekcionarskim predmetima.
Navodno će ga voditi državna Kineska tehnološka berza u saradnji sa umjetničkim izložbama u Kini i privatnom kompanijom Huban Digital Copyrights.
Osnovni blockchain platforme se zove ”China Cultural Protection Chain”, prema izvještajima.
Blockchain je obično decentralizirana platforma za transakcije i informacije na otvorenom tržištu. Međutim, javni lanci su ilegalni u Kini jer država zahtijeva od svih internetskih sistema da provjere identitet korisnika i dopuste regulatoru da intervenira u slučaju „ilegalnih aktivnosti“.
Uprkos tome što je kripto-skeptična, Kina je bila jedna od prvih nacija koja je prihvatila NFT industriju. Peking je 2021. zabranio sve kripto transakcije, pozivajući građane da ih se “drže podalje”. Kao rezultat toga, NFT (digitalni kolekcionarski predmeti u Kini) postali su izuzetno popularni u zemlji.
U novembru je Kineski internetski sud u Hangzhouu presudio da su NFT-ovi virtuelna svojina zaštićena zakonom jer dijele „objektne karakteristike imovinskih prava kao što su vrijednost, oskudica, mogućnost kontrole i razmjenjivost“.
Digitaliziranje.
Besmislica kineskih vlasti.
Naime, non fungible tokens (NFT) su izvrsni primjer tokeniziranja opipljive i neopipljive imovine. Kreiraju se, distribuiraju, pohranjuju i transferiraju preko blockchaina. Blockchain može biti samo decentraliziran (permissionless), a sve ostalo (permissioned) su obične centralizirane baze podataka.
Blockchain je nemoguće upogoniti bez kripto imovine jer validatori ne će svoju funkciju obnašati besplatno, niti će decentralizacija funkcionirati bez istih. Kako bi glasovanje o promjenama unutar ekosustava blockchaina bila moguća bez kripto imovine? Nikako.
I sam NFT je također kripto-imovina i to kao unikat ili s ograničenom serijom kao što ime sugerira: “nezamjenjiv token”.
To što kinezi izvode su ljudska glupost i pohlepa komunističke partije, već viđene kod nas barbarskom eksperimentu somoupravnog socijalizma.