Godina 2020. postala je prva posljednjih decenija u kojoj se kineska ekonomija smanjila, smanjivši se prije svega zbog uticaja globalne pandemije COVID-19, koja je posao i industriju u zemlji dovela u krizu.
Peking neće postaviti brojčani cilj svog bruto domaćeg proizvoda za 2020. godinu, prvi put nakon nekoliko godina, navodi se u tekstu vladinog izvještaja o radu premijera Li Keqianga na Nacionalnom narodnom kongresu u Kini.
“Ne postavljamo specifični cilj BDP-a uglavnom zbog globalne pandemije i velikih nesigurnosti u vezi sa ekonomijom i trgovinom. Kina se suočava sa nepredvidivim faktorima u svom razvoju”, rekao je Li u svom izvještaju.
Li je objasnio da je odluka motivisana prvenstveno neizvjesnošću koju stvara koronavirusna pandemija. “To je zato što će se naša zemlja suočiti sa nekim faktorima koje je teško predvidjeti u njenom razvoju zbog velike nesigurnosti u pogledu pandemije COVID-19 i svjetskog ekonomskog i trgovinskog okruženja”, rekao je.
Vlada će ciljati na 6-postotnu stopu nezaposlenosti u gradu, u poređenju sa 5,5 odsto prethodne godine, sa ciljem da se u toku godine doda preko 9 miliona novih urbanih poslova.
“Konkretno, postavili smo sljedeće ciljeve: preko 9 miliona novih urbanih radnih mjesta, anketirana stopa gradske nezaposlenosti od oko 6 procenata i registrovana stopa gradske nezaposlenosti od oko 5,5 odsto”, navodi se u izvještaju.
Cilj budžetskog deficita u centralnoj državi od 3,6 procenata BDP-a postavljen je ove godine, u odnosu na 2,8 procenata prošle godine, pružajući više prostora za gotovinu da se izbori sa posljedicama koronavirusne krize.
Pored toga, kineske vlasti na svim nivoima su pozvane da smanje budžetske izdatke tokom ekonomske krize. “Vlade na svim nivoima moraju zaista stegnuti pojas. Centralna vlada će preuzeti vodeću ulogu obavezujući se na negativan rast svoje budžetske potrošnje, s više od 50 odsto smanjenja troškova za nebitne i neobavezne stavke”, navodi se u izvještaju.
Jedan bilion juana biće pušteno u novim “posebnim državnim obveznicama” ove godine, a mjere smanjenja poreza trebalo bi da ostanu na snazi do kraja godine. “Ove godine budžetski deficit neće prelaziti 3,6 procenata BDP-a. Pored toga, javne obveznice u vrijednosti od 9 biliona juana biće izdate za borbu protiv pandemije COVID-19”, navodi se u izvještaju.
Kina je takođe izrazila spremnost da “pojača međunarodnu saradnju” u borbi protiv pandemije koronavirusa i da radi na stabilizaciji globalne ekonomije, oštećene izbijanjem pandemije. “Uprkos krizi javnog zdravlja, teškoj ekonomskoj recesiji i drugim globalnim izazovima, sve zemlje treba da rade zajedno. Kina je spremna da sarađuje sa drugim zemljama na jačanju međunarodne saradnje na polju kontrole COVID-19, promovisanju stabilnosti u svjetskoj ekonomiji, unapređenju globalnog upravljanja i podržavanju međunarodnog sistema sa Ujedinjenim nacijama po svojoj osnovi i međunarodnog poretka zasnovanog na međunarodnom pravu,” rekao je Li u izvještaju.
Kao nacija koja se nalazi u epicentru pandemije, Kina je prva zemlja koja je uvela zaključavanja kako bi pomogla usporiti širenje koronavirusa. Kineska ekonomija se 2020. godine smanjila prvi put tokom decenija. Prošle godine je prijavljeno da se kineski BDP povećao za 6,1 posto, povećavajući zvanični ciljni raspon od 6 do 6,5 posto.
Ti BDP je prevara ka i korona, on se računa prema obrascu koji je bija najpovoljniji za manipulaciju masa, međutim ekonomija se minja i ovi obrazac računanja BDP-a će se također prominit i sam BDP će vjerojatno bit spominjan puno manje nego prij.
Joj šta mi je drago kad neko reče ili napiše kako je korona izazov pa ko god to bija jer me to podsjeća na motivacijska pisma u molbama za posal u korporacijama di je poželjno napisat ”volim izazove” . . . to je tako dražesno . . . 🙂
“Kina je prva zemlja koja je uvela zaključavanja kako bi pomogla usporiti širenje koronavirusa.” –Wuhana i okolice, a što je sa Pekingom, Šangajem i još bar 15 miljunskih gradova? Njima nije trebala karantena. Virus je magično stao? Koja lakrdija.
Kinezi su servilno pristali da kupuju ciokaubojsku robu, energiju i usluge u vriednosti od 200 milijardi kabaladolara. Mislili su da su time kupili mir, eto kako ne shvačaju da sa vragom tikve sade, kao nagradu što su bili submisivni dobili su osudu za ciokoronu i uzgred najavu da će morati platiti 9000 miljardi oštetu. Kako dalje budu pognute glave sljedit će od varanske čemerike daljnje tlačenje. Pošto nemaju deset puta veći nuklearni arsenal ovo će se nastaviti dok ne odluće da ih unište. Prije toga će pustiti na kineze svoje kerbere đapose, lažne korejce, vijetnamce i šestookate kafene da puste krv kinezima.