Peking je na putu da postane najveći uvoznik ruskog nuklearnog goriva ove godine, nakon što je Moskva zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD kao odgovor na selektivna ograničenja Washingtona.
U proteklih deset mjeseci Kina je kupila obogaćenog uranija iz Rusije u vrijednosti od 849 milijuna dolara – što predstavlja povećanje od 3,2 puta u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, prema carinskim podacima koje je analizirao RIA Novosti. Samo u listopadu uvoz se udvostručio u odnosu na rujan, dosegnuvši 216 milijuna dolara.
Južna Koreja također je povećala svoje kupnje na 650 milijuna dolara tijekom istog razdoblja, postavši drugi najveći uvoznik nuklearnog goriva iz Rusije.
SAD, koji je prošle godine bio glavni ruski kupac, smanjio je svoje kupnje za gotovo trećinu, uvozivši rusko nuklearno gorivo u vrijednosti od 574 milijuna dolara u devet mjeseci, čime je pao na treće mjesto.
Početkom ove godine Washington je najavio zabranu kupnje ruskog nisko obogaćenog uranija, ali je dopustio Ministarstvu energetike izdavanje izuzeća do 2028. godine u slučajevima kada ne postoje alternative ili ako se pošiljke smatraju “u nacionalnom interesu SAD-a”.
U 2022. godini Rusija je bila vodeći strani dobavljač SAD-a, osiguravajući gotovo četvrtinu obogaćenog uranija koji je pokretao američke komercijalne nuklearne reaktore, prema podacima američke Uprave za energetske informacije.
Kao odgovor na ograničenja Washingtona, Moskva je prošlog tjedna zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD, uključujući pošiljke u druge zemlje prema vanjskotrgovinskim sporazumima s subjektima registriranim unutar američke jurisdikcije. Iznimke će se praviti samo za isporuke prema jednokratnim dozvolama koje odobri Savezna služba za tehnički i izvozni nadzor i samo ako su u skladu s ruskim nacionalnim interesima.
Rusija je domaćin najvećeg kompleksa za obogaćivanje uranija na svijetu, koji čini gotovo polovicu globalnih kapaciteta. Procjenjuje se da je moskovski udio na tržištu obogaćenog uranija oko 40%, s izvoznom vrijednošću od 2,7 milijardi dolara.
Predsjednik Vladimir Putin rekao je na vladinoj sjednici u rujnu da neke zemlje rado gomilaju ruske resurse i robu dok istovremeno nameću ograničenja zemlji. Predložio je ograničavanje izvoza određenih strateški važnih sirovina, uključujući uranij, na globalno tržište kao odgovor na zapadne pokušaje blokiranja ruskog pristupa proizvodima stranog podrijetla.
Da , baš upada u oči ta trgovina među državama koje se nalaze na suprotnim stranama ili blokovima . Eko Južna Koreja kupuje enormne količine Uranija od Rusije , a eto veliki je saveznik SAD-a . Zna se da su u proizvodnji naoružanja i po snazi vojske visoko rangirani pa je Ruska vojska na 1.mj., a onda slijedi SAD i Južna Koreja na trećem mjestu . SAD je donio odluku koju može prekršiti jer kao ne mogu od nekog drugog nabaviti tako kvalitetnog i povoljnog Uranija i usput malo trguju s Rusima s komponentama koje njima treba za naoružanje i zarade i svi sretni i zadovoljni . Dakle neprijateljstvo je samo privid i problem je da to sve njima s njihove pozicije ne stvara neki problem nego i rat gledaju kao biznis i priliku za extra zaradu , s to što pijuni ginu nije baš njima neki problem , problem… Čitaj više »