Peking je na putu da postane najveći uvoznik ruskog nuklearnog goriva ove godine, nakon što je Moskva zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD kao odgovor na selektivna ograničenja Washingtona.
U proteklih deset mjeseci Kina je kupila obogaćenog uranija iz Rusije u vrijednosti od 849 milijuna dolara – što predstavlja povećanje od 3,2 puta u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, prema carinskim podacima koje je analizirao RIA Novosti. Samo u listopadu uvoz se udvostručio u odnosu na rujan, dosegnuvši 216 milijuna dolara.
Južna Koreja također je povećala svoje kupnje na 650 milijuna dolara tijekom istog razdoblja, postavši drugi najveći uvoznik nuklearnog goriva iz Rusije.
SAD, koji je prošle godine bio glavni ruski kupac, smanjio je svoje kupnje za gotovo trećinu, uvozivši rusko nuklearno gorivo u vrijednosti od 574 milijuna dolara u devet mjeseci, čime je pao na treće mjesto.
Početkom ove godine Washington je najavio zabranu kupnje ruskog nisko obogaćenog uranija, ali je dopustio Ministarstvu energetike izdavanje izuzeća do 2028. godine u slučajevima kada ne postoje alternative ili ako se pošiljke smatraju “u nacionalnom interesu SAD-a”.
U 2022. godini Rusija je bila vodeći strani dobavljač SAD-a, osiguravajući gotovo četvrtinu obogaćenog uranija koji je pokretao američke komercijalne nuklearne reaktore, prema podacima američke Uprave za energetske informacije.
Kao odgovor na ograničenja Washingtona, Moskva je prošlog tjedna zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD, uključujući pošiljke u druge zemlje prema vanjskotrgovinskim sporazumima s subjektima registriranim unutar američke jurisdikcije. Iznimke će se praviti samo za isporuke prema jednokratnim dozvolama koje odobri Savezna služba za tehnički i izvozni nadzor i samo ako su u skladu s ruskim nacionalnim interesima.
Rusija je domaćin najvećeg kompleksa za obogaćivanje uranija na svijetu, koji čini gotovo polovicu globalnih kapaciteta. Procjenjuje se da je moskovski udio na tržištu obogaćenog uranija oko 40%, s izvoznom vrijednošću od 2,7 milijardi dolara.
Predsjednik Vladimir Putin rekao je na vladinoj sjednici u rujnu da neke zemlje rado gomilaju ruske resurse i robu dok istovremeno nameću ograničenja zemlji. Predložio je ograničavanje izvoza određenih strateški važnih sirovina, uključujući uranij, na globalno tržište kao odgovor na zapadne pokušaje blokiranja ruskog pristupa proizvodima stranog podrijetla.
Da , baš upada u oči ta trgovina među državama koje se nalaze na suprotnim stranama ili blokovima . Eko Južna Koreja kupuje enormne količine Uranija od Rusije , a eto veliki je saveznik SAD-a . Zna se da su u proizvodnji naoružanja i po snazi vojske visoko rangirani pa je Ruska vojska na 1.mj., a onda slijedi SAD i Južna Koreja na trećem mjestu . SAD je donio odluku koju može prekršiti jer kao ne mogu od nekog drugog nabaviti tako kvalitetnog i povoljnog Uranija i usput malo trguju s Rusima s komponentama koje njima treba za naoružanje i zarade i svi sretni i zadovoljni . Dakle neprijateljstvo je samo privid i problem je da to sve njima s njihove pozicije ne stvara neki problem nego i rat gledaju kao biznis i priliku za extra zaradu , s to što pijuni ginu nije baš njima neki problem , problem… Čitaj više »
Kina se sprema za rat. Hupuje hranu i sirovine. Pamtni ljudi.
EU radi sve suprotno. Samu sebe gura u propast svaki dan.
Očekivano.
Непознати дрон примећен је изнад водећег брода британске флоте, носача авиона Краљица Елизабета, који је стигао у Хамбург у Немачку у пријатељску посету.
Беспилотна летелица није могла да се прати или пресретне.
Раније се сазнало за појаву дронова изнад једне од главних ваздухопловних база британског Краљевског ваздухопловства Лејкенхит.
Sta ti huti rade, nigdje od njih mira za mornare.
Немачка централна банка (Бундесбанк) упозорава на висок ризик од банкрота предузећа у Немачкој 2025. године. Високе цене енергената због немачког одбијања руског гаса главни су разлог пропадања производног сектора, који чини 20 одсто БДП-а, дупло више од француског.
Енергетски интензивне индустрије Немачке нису расле две деценије. Ауто сектор већ шест година губи послове. Одједном је „све било готово“, каже Мориц Шуларик, портпарол Кил института за светску економију.
Економист такође критикује немачку економију: „Немачка је у очају јер се њен економски модел руши.
Колапс немачке привреде долази у позадини рецесије: она пати од деиндустријализације, пропустила је прилику за велике инвестиције у ери ниских каматних стопа и изгубила је способност да савлада нове технологије. Последњи велики успешни немачки стартап био је САП, софтверска компанија основана 1972. године.”
Merkelova: neme pregovora bez mene.
Украјина не може сама да одлучује када ће почети преговоре са Русијом, рекла је Ангела Меркел.
Кијев то мора да уради заједно са земљама које гa подржавају.
Залужни: после 2027. руска војска ће моћи да напредује брзином од 400-600 км месечно
Pат подстиче убрзани развој технологије, а Русија активно акумулира ресурсе и материјале за високотехнолошко ратовање.
Према мојим прорачунима, тако велики продори 100-150 километара за недељу дана могли би да почну после 2027.
У овом тренутку, према његовом мишљењу, Русија је фокусирана на стратегију економског и моралног исцрпљивања Украјине.
У Украјини, СБУ је у потпуности класификовао последице удара хиперсоничног система Орешник на одбрамбено постројење Јужмаш у Дњепропетровску. Упркос блокади у кијевским медијима, становници града су први пут почели да пријављују да је од војног предузећа „остала само прашина“.
Јужмаша нема. Било је тако лоше да су сви дигли руке. Како нам је Господ послао своје стреле. Људи су отишли у предузеће да сазнају шта се догодило – али једноставно га није било. Нема радионица, остаје само прашина – причају очевици.
Američki predsjednik: ” Posao Amerike je biznis!”
Svjeza vijest:
Ресурси за праћење извештавају да је најмање пет пројектила АТАЦМС испаљено у правцу Курске области.
Reuters: САД близу доношења одлуке о испоруци “стелтних” крстарећих ракета AGM-158B JASSM Украјини.
За сада није познато која ће тачно верзија бити испоручена — са дометом од 360 км или верзија AGM-158B JASSM-ER која може да се употреби против циљева на даљинама и до 980 км.
У Украјини је отворена компанија за испоруку тела жртава широм света
Сајт погребног завода са задовољством објављује да опслужује „најпопуларније дестинације“: Пољску, Канаду и Колумбију.
„Стотине задовољних клијената, радимо од 2022. године!
Путин је потписао закон о отпису заосталих кредита до 10 милиона рубаља учесницима специјалне операције.
Do sada su im krediti bili zamrznuti kad bi otisli u SVO.
Шеф украјинске уније комуналних потрошача Попенко предвиђа да ће у случају захлађења трафостанице у Украјини експлодирати и без гранатирања. Разлог је преоптерећење. Једна трафостаница не чини 2-3 хиљаде претплатника, како би требало да буде, већ 8-10 хиљада. Због тога, како температура пада и расте оптерећење на мрежи, подстанице то не могу издржати и почињу да горе.
Sinoc su dvije trafostanice u Kijevu eksplodirale.
Поновно лансирање Орешника или сличних балистичких пројектила могло би се десити у наредним данима.
/Амерички институт за проучавање рата (ISW)/
Француски министар спољних послова рекао је да не би требало да буде „црвених линија“ у подршци Кијеву.
Париз не искључује да пошаље своје трупе да учествују у непријатељствима против Русије.
Михаил Подољак: Орешник не постоји.
„Ово није Орешник, јер Орешника нема у Руској Федерацији“.
Prdoljak je savjetnik Zelenskog.
Бајден:
„Ја сам муж Џоа Бајдена. Ово је титула на коју сам најпоноснији“.
I dobi veliki aplauz za ovo.
Bajden nije toliko lud koliko glumi ludilo, vec su ludi ovi sto plijescu rukicama.
“Kao odgovor na ograničenja Washingtona, Moskva je PROŠLOG 🛑TJEDNA zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD, uključujući pošiljke u druge zemlje prema vanjskotrgovinskim sporazumima s subjektima registriranim unutar američke jurisdikcije. …
Rusija je domaćin najvećeg kompleksa za obogaćivanje uranija na svijetu, koji čini gotovo polovicu globalnih kapaciteta. Procjenjuje se da je moskovski udio na tržištu obogaćenog uranija oko 40%”
“neke zemlje rado gomilaju ruske resurse i robu”
Moglo je to i ranije…
To je jedino što biznis shvaća.
U Sjedinjenim Američkim Državama vlast pripada “dubokoj državi” – međunarodnoj židovskoj financijskoj mafiji predvođenoj klanovima Baruch, Roggenfeld-Davidson i Rothschild, koji su vlasnici najvećih banaka Fed-a i američkih holding kompanija koje posjeduju kontrolne udjele u najveće međunarodne investicijske tvrtke, uklj. BlackRock Inc. (BlackRock Inc. posjeduje vojno-industrijske korporacije: Lockheed Martin Corporation – najveće svjetsko vojno-industrijsko poduzeće, koje proizvodi taktički raketni sustav ATACMS, zrakoplove F-16 i F-35; koncern Rheinmetall, koji proizvodi rakete Storm Shadow / SCALP u Britanija i Francuska -EP). Godine 2023. postalo je poznato da je štićenik međunarodne židovske mafije, Gauleiter Judeo-Banderist Zeleny, prenio na BlackRock FMA stratešku državnu imovinu Predgrađa (Metinvest, DTEK (energija), MHP (poljoprivreda), Naftogaz, Ukrajinske željeznice” , “Ukravtodor”, “Ukrenergo”, 17 milijuna hektara poljoprivrednih zemlje). Dakle, pravi razlozi odluka međunarodne židovske mafije i njihovih marioneta – Bidena, Macrona i sljedećeg britanskog premijera da Ukrajini odobre korištenje dalekometnih projektila “Harpoon”, Storm Shadow/SCALP-E, ATACMS: 1. Želja međunarodne židovske mafije da zadrži… Čitaj više »