Troškovi američkog zrakoplovnog giganta Boeinga vjerojatno će znatno porasti, kažu analitičari, dok zrakoplovne tvrtke i dalje guraju MAX 737 u svoje redove. Najprodavaniji zrakoplovi tvrtke prizemljeni su već 11 mjeseci.
Avioprijevoznici u svijetu izgubili su više od milijardu dolara prihoda, a Boeing više od 7 milijardi dolara. Tvrtka, koja je u srpnju uzela 5,6 milijardi američkih dolara za nadoknadu zrakoplovnih kompanija i drugih kupaca zbog prizemljenja, 29. siječnja trebala bi prijaviti zaradu za cijelu godinu i četvrto tromjesečje. Neki analitičari na Wall Streetu očekuju da će preuzeti dodatne troškove povezane sa spornim zrakoplovom.
“Morat će platiti više”, rekao je Ron Epstein, analitičar iz Bank of America Merrill Lynch, za CNBC. Prema njegovim procjenama, ukupni trošak prizemljenja mogao bi dostići 20 milijardi dolara (isključujući bilo kakve nagodbe iz tužbi koje su podnijele obitelji žrtava nesreće) ako se zrakoplovi vrate do lipnja ili srpnja. Epstein procjenjuje da je oko 40 posto dobiti tvrtke prošle godine dolazilo iz MAX-a.
Analitičarka iz svemirske i zračne obrane u Jefferiesu, Sheila Kahyaoglu rekla je ovaj tjedan da će se troškovi za kompenzaciju kupaca zrakoplova vjerojatno popeti na 11 milijardi dolara. Pretpostavljala je da će se zrakoplovi vratiti u službu u travnju.
Moody’s je ovaj tjedan rekao da stavlja Boeingov dug na pregled radi mogućeg smanjenja, za manje od mjesec dana nakon što se kreditni rejting ponovo smanjio. Objašnjeno je kako kriza traje nego što se očekivalo. Niži kreditni rejting, znači da je Boeingu je skuplja posudba novca.
Boeing je ranije rekao da će iskoristiti tržišta duga ako im bude trebalo više novca kako bi pokrili troškove krize.
U medjuvremenu otkriven je novi problem u instalacijama, koje mogu dovesti do kratkog spoja. Tko zna sto ce jos otkriti do Travnja
Pa Ivo je rekao da će propasti.
Uzalud se trude, ovo je samo damage control. To smeće više nikad neće poletiti,
Boeing je završio kao globalni proizvođač putničkih aviona. Kao firma neće potpuno propasti isključivo zbog državne potpore (inače zabranjene po američkim pravilima poslovanja). Zbog toga im i daju neke izmišljene vojne narudžbe tipa nove serije F-15 ‘polu stealth’ i slične gluposti, samo da rade nešto.
Da izađu na tržište sa modernom verzijom uskotrupnog dvomotorca treba im 5-6 godina, za to vrijeme Airbus će preuzeti lavovski dio tržišta, a ostatak će popuniti rusi sa novim Suhojima. Šteta, svojevremeno su bili predvodnici novih tehnologija, sve dok pohlepa nije nadvladala.
Jel danas normalno da imate hrpu raznoraznih dobavljača koji gledaju samo na cijenu a malo njih na kvalitetu,pod pojmom kvalitete mislim na raznoraznu recikliranu robu koja se gura pod original.Ni današnje željezo nije kao što je nekad bilo,i ne čudi koliko se puta recikliralo i što se sve stavlja unutra bez konkretne kontrole. NI jedan današnji materijal na tržištu nije toliko kvalitetan koliko je bio nekadašnji orginalni,ŠTO ZBOG RECIKLAŽE,ŠTO ZBOG TOGA DA SE SVE GURA U PRODAJU.To najbolje znaju npr.Ruski proizvođači vojne opreme,jedno je za njih a drugo je za van.Uostalom to dobro i mi znamo koji kupujemo robu u Hrvatskoj i Njemačkoj,standardi za sve nisu isti.Izgleda da je to dohvatilo i velike proizvođače u želji za profitom.Nažalost kazne su preblage za one koji vode te tvrtke,oni budu imali na računu a radnici budu dobili otkaz i tvrtka se bude zatvorila.Kada bi cijelokupno vodstvo određene tvrtke ostalo bez imovine i… Čitaj više »
Samo?
Ovdje se spominje samo nadoknada za prizemljenje i odstete za poginule. Mene zanima kako ce Boing vratiti ili koji je to postupak za vracanje uplata za neisporucene avione? Nije to samo cijena aviona, tu je i izgubljena dobit i kamate. Sto i kako, ako je isporuka bila djelomicna? Da li ce kupci vracati Boingu vec isporucene avione? O tome nitko nigdje ne pise ili barem ja nemogu pronaci nista o tome na Netu. Kad malo razmislimo o svemu tome od cifre boli glava i ako bi se sve sprovelo Boing bi mogao ovoga trena staviti kljuc u bravu, a jos uvijek se nebi sve naplatilo. Jucer citam da Boing na parkiralistu trenutno ima 800 potpuno dovrsenih 737 max. Isto me zanima, jer potvrde ne nalazim, da li je Boing stvarno obustavio proizvodnju, kako je najavio, odnosno da ce prestati proizvoditi 737 max u januaru ove godine.
Moze pricati tko hoce, sto hoce, ali iz ovoga primjera sa Boeingom, vidimo da je USA drzava prva i zakona. Dakle, nakon cca 500 mrtvih, izadju na vidjelo interni mailovi, po kojima uprava vec cijelu godinu zna za ove probleme. I sto se dogodi? Dennis Muilenburg, CEO, pospe se pepelom, napise ostavku, ostali u upravi kazu “necemo vise, majke mi”, i to je to. A onih 500 obitelji ce dobiti odstetu, neki sitnis, jer nisu poginuli zapadnjaci, njihovi zivoti ipak vrijede vise. I sto, cica mica, gotova je prica, sve po pravu i zakonu. A ti bijednici, vozili su se avionom, a nemaju zapadnjacko drzavljanstvo? Eto, da su bili, recimo EU gradjani, obitelj bi im dobila cca 1-2 miliona $. Ovako, dobit ce 100-200.000$, ako i toliko, kada ih osisaju i obriju medjunarodni lesinari, pardon, advokati. Ima li netko komentar? Da mu mozda nesto nije pravo? Ako je tako, obratite… Čitaj više »
Zatvori 73,7 % zrakoplova greskom
Trump će već natjerati”saveznike”da kupuju te avione.