Najgore je možda prošlo za američku naftu

Nafta
5 komentara

Više od 40 naftnih i gasnih kompanija u Sjedinjenim Državama podnijelo je zahtjev za zaštitu od bankrota u prvih jedanaest mjeseci ove godine, prema najnovijem izvještaju Haines & Boone. Njihov kumulativni teret duga iznosi 24,732 milijarde dolara. Pa ipak, stvari u američkoj naftnoj industriji možda nisu tako loše kao što broj bankrota sugeriše.

Bloomberg Intelligence nedavno je izvijestila da je vrijednost trgovanja obveznicama nafte i gasa sredinom marta iznosila 144 milijarde dolara. Do kraja novembra to je palo na 37 milijardi dolara. A analitičari očekuju mnogo manje bankrota sljedeće godine.

„Najslabiji su izbačeni iz stada“, kaže analitičar Bloomberg Intelligencea Spencer Cutter. „Većina preostalih kompanija možda ne zarađuje puno ili nimalo novca na nafti od 45 dolara i prirodnom gasu ispod 2,75 dolara, ali imaju likvidnost da neko vrijeme prežive“.

Ne slažu se svi oko pitanja likvidnosti. Becky Roof, savjetnica kompanije Alix Partners, rekla je Bloombergu da „Toliko je likvidnosti nekada bilo dostupno ovom tržištu, a njega više nema“.

„Bilo kojoj kompaniji koja je planirala tradicionalno refinansiranje, sada je na raspolaganju mnogo manje izvora, jer ova industrija nije više favorizovana.“

Zaista, nafta i gas su zaostali kod zajmodavaca i investitora, a to će učiniti njihov oporavak sporijim i težim, ali na osnovu očekivanja oporavka ekonomske aktivnosti zahvaljujući masovnim vakcinacijama, industrija je takođe spremna za oporavak.

Kao što trend bankrota nagovještava, neće svi doživjeti ovaj oporavak. Ipak, oni koji prežive vjerovatno će biti još mršaviji i slabiji od onih koji su preživjeli prvu krizu škriljaca 2014. Bušotine škriljaca ove godine uspjele su – motivisane pandemijom i njenim efektima na industriju – da smanje troškove gubitka za oko 20 procenata. To znači da je prosječna cijena po barelu američke nafte iz škriljaca sada 45 dolara, navodi BloombergNEF. Prošle godine je bilo 56,50 dolara za barel u prosjeku.

West Texas Intermediate trenutno trguje na oko 2 dolara po barelu iznad ovog prinosa, pa su to dobre vijesti za one iznad prosjeka. Mnogi proizvođači i dalje gube novac na svakom barelu koji proizvedu. Neki od njih će propasti, a druge će preuzeti rivali, baš kao što se dogodilo tokom prošle krize.

Mišljenja se razilaze o tome da li će u Sjedinjenim Državama doći do novog buma nafte iz škriljaca. Neki tvrde da će se možda desiti kad se industrija oporavi, dodatno smanji troškove i izvuče korist od oporavka globalne ekonomije nakon što pandemija počne da jenjava. Drugi su skeptični zbog napada na naftnu industriju zbog zagađivanja. Čini se da su se i banke i investitori umorili od pristupa rasta škriljca u SAD za koji imaju malo šansi. U budućnosti će ovo možda morati da se promjeni.

„Većinu moje karijere reinvestirali bismo sav svoj novčani tok, a zatim pokazali uspjeh ako bismo mogli da povećamo svoju proizvodnju“, rekao je izvršni direktor Concho Resources ranije ove godine. „Pa, to neće tako funkcionisati u budućnosti.“

Bez obzira na neposredne izglede, najgore je možda prošlo i za škriljac i za konvencionalnu naftu i gas, jer u američkom Goldman Sachsu očekuju da Brent sljedeće godine bude u prosjeku 65 dolara po barelu, a to znači da WTI može biti i iznad 50 dolara. Čini se da se čak i oni manje hrabri od investicione banke slažu da će cijene sljedeće godine biti više nego ove godine. I ovo su sve dobre vijesti koje američka nafta i gas trebaju da prate. Finansiranje će biti oštrije – vjerovatno mnogo oštrije – ali promjenom pristupa koji je predložio Conchoov Tim Leach, proizvođači će se možda dovoljno brzo vratiti u rast.

Americka naftaNaftaSAD
Pretplatiti se
Obavijesti o
5 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
tihobl
3 godine prije

Neosnovan optimizam.

Bosanac
3 godine prije

Kad bi nafta bila i 3 dolara po barelu, kod nas bi cijene (u maloprodaji) pale za jedno 10 feninga po litru.

Savonarola
3 godine prije

Veliki problemi za ameriku su da pri cijeni barela od 65 dolara imaju minimalnu zaradu dok rusi pri toj cijeni debelo zarađuju ,saudijci imaju veliki apetit i trebaju cijenu od 85 dolara.Dakle rusija je glavni igrač i ona ce uglavnom diktirati cijenu.Putin je uveo red na naftnom trzištu i svi ostali moraju biti mirni !

Sirius
3 godine prije

Tu se moze izdvojiti recenica koja nam nudi na uvid bit same poante ove price….najslabiji su izbaceni iz stada. Sve te krize na trzistima nafte vecinom se generiraju upravo zbog tog razloga. Slabiji probadnu veci postanu jos veci. Uostalom to je uobicajen obrazac i tradicija u svim segmentima poslovanja. Neki ponavljaju kao mantru pa nisu bili konkurentni pa su propali, sve dok jednog dana i oni sami ne postanu lovina velikih riba.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI