Najveća svjetska banka primorana da koristi USB za trgovinu

ICBC
19 komentara

Najveća svjetska banka po depozitima, Industrijska i komercijalna banka Kine (ICBC), pretrpjela je sajber napad koji je navodno poremetio trgovinu američkog trezora ove sedmice, primoravši kompaniju da koristi USB stick za završetak poravnanja.

ICBC je u četvrtak otkrio da je njegova jedinica za finansijske usluge u SAD doživjela napad ransomware-a koji je rezultirao prekidom u radu nekoliko sistema.

Zajmodavac je zbog toga morao da pošalje messenger sa USB stickom koji sadrži detalje o poravnanju pogođenim stranama, prema medijskim izvještajima.

Banka je saopćila da je “uspješno izvršila kliring” transakcija američkog trezora obavljene u srijedu. Međutim, brojni izvještaji navode da je došlo do poremećaja, dok su učesnici na tržištu rekli da je likvidnost pogođena.

“Ovo je pravi šok za velike banke širom svijeta”, rekao je Marcus Murray, osnivač švedske firme za sajber sigurnost Truesec. “Hak na ICBC će natjerati velike banke širom svijeta da se utrkuju kako bi poboljšale svoju odbranu, počevši od danas.”

Jedinica je na kraju 2022. imala 23,5 milijardi dolara imovine, prema njenom posljednjem godišnjem dosijeu američkim regulatorima.

Ransomware je vrsta sajber napada kada hakeri preuzimaju kontrolu nad sistemima ili informacijama kako bi tražili otkupninu. Ova vrsta napada je posljednjih godina doživjela porast popularnosti među hakerima.

Kina je zabranila transakcije vezane za kriptovalute, što znači da njene banke historijski nisu bile na meti jer hakeri obično traže otkupninu za kriptovalute, što pruža veću anonimnost.

Do sada niko nije preuzeo odgovornost za napad na ICBC, a kineski zajmodavac nije rekao ko bi mogao da stoji iza incidenta. Prema analitičkoj firmi Chainalysis, plaćanja za napade ransomware-a ove godine su porasla na 500 miliona dolara do kraja septembra, što predstavlja povećanje od 50% u odnosu na prošlu godinu.

bankeCyber NapadICBC
Pretplatiti se
Obavijesti o
19 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
ime
1 godina prije

zanimanje milenija: kradljivac usb-a

Schwarze Hunderte
1 godina prije

A koje kapacitivnosti je taj USB 😁 ? ! Od TB 🤔 ?! Što se dješava , utrči li virus i a USB 🤔 ?! Savjet svim kolegicama i kolegama , čitateljima ova portala .. Kada koristite prenosive periferije , nemojte koristiti USB već ” Micro Cards ” sa socketom – zašto 🤔 ?! Pa kapacitivnost vam je ista no na tome socketu ( to vam je ovo crno na slici gct.co/images/products/memory-card-connector/micro-sd-secure-digital-memory-card-connector.jpg ⚠️ i gotovo uvijek pri kupovini ide i uz Micro Card imate sa ljeve strane , jedva vidljivi gumbić 😉 ! Povucite ga na suprotnu stranu od factory default I time ste ZAKLJUČALI vaš Micro Card u mjeri da sa njega sve možete koristiti , kopirati ali NE ! I upisivati na njega ⚠️ . Tak da i ako računalo ima virusa oni se NE MOGU generirati na vašu Micro Card jer je MEHANIČKI ZAKLJUČANA ZA — UPIS… Čitaj više »

Ivan Bgd
1 godina prije

Vest sa drugog sajta: Digitalna rublja ce zameniti gotovinu!
Ako neko jos uvek ne uvidja da oni svi rade zajedno na Velikom Resetu, treba da se zabrine za svoje kognitivne sposobnosti…

tatamata
1 godina prije

gamad nastavlja i dalje bez obzira sto svakodnevno padaju banke i terminali ,pa ne mozes pristupiti racunu citav dan ili vise … a vi i dalje glumatajte koliko ste inn kad pritisnete telefon uz citac kartica , sad ce te imati jos manju kontrolu koliko imate novaca ,prije se znalo …. potrosis to sto imas kod sebe i onda pravac doma ,nikad bolja kontrola rastrosnosti …. a sad ,, samo vuci jer je samo ovo ili jos samo ovo ,

Biti-ili-ne-biti
1 godina prije

Osim cyber napada na razne kompjutere, poznato je da je 9/11 fiktivni napad na nebodere bio izveden digitalnom projekcijom aviona koji kao udaraju u WTC zgrade.

t. me/SIMUN_NEWS_ROOM/5962

Jasno se vidi kako fiktivni digitalni avion ulazi u WTC zgradu, ali nema nikakve eksplozije niti otpadanja dijelova aviona ili zgrade na zemlju.
Projekcija kita koji iskače iz poda dvorane uz zvuk je isto super uvjerljiva – to je tehnologija koju namjeravaju koristiti kod BlueBeam prevare na nebu.

Kada sretneš nekoga na ulici, više ne možeš biti 100 % siguran da li je to projekcija nekog prijatelja ili neke zgodne tete, a ti misliš da je to stvarno.
Granica između fikcije i stvarnosti odavno više ne postoji.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI