Europska komisija (EK) povećala je svoju prognozu rasta mađarskog BDP-a ove godine na 4,6 posto s prijašnjih 3,7 posto, pokazujući povjerenje u mađarsko gospodarstvo koje je u procvatu.
Istovremeno, EK je upozorila da Mađarska, unatoč svom jačem položaju od mnogih drugih zemalja, još uvijek nije potpuno imuna na očekivani gospodarski pad u Europi, prenosi Origo.hu.
Europska komisija donosi dvije godišnje ekonomske prognoze – jednu na proljeće i jednu na jesen. Podaci iz jesenske prognoze za 2019. godinu objavljeni u četvrtak pokazuju da će stopu rasta mađarskog gospodarstva ove godine nadmašiti tek Irska (5,6%) i Malta (5%).
“Do sada je Mađarska uspjela izdržati globalno usporavanje zahvaljujući procvatu domaćeg građevinarstva i oživljavanju automobilske industrije. Investicijske aktivnosti podržane su povećanim javnim izdacima uoči lokalnih izbora, oporavkom sektora nekretnina i visoka iskorištenost kapaciteta u proizvodnji “, navode u prognozi EK za Mađarsku dodajući da će usporavanje rasta glavnih gospodarskih partnera neizbježno dovesti i do nižeg rasta u zemlji.
“Novi proizvodni kapaciteti mogu povećati tržišni udio mađarskih izvoznika, posebno u 2021. godini”, navodi EK. Gospodarski rast mađarskog glavnog gospodarskog partnera, Njemačke, i ove će godine ostati minimalno 0,4 posto, a 2020. i 2021. godine 1 posto.
Prema tome, Europska komisija predviđa kako će se mađarski gospodarski rast smanjiti na 2,8 posto u sljedeće dvije godine, ali još uvijek će biti održiv, zahvaljujući vladinim inicijativama za jačanje gospodarstva.
EK predviđa ukupni mađarski BDP od 42,661 milijardi forinti (128 milijardi eura), pri čemu se bruto javni dug zemlje postupno smanjuje s prošlogodišnjih 70,2% BDP-a na 64,4% u 2021. godini.
Podsjetimo, Viktor Orban je u ožujku ove godine istaknuo kako je Mađarskoj potrebna strategija pri kojoj će proračun aktivno podržavati domaća poduzeća koja se žele proširiti u inozemstvo, ali nemaju potreban kapital za to.
Rekao je da je zatražio od guvernera središnje banke Györgyja Matolcsya da razradi ovu strategiju, s ciljem da mađarske tvrtke zarađuju u inozemstvu barem onoliko koliko zarađuju strane tvrtke u Mađarskoj.
Iznoseći dugoročne ciljeve zemlje, rekao je da bi do 2030. Mađarska trebala postati jedna od pet zemalja najprihvatljivijih za život u Europskoj uniji. Dodao je da bi do istog razdoblja pad stanovništva trebao biti zaustavljen, dok bi ‘Karpatski’ bazen trebao kompletnu obnovu u fizičkom i ekonomskom smislu te da bi Mađarska do 2030. postigla punu energetsku neovisnost.
Unatoč tome, Orban je naglasio: “Svaka priča o ekonomskom uspjehu bit će beznačajna, ako vaša djeca i unuci nasljeđuju vaše tvrtke u svijetu u kojem više ne vrijedi živjeti” time se referirajući da “oni koji rade na Sjedinjenim Europskim Državama podupiru politiku migracija i Europe koja bi njome bila radikalno promijenjena”.
Rast Bruto Domaći Proizvoda Mađarske (2010.-2018.)
Source: tradingeconomics.com
Građevinski sektor…?😊
A što li grade? Ma ‘ajd. Zna se uloga tog sektora…
Jeli to onaj Orban kojeg svi pljuju zbog žice i migranata!
Pitanje: zanima me kakav bi rezultat bio u postavljenoj anketi tko ce okupirarati/aneksirati ove balkanske drzavice nastale raspadom jugoslavije u iducoj podjeli karata za 20godina:
1.madzarska
2.austrija
3.njemacka
4.italija
5. Vratiti ce se podjela iz 1907
6. Imigranti i z azije i afrike.
Sve te drzave imaju osvajački mentalitet, jaka gospodarstva i vojsku i natalitet, dok je potpuna suprotnost danasnje države exYu.
Bravo Orbane.Covjek se pokajo radi svoje komunisticke partije,i nastavijo vodit svoju zemlju u dobrom pravcu.Kod nas jos vladaju djeca partijasa,koji ne priznaju EK o zlu na ovim prostorima.Nacizam,fasizam i komunizam su jedno zlo.Tesko je to objasniti djeci koji su rodjeni sa zlatnom zlicom,koko smo prolazili mi sa drvenim.Nikad lopov nije prizno daje lopov,ni crni ili crveni fasista,reko da je fasista i ubijo.
Čemu služe prognoze rasta BDP-a od strane EK osim za isrpavljanje predhodne , stručnjaci ?
Pametnije vam je davati stvarne podatke za protekli period nego sa stalno sramotiti krivim procjenama