Nakon SAD-a i Norveška de facto izlazi iz Pariškog sporazuma

Norveška
6 komentara

Norveška planira povećati proizvodnju nafte i plina na Arktiku, čime ozbiljno ugrožava globalne napore u borbi protiv klimatskih promjena. U sljedećih 50 godina proizvodnja energenata u Barentsovom moru može uzrokovati emisiju od 12 gigatona ugljičnog dioksida, što je 1,5 puta više od emisije svih postojećih polja u zemlji, pozivajući se na izvješće tvrtke za istraživanje nafte Change International prenosi The Guardian.

U izvješću se naglašava kako je ova odluka protivna norveškoj politici napora u skladu s Pariškim sporazumom iz 2015. o smanjenju globalne emisije stakleničkih plinova.

Zabilježen je ”nesklad” između unutarnjih mjera u zemlji u borbi protiv klimatskih promjena i uloge najvećeg europskog proizvođača nafte i plina.

Prema izvješću, Norveška planira istražiti rekordan broj naftnih i plinskih polja u Barentsovom moru, njih čak 93.

Autori izvješća ne poriču da se Norveška zalaže za smanjenje globalne emisije i jedan dio svojih prihoda nafte koristi za razvoj obnovljivih tehnologija i borbu protiv krčenja šuma. No, ekolozi se pitaju može li ova skandinavska zemlja unaprijediti svoje gospodarstvo i bez emisije stakleničkih plinova, kao što čine manje razvijene zemlje?

Ovo je neobično i iracionalno ponašanje Norveške. Norveška ne može biti lider u borbi protiv klimatskih promjena i istovremeno povećavati proizvodnju nafte i plina. Aktualni planovi proizvodnje i istraživanja fosilnih goriva Norveške nisu u skladu s Pariškim sporazumom”, rekla je Hannah McKinnon, predstavnica tvrtke Change International .

Norveška vlada odbacuje tvrdnje ekologa i podsjeća prema uvjetima Pariškog sporazuma odgovornost snose zemlje potrošači, a ne proizvođači. Pokazatelji unutarnjeg korištenja fosilnih goriva u Norveškoj su niži nego u većini zemalja. Čak 97% električne energije se proizvodi iz obnovljivih izvora, a na emisije CO2 su nametnuti izuzetno visoki porezi, dok vladina politika aktivno podržava korištenje električnih vozila.

Dakle, prema ovom objašnjenju, Norveška planira proizvoditi maksimum nafte i plina kojim raspolaže, ali će proizvodnju izvoziti, ovi će se energenti koristiti ”negdje drugdje”, tako Norveška neće biti potrošač i formalno će poštovati Pariški sporazum, što je vrlo zanimljivo opravdanje.

”Naša vlada ulaže više u obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost od bilo koje druge. No, obnovljivi izvori energije još nisu dosegli razinu na kojoj možemo napustiti naftu i plin”, rekao je predstavnik norveškog Ministarstva nafte i energetike.

Norveški rezerve nafte i plina se procjenjuju među najvećima u svijetu, a kako postoji potreba za ugljikovodicima, za norveške vlasti je bolje da budu proizvedene u njihovoj zemlji.

Autori izvješća podsjećaju da prema količini izvoza fosilnih goriva Norveška, kao mala zemlja, zauzima sedmo mjesto kao najveći izvor zagađenja klime.

Ekolozi pozivaju norvešku vladu da potvrditi svoju predanost u borbi protiv klimatskih promjena i podsjećaju da je, prema nekoliko studija, odustajanje od fosilnih goriva najisplativiji način da se smanji emisija stakleničkih plinova.

Ne ulazeći u istinitost ovih istraživanja, zanimljivo je ponašanje norveških vlasti koje su de facto izašle iz Pariškog sporazuma, čime postaje druga zemlja koja je to učinila, odmah nakon Sjedinjenih Američkih Država.

Podsjetimo da je Pariškom klimatskom sporazumu, koji je potpisan od strane 194 zemlje u prosincu 2015. godine, cilj borba protiv globalnih klimatskih promjena. On ne znači apsolutno odustajanje od fosilnih goriva i ograničenja emisije ugljičnog dioksida. Međutim, sve strane u ugovoru su se složile da treba poduzeti mjere za smanjenje emisije stakleničkih plinova, tehnološku modernizaciju i prilagoditi se klimatskim promjenama.

Change InternationalKlimatski sporazumNaftaPariški sporazumPlinthe guardian
Pretplatiti se
Obavijesti o
6 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jupiter
7 godine prije

Iza dobre namere o planeti i klimi , krije se lobi koji kreditima finansira izgradnju
ekoloških postrojenja.U pitanju su ne stotine već na hiljade milijardi dolara.Takve kredite zbog ispunjavanja standarda , osiromašne države prisiljene su da uzimaju u suprotnom dobije se rok kada morate postrojenja da zaustavite.

otpisani
7 godine prije

Taj “sporazum” nema veze sa “klimatskim promjenama” niti sa “očuvanjem planeta”.
To su bogate industrijske zemlje koje su svoj napredak gradile upravo na “prljavim” energentima, navukle korumpirane lidere nerazvijenih zemalja da se odreknu ugljena i nafte i da koriste tehnologiju za proizvodnju energije upravo od tih bogatih zemalja.
To znači trajnu ovisnost i podčinjenost za sve siromašne zemlje, iako pod svojim nogama imaju i ugljena i nafte koji su višestruko jeftiniji, lako dostupni i učinkoviti.

Amerika i Norveška će kršiti “sporazum” ali to ostalim slabašnim zemljama ne daje pravo da se ponašaju isto – ipak su potpisale “sporazum” !

Goran
7 godine prije

hahahahah zakon

Filip
7 godine prije

A koja hajka u Norveškim medijima bila na Trumpa kad se povukao iz sporazuma ??

Zorule
7 godine prije

Izgleda da hokejska palica kojom IPCC mlati države i nacije po glavi postaje sve više cvrljiva. Osim Climagate 1 i 2 ima još zanimljivih članaka u zadnjih par mjeseci http://dailycaller.com/2017/07/05/exclusive-study-finds-temperature-adjustments-account-for-nearly-all-of-the-warming-in-climate-data/ I sad aktualni slučaj, sudski proces koji je pokrenuo jedan znanstvenik (Tim Ball) protiv Michael Mann-a , tvorca famozne palice koji uporno odbija da sudu preda podatke koje je koristio za kreiranje poznatog grafa globalne temperature zadnjih 1000 god. i kojeg koristi IPCC za referencu. I za kraj legendarna izjava predsjednika Bolivije, Evo Morales, Pariški sporazum je zelen koliko je i dolar zelen, i da je srž problema u samom kapitalizmu kao takvom. Ono što mene zabrinjava je da nitko od tih brojnih klimatskih i ekoloških agencija dok se zajebavaju sa CO2 ne vodi računa o teškim metalima, zagađenjima i općenito trovanju i akumuliranju otrova u okolišu i u nama. Upravo neke “ekološke” inicijative su i dovele do dodatnog povećanja… Čitaj više »

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI