Kao što smo u brojnim člancima izvijestili, blockchain tehnologija, na kojoj se temelje takozvane kriptovalute, može poputno izmijeniti monetarni sustav i sustave naplate na globalnoj razini.
Zabrinuta zbog razvoja kriptovaluta, poput Facebookove Libre i Bitcoina, Kina planira pokrenuti prvu suverenu digitalnu valutu na svijetu, što će joj pomoći u borbi protiv raznih ekonomskih problema
Istraživanje Banke za međunarodnu naplatu (BIS) iz 2019. otkrilo je kako je 70% svjetskih monetarnih vlasti istraživalo mogućnost pokretanja vlastitih verzija digitalne valute.
Mu Changchun, direktor Instituta Narodne banke Kine, specijaliziranog za istraživanje digitalnih valuta, rekao je u studenom da će elektronički juan distribuirati komercijalne banke i tvrtke za plaćanje putem interneta, poput Tencenta i Ant Financiala.
„Ova tehnologija osigurat će neviđene kapacitete kineskim monetarnim vlastima, koje će moći nadzirati protok troškova ostvarenih na internetu. Na ovaj će način će nadzorna tijela imati moćan alat, vrlo koristan u borbi protiv postojećih ekonomskih problema kao što su prijevara, utaja poreza i pranje novca“, rekao je Mu Changchun.
„Korištenje digitalnih valuta pomoći će da međubankarski ugovori i financijske transakcije budu učinkovitiji i sigurniji. Početak korištenja elektronskog juana na većem dijelu kineskog teritorija također bi mogao pridonijeti naporima Pekinga da naplati toksični dug koji se procjenjuje na 341 milijardu dolara“, dodao je Mu Changchun.
Ovaj priznati financijski stručnjak na globalnoj razini, koji se u Kinu vratio upravo sa zadaćom da pokrene kriptojuan, napomenuo je da Facebookovu Libru ne treba podcijeniti, jer će ona dugoročno uništiti kineski juan, ako se Kina ne ponaša u skladu s tim. Jasno je da je istinski vjernik u kriptovalutu svjestan globalne gužve u digitalnoj ekonomiji i utrke u ovom sektoru između SAD-a i Kine.
Uzimanjem nekoliko odgovora na kineskom Weibou, koji se odnose na sposobnosti Mu Changchuna, vidljivo je da se kineska blockchain i kriptozajednica raduju promjeni.
“Sve dok se vlada reformira, mi bi trebali biti optimisti prema toj vladi i Mu Changchunu”, rekao je jedan od komentatora.
„Nedavno mi je bilo drago što vidim da je Mu Changchun, zamjenik direktora Odjela za plaćanje i namirenje Središnje banke Kine, otvorio kurs digitalne valute i da se blockchain dodatno popularizirao i primijenio”, dodao je drugi.
China Blockchain javlja kako kriptojuan neće baš biti digitalna valuta, već više fiat valuta.
“Kontrola nad kretanjem kapitala dugo je bila stup kineske monetarne politike, a kriptovaluta je postala novi i učinkovit način za zaobilaženje ove kontrole”, napominju autori izvještaja, koji sugeriraju da privatne tvrtke digitaliziraju valutu koristeći popularne mobilne platne platforme poput WeChat Pay i Alipay i da je značajan postotak plaćanja koji određuju potrošačku ekonomiju prešao na te platforme.
Američki biznismen i programer John McAfee, govoreći o pokretanju digitalnog juana, tvrdi „kako da vlasti koje kontroliraju valutu također kontroliraju i ljude“, sugerirajući istovremeno „režimski korak vlasti u Pekingu s pokretanjem kruptojuana“.
Međutim, predsjednik Kineske financijske udruge i bivši upravitelj Narodne banke Kine, Zhou Xiaochuan, odgovorio je kako je valuta simbol državnog suvereniteta i da bi velike zemlje u tom pitanju trebale biti izuzetno obzirne. Prema Zhouu, Kina ima dva cilja u razvoju nacionalne digitalne valute. Prvi je u stvaranje platnog sredstva u domaćem maloprodajnom sustavu i dugi za prekogranična plaćanja.
Vlasnik najveće burze kriptovaluta Changpen Zhao uvjeren je da će kineska kriptovaluta pružiti povoljne uvjete za cjelokupno tržište kriptovaluta.
Svi članci o „blockhain“ tehnologiji i namjerama država i raznih aktera na globalnom tržištu da pokrenu svoje kriptovalute: Logično / Blockchain
“„Ova tehnologija osigurat će neviđene kapacitete kineskim monetarnim vlastima, koje će moći nadzirati protok troškova ostvarenih na internetu. Na ovaj će način će nadzorna tijela imati moćan alat, vrlo koristan u borbi protiv postojećih ekonomskih problema kao što su prijevara, utaja poreza i pranje novca“, rekao je Mu Changchun.”
Zar nije decentralizacija novčanih tokova osnovna prednost kriptovaluta? Zar nisam od prvih nagoveštaja izdavanja kriptovaluta od strane neke države pričao da je to borba protiv ostalih a ne priznanje tehnologiji kako su pobornici kriptovaluta likovali? Kakva prednost za običnog korisnika će biti što platnom karticom nije moglo da se postigne?
Savetujem pobornicima kriptovaluta da razmisle o vrlo verovatnoj varijanti – da država ukine sve oblike plaćanja osim svoje kriptovalute. Koju, naravno, apsolutno kontroliše – znatno bolje nego papirni novac.
Nešto tu ne štima! Kina lansira svoj “kriptojuan” Zašto bi oni to radili, kad im je dosad tako sjajno išlo! Tobože su već pokopali petrodolar i Amerika će svaki čas pasti na koljena pred njima i kapitulirati. Znači po nekima, Kinezi su već postali vojno i gospodarski superiorni Americi, ali još je održavaju u životu zato što im je potrebna kao trg za njihove jeftine artikle koji se većinom mogu ubrojiti u kategoriju” za jednokratnu upotrebu”! Ali kako rekoh tu mi nešto ne štima, jer se takvo stanje stvari održava i prolongira već dugi niz godina i ameri su vrlo žilavi kako izgleda i nikako da ispuste dušu, pa ih Kina dodatno hoće zadaviti s nekom svojom kriptovalutom. Ali kao izgleda tu vrijedi ona stara poslovica; Psi laju a Ford karavan vozi dalje!
A zato Vucic trenira Kineski !
Sprema se na put u Kinu pa dnevnik pocinje njegovim govorom na kineskom u sred Beograda pred srpskim novinarima. Baca na masi definitivno
“… tvrdi „kako da vlasti koje kontroliraju valutu također kontroliraju i ljude“, sugerirajući istovremeno „režimski korak vlasti u Pekingu s pokretanjem kruptojuana“…” Strucnjak u p.m. Nadobudni Amerikanac. Dakle Facebook kriptovaluta “nece biti kontrolirana” – jelte – jer vlasnik FB (inace cionist) dolazi iz “demokratske US&A?!?!?! .. Sa druge strane evo opet mi izgleda totalno suludo – da svako hoce startovati “kriptovalutu” sa “block-chain” tehnologijom! Block-chain je izgleda neka bas popularna rijec? Medjutim – ima li neko da moze to detaljnije objasniti? Sta se desi kad nema struje, kad padne sistem, kad se fromarira disk…? Sta stoji iz te block-chain kriptovalute? .. Koliko sam do sad mogao upratiti – ne stoji – NISTA osim “povjerenja”… (Sto sumadinac rece – a kad je mene karta posla 🙂 ) Uz sve to – pokusajmo samo zamisliti – koliko privatnika, sportskih organizacija, penzion-fondova, grabljivih fondova, banaka, … pa i drzava namjerava startovati VLASTITU “kriptovalutu”???… Čitaj više »
Cash je sloboda. Sve drugo je sr*nje!
Ne citam komentare dok Moreno ne objasni
I opet ja o tome da se “babi snilo što joj je milo”. Kripto valute, osim internet zanesenjaka, zagovaraju banke i središnje države. To je ostvarenje tisućljetnog sna-totalna kontrola novca. A kako je to utopija koju nitko do sada nije ostvario, niti joj se približio, tako će i ostati to, utopija. Prvo, bilo kakav digitalni novac podložan je neovlaštenoj manipulaciji daleko lakše nego fizički. Tisuće balavaca željnih lake zarade čekaju taj trenutak da mogu iskoristivši svoje znanje i ostvariti snove. A drugo i najvažnije je da čak i da netko uspije nametnutu digitalni novac kriminal će naći neki svoj novac. Jer ne može se očekivati da će armija mafijaša, švercera, trgovaca svim i svačim što je van zakona samo tako prijeći u zonu zakonitog poslovanja. Trgovanje nekim oblikom digitalnog novca će definitivno postojati, postoji i sada, ali to ne znači da će klasični novac nestati. Ako i nestane nekim dekretom… Čitaj više »
Ova nova kineska valuta ce najverovatnije koristiti protokol vec postujece valute koja se vec danas koristi za medjubankarske naplate a to je XRP ili kako ga zovu Ripple.
Swift protokol je zastareo sustav kojem treba 3 dana da novac stigne iz Europe do Kine a trosak je od prilike 30 dolara. Sa xrp je transakcija obavljena u sekundi a trosak je od prilike 1-3 dolara (ovisi o poslani sumi). Pa sad vi razmislite ko blokira blockchain tehnologiju.
Vidi se tko je stvorio Kinu, isti onaj koji je sa papirnim novcem pokorio svijet a sada binarnim kodom utamničuje zemljane u borg-matrix.
Max Keiser tvrdi da će kina krenuti s svojim kriptojuanom , ali dodaje da će isti biti podrzan s 20.000 tona zlata.. Dakle zlatni kriptojuan… Ako kinezi zaista to i urade to će biti prekretnica svjetske ekonomije ,globalni potres…
Ako kinezi izdaju fiat kriptojuan po.seri ga odmah i kako kaze subaru onda je jasno čiju igru igraju…
Uzimanjem nekoliko odgovora na kineskom Weibou, koji se odnose na sposobnosti Mu Changchuna, vidljivo je da se kineska blockchain i kriptozajednica raduju promjeni.
KRASAN vam je ovaj google prijevod. Pismenost vam nikad nije bila jaca strana na Logicno.
Nedavno mi je bilo drago što vidim da je Mu Changchun….sjedni jedan i uci se pisat a ne samo kopirat sa googla
Kada je Maria Teresia uvela papirnati novac,bio je to početak neviđene pljačke u povijesti…kriptovalute će donijeti smrt i ono malo poštenja što je još preostalo među ljudskim bićima.
PAX ROMANA,
Blockchain je također jedna vrsta baze, kao i svaka druga, samo su upisi stalni i provjerljivi, a ta provjerljivost je decentralizirana.
Kako si samo uspio vezati “nadmirivanje čvorišta” i kriptovalute? Sutra toga nadmirivanja vjerojatno neće biti, ali će kriptovalute ostati.
Kriptovalute još zakonski nisu regulirane u većini zemalja. Zakonski su regulirali načini njihove emisije i prihoda. ICO je slobodan, ali STO je strogo kontroliran proces sličan IPO. Upravo je Rimac dobio po prstima jer je u Njemačkoj nudio STO, što nije smio.