Nedostatak malih zlatnih poluga uslijed potražnje za „posljednjom valutom“ koju je pokrenula pandemija COVID-19

Zlatne Poluge
29 komentara

Neizvjesnost i nestabilnost izazvana pandemijom koronavirusa koji trenutno utiču na sve slojeve života doveli su do porasta potražnje za fizičkim zlatom kao „posljednjom valutom“, pri čemu je plemeniti metal na istorijskom vrhuncu.

Prodavci zlata teško snabdijevaju kupce malim zlatnim polugama i kovanicama, posebno popularnim među investitorima u maloprodaji, usred drastičnog nedostatka nastalog zbog sve veće potražnje.

Očajnički kontaktirajući klijente u potrazi za onima koji žele da prodaju svoje zlatne poluge i kovanice, neki dileri nude pretjerane premije i do 10-15 procenata po cijeni na licu mjesta, dok su drugi samo odustali usred dramatične potražnje s jedne strane i poremećaja izazvanog pandemijom COVID-19 s druge strane. „Ljudi žele da kupuju, a ne da prodaju zlato“, kaže Mark O’Birne, osnivač GoldCore, diler sa sjedištem u Dublinu.

Diler dodaje:

„Imamo listu čekanja kupaca i poslali smo e-poštu našim klijentima koji su vidjeli ko želi da proda svoje zlato. U ovom trenutku otprilike postoji samo jedan ili dva prodavca na svakih 99 kupaca. ”

Oni željni kupovine zlatnih poluga spremni su da plate znatno više od cijene za uncu, navedene na finansijskim tržištima.

Jedan od faktora koji utiče na dramatičnu nestašicu je veličina proizvoda, jer stručnjaci objašnjavaju da, velike poluge od 400 unci banke i investitori lako mogu dobiti na velikim tržištima,ali obična osoba koja želi da uloži u fizičko zlato teško da bi bila spremna da izdvoji 600.000 dolara za polugu. Praktično rješenje za pojedince vođene zabrinjavajućom globalnom situacijom je da ulažu u kilobar, težak oko 32 unce, poluge i kovanice od 1 uncu ili nešto manje.

Upravo te predmete postaje sve teže nabaviti.

Drugi razlog nedostatka su izazovi u snabdijevanju, budući da se globalno putovanje praktično zaustavilo zbog karantena i drugih protokola za slučaj vanredne situacije koji postoje u toku pandemije. Rad nekih rafinerija i kovnica zaustavljen je takođe zbog lokalnih karantena.

Markus Krall, izvršni direktor njemačkog trgovca plemenitim metalima Degussa, rekao je da nikada nije bila tako visoka premija, jer je prosječna cijena proizvoda u prodavnicama trenutno između 10 -15 posto u odnosu na cijene na licu mjesta. Rastuća potražnja, rekao je Krall, takođe je bez presedana.

Nisu svi proizvodi postizali jednako povišene premije, jer su se zlatni kilobari proizvođača Argor-Heraeus SA, velike švajcarske rafinerije, koji su prošle nedelje bili prisiljeni da obustave rad zbog pandemije COVID-19, prodavali za preko 6 procenata iznad cijene na licu mjesta, rekao je analitičar Ronan Manly.

„Primijetili smo neviđenu situaciju u kojoj ogromna potražnja kupaca i nepovezivanje između fizičkih cijena i cijena na licu mjesta povećavaju premije za kupovinu“, rekao je.

Cijene na licu mjesta u Londonu ili Njujorku “potpuno su odvojene od stvarnosti na terenu”, izjavio je za Bloomberg Manly, analitičar iz singapurskog trgovca BullionStar.

Prethodno, bilješka Goldman Sachsa od 23. marta sugeriše da je došlo vrijeme za kupovinu zlata.

“Počinje da se pojavljuje sličan obrazac jer su se cijene zlata stabilizovale tokom protekle nedelje i ojačale danas kad su Federalne rezerve uvele nove olakšice za ubrizgavanje likvidnosti,” rekao je analitičar Goldman Sachs na čelu sa Jeffrey Currie, nakon što su Federalne rezerve najavile bez presedana akcije u ponedeljak za jačanje ekonomije usred pandemije koronavirusa. Nepoznate mjere uključuju neograničenu kupovinu obveznica i olakšice za pomoć preduzećima i radnicima.

“I kratkoročni i dugoročni izgledi za zlato izgledaju daleko konstruktivnije, a mi smo sve više sigurni u naš 12-mjesečni cilj od 1800 USD / toz”, rekao je Goldman Sachs.

Iako su cijene zlata pokazale efekat vrtoglavih promjena, pošto je pandemija koronavirusa širom svijeta uzdrmala tržišta, u cjelini plemeniti metal neprestano dobija na vrijednosti sa 7,73 procenata u posljednja tri mjeseca i dostižući gotovo 1.700 USD po unci u jednom trenutku u martu.

COVID-19Koronaviruszlatne poluge
Pretplatiti se
Obavijesti o
29 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
sjdfngiusengnaeurgaigrawgfrawrgf
4 godine prije

Rekao sam ja nekima da kupuju valcambi čokoloadice i ostale polugice i prije ovoga. Alene kako sad Goldmaher savjetuje kupovinu zlata a kad si ti govorio da je zlato valuta smijali se.

Dejan
4 godine prije

E a ja sam prodao svo zlato koje sam imao još pre 20 god. Što ga nisam čuvao za ova zlatna vremena…

Koba
4 godine prije

Obično prepucavanje, odnosno preprodavanje magle u svrhu izvlačenja novca od naivnih. Tko misli da će u slučaju pada monetarnog sustava zlato imati neku vrijednos više je no naivan. Zlato vrijedi tek toliko koliko je netko spreman iskeširati za njega. Za vrijeme bez keša mnogo profitabilnije bi bilo ulagati u druge metale. Npr. mjed, olovo i bakar, odnosno njihovu kombinaciju.

Lucija
4 godine prije

Moreno i Alene
‘Ajde lijepo priznajte da vi stojite iza ovoga…😃😄
a ne da analitičari po svijetu razmišljaju…

Bosanac
4 godine prije

Da nece ‘oni ‘naki (Anunaki) doc po reket…pa odose dalje na neku drugu planetu? 🙂
P.S. gledam video od Let 3 – Ero s onog svijeta …..odlican video

Zax
4 godine prije

Ako uzmemo da je cijena zlata fiksna mozemo reci da novac gubi vrijednost. Po ovome sto gledam rekao bih da bankari nemaju nikakav plan spasavanja sustava. Sustav se raspao. Sad p itod krinkom virusa grabi tko sta moze i bjezi.

mislim
4 godine prije

ma treba ulagati u sjemenski krumpir.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI