Izrael se oslanja na domaće i strane ulagače, koji ubrizgavaju novac u njihovu visokotehnološku industriju i startupove. No, prošle je godine osnovano samo 520 tvrtki, u usporedbi s 850 u 2019., što je navelo Izraelsko tijelo za inovacije na osmišljavanje inovacija s inicijativama za preokret tog zabrinjavajućeg trenda.
Poznat po svojoj visokotehnološkoj industriji i inovacijama, Izrael je odavno označen kao start-up država, no nedavno izvješće Izraelskog tijela za inovacije, neovisne agencije koja se financira iz javnog proračuna, sugerira da bi to mogao biti kraj ove ideje.
Prema službenim nalazima, 2020. godine uspostavljeno je samo 520 novih startupova, u usporedbi s 1.400 i 850 koliko ih je osnovano u 2014., odnosno 2019. Uz to, Izrael je također zabilježio pad broja krugova financiranja u startup fazama začetka i prosječnog ulaganja u te tvrtke.
Razlozi za opadanje
Sagi Dagan, voditelj odjela za rast i strategije u Izraelskom uredu za inovacije, ovo svodi na “globalne trendove” koji su utjecali na svjetska tržišta.
Ali to nije jedini razlog. Tijekom posljednjih nekoliko godina povećala se prosječna plaća u visokotehnološkom sektoru, dajući poticaj mnogim Izraelcima da nastave raditi kao zaposlenici, umjesto da svoju sreću okušaju u poduzetništvu.
Visoke plaće u dobro etabliranim tvrtkama također su razlog zašto novi startupi nisu uspjeli privući zaposlenike. Niti su se mogli natjecati s teškašima što se tiče privlačenja investicija.
Ipak, situacija nije toliko sumorna, smatra Dagan.
“Iako je tvrtkama u ranoj fazi bilo teško prikupiti novac, [sveukupno] godinu smo završili s dvoznamenkastom vrijednosti, najvišom na svijetu. Čak su i u SAD-u rezultati bili niži i iznosili su jednoznamenkasti broj”.
Daganove tvrdnje potkrijepljene su brojevima. Unatoč izbijanju pandemije koronavirusa, izraelska su poduzeća prikupila ukupno 11,5 milijardi dolara u 2020. godini, četiri puta više nego prije deset godina. Cyber i fintech bili su sektori koji su izvukli većinu novca, iako su se značajni iznosi ulili i u digitalno zdravlje i pametnu mobilnost.
Nekoliko je čimbenika pridonijelo tom uspjehu. Djelomično je to bilo moguće zbog sporazuma o normalizaciji potpisanih između Izraela, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina koji su otvorili nekoliko novih vidika za židovsku državu.
Djelomično je to bilo zbog fleksibilnosti izraelskih tvrtki i njihove sposobnosti prilagodbe promjenjivoj stvarnosti.
“Ako pogledamo zadnjih 12 mjeseci, izuzetno smo zadovoljni rezultatima. Ali kada pogledamo sljedeće desetljeće, razumijemo ako želimo vidjeti plodove 2030. godine, moramo početi investirati odmah”.
Potrebna pomoć od države
Ključ je, međutim, u tome što su tijekom godina većina ulaganja u izraelski sektor visoke tehnologije dolazila od privatnih investitora, uz malu pomoć države. U drugim zemljama, poput SAD-a ili Južne Koreje, državna ulaganja iznose 0,6 do 1 % nacionalnog BDP-a, ali u Izraelu 0,5 posto, a taj bi se broj mogao s vremenom još više smanjiti.
Da bi promijenio taj zabrinjavajući trend, Uprava za inovacije počela je koristiti nove alate za privlačenje državnih sredstava za izraelske inovacije. Tijelo je izradilo program usmjeren na poticanje Ministarstva financija, tržišta kapitala i drugih tijela da preuzmu aktivniju ulogu u izraelskim startupovima. Također je pomogao institucionalnim investicijskim subjektima da uspostave odjele za tehnološka istraživanja i razviju visokotehnološke investicijske vještine.
“To nije samo davanje novca startupovima. To ne funkcionira tako. Izrael mora ulagati u tehnologiju i poduzetničku infrastrukturu. Treba stvoriti propise koji će se povezati između različitih organizacija i mora uspostaviti poslovno okruženje koje će omogućiti više aktivnosti i inovacija”, rekao je Dagan.
Za sada Izrael nije ondje? I dok državno financiranje ostaje relativno nisko, židovska država radije privlači kapital od domaćih i stranih ulagača.
I ovdje su izraelske vlasti pokrenule brojne inicijative za poticanje većeg novčanog toka, ali Dagan kaže da bi Izrael trebao biti donekle zabrinut zbog budućnosti koja bi mogla biti nacija 2030. i 2040. godine.
“Kad vidimo sve velike promjene u svijetu, moramo vidjeti kako ostajemo konkurentni, kako donosimo vrijednost i kako ostajemo okretni i inovativni. Privatni sektor ne može uvijek pomoći u tom pogledu i trebat će nam država kako bi nam pomogla.”
Što da mi kažemo za našu zemlju krkana i protivnika svega naprednog.
Bit će još gore.
https://100percentfedup.com/stricken-from-wikipedia-dr-malones-concern-of-the-mrna-vaccine-he-invented-gets-his-name-removed-from-the-leftist-disinformation-site/
Izgleda da je korona ipak poremetila stabilan dotok šekela iz SAD i europskih “odšteta za holokaust” pa im pomalo štekaju državne potpore.