Nizozemski zastupnici dižu uzbunu zbog porasta uvoza ruskog plina

Ruski plin cijene rastu
14 komentara

Najnoviji podaci pokazuju da su isporuke plina u EU u prvoj polovici godine porasle za gotovo četvrtinu

Članovi nizozemskog parlamenta obratili su se ministru vanjskih poslova kako bi izrazili zabrinutost zbog sve veće ovisnosti EU-a o ruskom plinu.

U pismu podnesenom ranije ovog tjedna, zastupnici su sugerirali da je prirodni plin iz ruskog plinovoda jeftiniji od ukapljenog prirodnog plina koji u EU isporučuju SAD i drugi, dodajući da to koči napredak prema stabilnim ulaganjima u održivije mogućnosti i infrastrukturu za alternative ruskom plinu.

Prije eskalacije sukoba u Ukrajini, godišnje isporuke Rusije u EU iznosile su oko 155 milijardi kubičnih metara (bcm), prvenstveno putem cjevovoda.

Gazprom, nekoć glavni dobavljač plina u EU, dramatično je smanjio svoj izvoz u blok 2022., nakon sabotaže plinovoda Sjeverni tok. Plinovod Sjeverni tok 1, koji prolazi ispod Baltičkog mora i prenosi prirodni plin iz Rusije u EU, zajedno s novoizgrađenim Sjevernim tokom 2, puknuli su podvodnim eksplozijama u rujnu 2022., što ih je učinilo neoperativnim.

Sankcije vezane uz Ukrajinu koje je Bruxelles uveo protiv Rusije do sada nisu bile usmjerene na opskrbu plinom iz plinovoda, ali mnoge članice, uključujući Poljsku, Bugarsku, Finsku, Nizozemsku i Dansku, dobrovoljno su zaustavile svoj uvoz. Međutim, nekoliko zemalja EU-a, uključujući Austriju, Slovačku, Češku Republiku i Italiju, još uvijek uvozi ruski plin iz plinovoda.

Moskva je preusmjerila većinu izvoza plina prema istoku, oštro povećavši prodaju Kini koja je povećala kupnju plina iz Rusije putem plinovoda Power of Siberia na 22,7 milijardi kubnih metara, u usporedbi s 15,4 milijardi kubnih metara u 2022. godini.

Preostali tranzit ruskog plina preko Ukrajine i Turske trenutno iznosi oko 15 bmc godišnje.

Petogodišnji ugovor između Gazproma i ukrajinskog operatera istječe krajem 2024. EU planira potpuno ukinuti uvoz energije iz te zemlje do 2027.

Prošli je tjedan Reuters izvijestio, pozivajući se na podatke Foruma zemalja izvoznica plina, da je ruski izvoz plina iz plinovoda u zemlje EU-a porastao 24% u prvoj polovici godine u odnosu na isto razdoblje 2023. Ranije ovog mjeseca, agencija je izjavila da su zalihe u lipnju skočio za gotovo 23% u odnosu na godinu ranije.

NizozemskaPlinrusija
Pretplatiti se
Obavijesti o
14 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Biti-ili-ne-biti
5 mjeseci prije

Znači, žale se što će se svi jeftinije grijati?
Po njima je bolje daleko skuplje grijanje?

RoPe
5 mjeseci prije

Zanimljivo, najprije su ogranucili cijenu energenta, a sad se zale sto je energent jeftiniji

Gad
5 mjeseci prije

Kakva poremećena ekipa, strašno.

Гавран
5 mjeseci prije

Nemačka i SAD protiv poreza za superbogate.#
Jača levičarski pokret.
SLOBODA ZA ROTŠILDE!

Max
5 mjeseci prije

Čiji bi oni plin analni.

Mučki Provokator
5 mjeseci prije

U 2. svjetskom su imali najvise domacih nacista nakon njemacke i masovno su slali zidove u plinske komore. Nakon rata su ucili djecu u skolama da su se ruje borile jer su imale uperenu staljinovu pusku u ledja. I dalje su najveci rusofobi i zagovaraci sankcija, naoruzavanja i obucavanja ukrasa i bacanja RF na koljena. Pokraj toga imaju ogromna ulaganja i interse u toj ruskoj krajini. Izreka im je “novac ne smrdi”.

onaj najglu...Dalton
5 mjeseci prije

Punice, da je Rusija u petom misecu prvi put u dvi godine pretekla Ameriku u isporukama plina Europi…. Piše Financial Times.
Iruda ti! A skupina proukrajinskih jedriličara ništa…

Darko
5 mjeseci prije

A koji kurac to brine Nizozemce, pizda im materina treba ih kazniti zbog miniranja podvodnog plinovoda i ne dozvoliti im da više laju?

Zoran
5 mjeseci prije

Nisu li kod njih pobijedili antiglobalisti? Pitam za druga🤷🏼‍♂️

Zlovenac
5 mjeseci prije

Postoje budale, drugi su plačeni. Ursula ima da pjeva kako amerkanci pišu note, da ne iscuri koliko je bitkojnova palo od Pfizera.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI