Cijene plina i struje u Evropi porasle su dok je tržišta zahvatila panika zbog ruskih zaliha, a političari su upozorili građane da se pripreme za tešku zimu koja je pred nama.
Referentni gas je postavljen na rekordno visok nivo, dok je njemačka energija po prvi put porasla na iznad 700 eura (696 dolara) po megavat-satu. Rusija je saopštila da će zaustaviti svoj ključni gasovod Sjeverni tok na tri dana popravke 31. avgusta, ponovo izražavajući zabrinutost da se neće vratiti nakon radova. Evropa je već sedmicama u vezi sa isporukama preko te veze, a protok se nastavlja tek na vrlo niskim nivoima nakon što je prošlog mjeseca zatvoren zbog radova.
“Katastrofa je već tu”, rekao je Thierry Bros, profesor međunarodne energetike na Sciences Po u Parizu. “Mislim da je glavno pitanje kada će se lideri EU probuditi.”
U jednom od najstrašnijih upozorenja do sada, belgijski premijer Alexander De Croo rekao je da bi se Evropa mogla suočiti s do 10 teških zima. To bi stavilo stalni stres na velike ekonomije i ostavilo hiljade domaćinstava da se bore da plate svoje račune. Zabrinutost za ekonomiju gurnula je euro valutu na najniži nivo u dvije decenije u ponedjeljak, dok je inflacija najviša u posljednjih nekoliko godina.
Evropa se nalazi u neizvjesnoj situaciji sa zvaničnim početkom zimske sezone grijanja za nešto više od mjesec dana. Nacije žure da popune skladišta, ali su i dalje u velikoj mjeri zavisne od ruskog gasa i svako dalje smanjenje bi moglo da postane stvarnost.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio je ljude na potencijalne teškoće u narednim mjesecima i zamolio ih da “prihvate da plate cijenu za našu slobodu i naše vrijednosti”, rekao je u govoru u petak u znak sjećanja na oslobođenje grada na jugu Francuske u svjetskom ratu II.
Okolnosti u Njemačkoj su posebno hitne: ovisnost zemlje o ruskom plinu čini je ranjivom dok očajnički traži alternativne zalihe. Država razmišlja o ponovnom pokretanju elektrana na ugalj i mogla bi produžiti vijek trajanja preostalih nuklearnih elektrana, istovremeno pozivajući na očuvanje plina. Industrije u najvećoj evropskoj ekonomiji već su pod velikim udarom.
„Budući da je elektrana Evrope, kombinacija industrijske izloženosti, udružene sa energetski intenzivnim industrijama, znači da bi Njemačku mogla biti značajan udarac kako se kriza nastavlja,“ rekao je Martin Devenish, bivši izvršni direktor Goldman Sachs Group Inc. radi za S-RM Intelligence & Risk Consulting Ltd. „Tržišta valuta već imaju priličnu količinu rizika u Evropi, a to je djelimično povezano sa energijom“.
Ako se energetska kriza pogorša, recesija je vjerovatno sljedeće zime, rekao je šef Bundesbanke Joachim Nagel tokom vikenda. Moglo bi doći do daljnjih rezova u isporuci plina, rekao je njemački ministar ekonomije Robert Habeck, koji je ponovio poziv na uštedu energije. „Pred nama je veoma kritična zima“, rekao je on za javni servis ZDF u Montrealu, tokom posjete Kanadi s kancelarom Olafom Šolcom. “Moramo očekivati da Putin dodatno smanji gas.”
Gazprom je u petak saopštio da su potrebni radovi na jedinoj turbini koja može da pumpa gas u Sjeverni tok. Naftovod već nedeljama radi sa samo 20% kapaciteta, a evropski političari insistiraju da su ivičnjaci politički motivisani. Ruski Gazprom PJSC rekao je da će se obim vratiti na taj nivo nakon posljednjeg gašenja.
“Tržište bi moglo zanemariti komentare Gazproma i početi razmatrati da li se naftovod možda neće vratiti u funkciju ili u najmanju ruku može biti odložen iz bilo kojeg razloga”, rekao je Biraj Borkhataria, analitičar RBC Capital Markets.
Prices Surge
Holandski predmjesečni ugovor, europski standard, porastao je 13% na 276,75 eura po megavat-satu. Cijene su oko 15 puta veće od prosjeka za ovo doba godine. Britanski ekvivalent porastao je za 14%.
Referentna njemačka snaga za godinu unaprijed porasla je 14% nakon što je ranije dostigla rekordnih 710 eura po megavat-satu, dok je francuski ugovor zaključen 10% više na 801 euro. Ugovori na ugalj su takođe dostigli neviđene nivoe.
Zategnutost tržišta električne energije u kratkoročnom periodu pogoršava se dostupnošću nuklearnog reaktora u Francuskoj na najnižoj razini u posljednjih nekoliko godina.
Nemački lideri su tokom vikenda rekli da bi se zemlja mogla boriti da zamijeni sve manje zalihe gasa iz Rusije. Vlada ima za cilj smanjenje potrošnje od 20%. Iako je ova zemlja jedna od najteže pogođenih rezovima Moskve u ekonomiji zbog dovođenja recesije, energetska kriza je odjeknula kontinentom.
„Evropa se sada suočava sa paralelnom krizom gasa i električne energije“, navodi Timera Energy u izvještaju. “Nestalo nam je pridjeva da opišemo tempo ovog skoka cijena.”
Autori: Vanessa Dezem, Anna Shiryaevskaya
Bolesna je ispolitizirana fokusiranost kompletne zapadne klike na Nord Stream 1. Kao da je to jedan jedini plinovod koji postoji na svijetu. Zato kažem – ispolitiziranost koja nije mimoišla niti ovaj članak. Postoje 4 plinovoda koji trenutno nisu u funkciji a koji bi nadomjestili bilo kakav gubitak protoka u NS1: Nord Stream 2 (ne funkcionira iz političkih razloga), Yamal (Poljaci nisu htjeli plaćati plin), te 2 plinovoda kroz Ukrajinu (Souhranovka i još jedan, ne sjećam mu se imena) koje je Zelenski ugasio bez da je Europa trepnula ili ikada mu to spočitala. Trenutno još funkcionira Suzdha kao i Turk Stream – plin teče punim kapacitetom – kako njih nikada ne spomenu, možda zato jer se ne uklapa u njihovu bajku o Putinovom zatvaranju ventila? Otvori brate, imaš što. Ako nećeš NS2, onda natjeraj Poljake. Ako nećeš i njih – a onda tjeraj Zelenskog da otvori dva, reci da inače nema… Čitaj više »
Eto i Logično se pridružuje mainstreamu. Ponavljam, Njemačka isključuje 3 nuklearke do kraja godine, po odluci Merkelice. Tako da je sve to prevara i lihvarenje.
Njemacka ovaj problem moze rijesiti time da otvori drugi tok koji je izgraden prosle godine,Problem su ZELENI KOJI SU NA VLASTIA NEMAJU POJMA O EKONOMIJI: Ministar ekonomije iz zelene stranke STUDIRAO JE FILOZOFIJU ;A O EKONOMIJI NEMA POJMA Otkazao je Putinu plin a Njemacka je bila ovisna o Ruskom plinu 60 posto Sada hoda po Kanadi i Arapskim zemljama i trazi ukapljeni plin koji je 10 puta skuplji a Njemacka industrija treba Ruski cisti plin koji je bio jeftin Amerika hoce da prodaje svoj ukapljeni plin VRLO SKUPO, I ONI NECE DA NJEMACKA OTVORI DRUGI TOK:Ti ZELENI DOLAZE IZ AKADEMIJE KLAUSA SCHWABA I SOROSA PA NJIMA PSSE DA SVE ZIVO UNISTE RADI VELIKOG RESETA KLAUSA SCHWABA -NISTA NECES IMATI ALI CES BITI SRETAN.;To su recenice Klausa Schwaba u njegovoj knjizi NOVI RESET
Očekivani udar.
Dok se evropljani koprcaju za to vrijeme azija sa svojim super radišnim stanovništvom na valovima super jeftine energije za par godina ih izbacuje iz igre..
Ovo je dubljak iz kojeg se neće izvući ..End game …
To be or not to be, za EU pitanje je SAD ……posle je..a, nema gasa….. Ne igraj šah protiv rusa ako ne vidiš dalje od nosa …ne slušaj šaptače sa strane… da ti i ga ne uvale… Ne grizi ruke koje te greju i hrane ……posle je..a, nema ni gasa ni žita….. Samo kita! Prevrni, okreni…..šah mat… …….. na kraju Putin velemajstor, svjetska klasa… Dok ameri kolo vode europi nema spasa…. ….. ukrima šalju dronove koji se ubijaju sami ……europa samoubistvo pravi… Kinezi trljaju ruke, pletu džempere i duge gaće ……poslije je…a nema kajanja…. EU ne zna šta će. Stisni zube junačino, izdrži, samo još malo Lako je nama ostali smo brez gasa……pa šta? Austrija je ostala brez Kurza. Rusija već pada na koljena, samo što nije… Povuci, potegni, zube stegni Rusi imaju hrane i municije samo još za tri dana Elenski već pije kavu usred Moskve pun morala Ruska… Čitaj više »
A u Rusiji MWh je oko 25$.
Sve ide svojim tokom.
Gledam sve ovo i poćinjem misliti da Putin, odnosno Rusija namjerno zavlači rat u Ukrajini i ne kreće u odlučnije napade nego čeka dolazak jeseni i zime kada će EUnuhija suočena sa nedostatkom i skupoćom energenata a posredno i svega drugog, biti potpuno bačena na koljena i trajno oslabljena i destabilizirana. Istovremeno i SAD također trpe posljedice iako ni izbliza u tom obimu kao EUnuhija pa će i one biti bitno oslabljene. A s obzirom na to kakve ridikulozne karikature vode te propadajuće tvorevine nema ni najmanje izgleda da se one od toga oporave. Rusija je s druge strane znatno spremnija i otpornija na udarce koje će ta umjetno izazvana “kriza” izazvati i spremna ih je podnijeti jer zna da će posljedice po nju biti znantno slabije i blaže nego za njihove zapadne protivnike. U cijeloj toj igri nadmetanja Rusije (i Kine) protiv Zapada, Ukrajina je svedena na ulogu lopte… Čitaj više »
Dakle…pročitam članak.
Znate što bi se dogodilo da je netko ovakve stvari izjavljivao prije 40 ili 50 godina?
Letio bi. Možda i kroz prozor.
Ti ne vidiš rješenje? Pa daj OSTAVKU.
Nevjerojatno.
Prvo sankcije Rusiji a onda kukate šta ste očekivali jebala vas Ukraina
ljuba jurčić, bivši neki ministar kaže da kiselimo kupus i cepamo drva.
eto.
za šta služi fakultet.
Za to vrijeme žena židovskog komičara i glumca Olena Zelenska izjavi sljedeće za BBC na pitanje kakvu poruku ima za Britance koji se suočavaju s ogromnim računima za energiju(danas će se emitirati emisija) – kopiram danas objavljeni tekst iz Jutarnjeg lista, naslov je “Olena Zelenska: ‘Dok Britanci broje svoje novčiće na računu ili u džepu, mi brojimo žrtve”
Citat:
“Razumijem da je situacija vrlo teška. Ali dopustite mi da podsjetim da je u vrijeme pandemije covida-19, a ona još uvijek traje, također došlo do poskupljenja i Ukrajina je također bila pogođena. Cijene rastu i u Ukrajini. Ali uz to još i naši ljudi ginu. Dakle, kad počnete brojati novčiće na svom bankovnom računu ili u svome džepu, mi činimo isto i još brojimo svoje žrtve”