Njemački kemijski gigant BASF gradi u Kini kompleks vrijedan 10 milijardi dolara dok Peking pokušava namamiti strane investitore

basf
15 komentara

Dok se Kina bori da okonča carinski rat sa SAD-om, Peking i dalje pokušava namamiti izravna strana ulaganja u tu zemlju, uz smanjenu regulaciju. Kineska vlada je u studenom iznijela 20 politika za stvaranje poslovnog okruženja pogodnijeg za prijateljske strane tvrtke.

Njemački industrijski div BASF počeo je graditi prvi kineski kemijski kompleks, koji je u potpunosti u stranom vlasništvu, u provinciji Guangdong na jugu zemlje. Integrirani projekt, za koji je okvirni sporazum potpisan u siječnju, vrijedan je 10 milijardi dolara. Novi kompleks, kada bude spreman, bit će treći tvrtkin kompleks po veličini nakon tvornice tvrtke u Ludwigshafenu (Njemačka) i Antwerpenu (Belgija).

Asortiman nove tvornice uključivat će inženjersku plastiku, termoplastični poliuretan (TPU) i petrokemijsku robu za nekoliko industrija.

Iako se planira kako će se radovi dovršiti do 2030. godine, prva faza bit će pokrenuta za dvije godine i očekuje se da će proizvoditi 60.000 tona godišnje.

“(Projekt) će stvoriti čvrste temelje za industrijski klaster svjetske klase u Zhanjiangu i uspostaviti jače poslovne veze između Južne Kine i drugih azijskih zemalja”, rekao je regionalni dužnosnik BASF-a, Stephan Kothrade, citiran u izjavi.

Lov na strana ulaganja

Kineski premijer Li Keqiang pozdravio je ceremoniju pokretanja prigodnim pismom, napomenuvši kako ovaj događaj signalizira kako se „mjere otvaranja zemlje primjenjuju“.

“Kineska vlada neprestano širi svoja vrata vanjskom svijetu, otvarajući ih sve šire i šire”, izvještava kineska novinska agencija Xinhua pozivajući se na ministra.

Prema podacima, on je napomenuo da će Peking nastaviti razvijati “tržišno orijentirano i internacionalizirano poslovno okruženje” i pružiti jednak tretman i stranim i domaćim poduzećima.

Iako se drugo najveće svjetsko gospodarstvo zaplelo u carinski rat sa SAD-om, oštar pad izravnih stranih ulaganja i povlačenje proizvodnih pogona zabrinuli su vlasti, kao što je Jutarnja kineska jutarnja pošta objavila ovog tjedna.

Usprkos tomu, čelnik odjela za strana ulaganja Ministarstva trgovine, Zong Changqing, inzistirao je na tome da se “nisu dogodili masovni odljevi stranih sredstava” i “priljev je ostao stabilan u ukupnom razmjeru”, zemlja pojačava napore kako bi namamila ulagače u Kinu.

Osim zakona o stranim ulaganjima, donesenog ove godine radi određivanja uvjeta poslovanja stranih tvrtki, a koji bi trebao stupiti na snagu 2020. godine, Ministarstvo trgovine također je istaknulo 20 politika za uspostavu „poštenijeg, transparentnijeg i predvidljivijeg“ okruženja za međunarodno poslovanje.

BASF
Pretplatiti se
Obavijesti o
15 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše komentiran
Inline povratne informacije
Pogledaj sve komentare
aha
5 godine prije

kasnije će Nijemci biti krivi jer su u Kinini sagradili prljavu industriju

Crodaemon
5 godine prije

A do sad je bila politika, stranac otvori firmu i vlasnik je max 50%, nakon par godina kinezi kopiraju sve šta se da kopirat i otvore u susjestvu novu firmu di su kinezi vlasnici 100%. Molim ispravite me ako sam u krivu. Hvala

Dopizdilomi
5 godine prije

Jednom davno kupio sam i ja kasetu te grupe BASF. Zahebali su me, ništa na njoj nije bilo snimljeno.

FranjoTahi
5 godine prije

Nijemci vide kuda vjetar puse, sve intenzivnije, ali I dalje u tisini obnavljaju I grade veze s Rusijom I jacaju suradnju s Kinom. Kroz pojacanu i nadasve prirodnu gospodarsku suradnju s Rusijom (technologija+resursi) ce se postepeno prebaciti pod “ruski kisobran”, ok tu su I Francuzi koji ce im I dalje po potrebi cuvati ledja zbog samih sebe. Kinu ce I dalje sve jace koristiti kao trziste za daljnji proboj u JI Aziju, a za pretpostaviti je da se istocni partneri nece izivljavati svakojakim novcanim kaznama, barem u pocetku. Pariz-Berlin-Moskva pocelo je, opet.

Kvisko
5 godine prije

24.11.2019. 9:00 N.B. Kraj Americke hegemonije i trulog zapada.
24.11.2019.11:00 L.R. Truli zapad ulaze u Kinu 10. milijardi dolara.

Zbunjen sam totalno! 😉

Laki Topalović
5 godine prije

Dobro, nećemo se baš lagati, ovo je malo floskula za WTO i neka: cit: Peking nastaviti razvijati “tržišno orijentirano i internacionalizirano poslovno okruženje” i pružiti jednak tretman i stranim i domaćim poduzećima.” Peking nikada neće jednako tretirati svoja i strana poduzeća, i treba da je tako. Koje trikove imaju, sad mi se ne da provjeravatii tražiti, ali imaju, počevši od ustava nadalje.

© 2024 – Portal Logično

POVEZANE VIJESTI